macOS Sorunlarını Bulup Düzeltmek için En İyi 9 Ücretsiz Mac Programı

Uzun süreli kullanım ve yaşla birlikte Mac’inizde bazı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz artar. Bunlar, arızalı fiziksel bileşenler, yazılım sorunları, dosya sistemindeki hatalar ve daha fazlasından kaynaklanabilir. Birkaç sorun düzeltme ve bir bakım programı ile sorunları en aza indirebilir veya çözebilirsiniz.

Sık karşılaşılan macOS sorunlarını tespit etmek ve düzeltmek için en iyi Mac tanılama, bakım ve sistem araçlarına bakalım.

1. Disk İzlencesi

Normal koşullarda, Disk İzlencesi'ni Uygulamalar klasörünüzdeki İzlenceler klasöründen açabilirsiniz. Ancak, Mac'iniz hiç başlatılmazsa veya Mac'inizin başlatıldığı diski onarmak isterseniz Disk İzlencesi'ni macOS Kurtarma'dan açın.

Disk İzlencesi, dosya sistemlerini denetlemek, birimleri takmak veya çıkarmak, sürücüleri biçimlendirmek ve diğer sorunları çözmek için yerleşik bir araçtır.

Başlatma sırasında, Mac'iniz bölüm düzeninin ve birim dizini yapısının tutarlılık denetimini gerçekleştirir. Herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, onarmak istediğiniz birimi veya diski seçebilir ve ardından İlk Yardım'a tıklayabilirsiniz.

Mac'iniz önyükleme yapmıyorsa, Kurtarma Modu aracılığıyla Disk Yardımcı Programını açmalısınız. Bunu yapmak için;

 • Apple Silicon: Mac'inizi açın ve başlatma seçenekleri penceresi görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. Seçenekler etiketini taşıyan dişli simgesini, ardından Sürdür'ü tıklayın.
 • Intel işlemci: Mac'inizi açın ve hemen ardından, Apple logosu veya başka bir resim görünene kadar Komut (⌘) ve R tuşlarını basılı tutun.

Ardından, onarıma devam edin.

Başlangıç diskinizin bir görüntü dosyasını oluşturmanız gerekebilir. Bunu yapmak için harici bir disk bağlayın, ardından Disk İzlencesi'ni açın ve Dosya > Yeni Görüntü > Klasörden Görüntü'yü seçin. Görüntülenen iletişim kutusundan Macintosh HD'yi seçin ve devam edin.

Disk İzlencesi onarım seçenekleri işe yaramazsa, tek kullanıcı modunda önyükleme yapın ve sürücünüzü düzeltmek için "fsck" kullanın.

2. Apple Tanıları

Apple Tanıları, donanım bileşenlerinizde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol eden başka bir araçtır. Bu araçta yer alan kapsamlı tanı testleri yelpazesi, küçük donanım kusurlarını belirlemenize veya bir donanım sorununu yazılım sorunundan ayırt etmenize yardımcı olur. Apple'ın tanı testleri, her Mac modeli için özelleştirilmiş sürümlerde gelir.

Bu aracı harici bir önyükleme sürücüsünden (USB sürücüsü veya DVD gibi), macOS'un bir parçası olarak yüklenen görünmez bir Recovery HD biriminden veya internet üzerinden çalıştırabilirsiniz. Tanılama testi başlatmak için Mac'inizi kapatın ve Ethernet kablosu, klavye veya monitör dışındaki tüm harici aygıtların bağlantısını kesin.

Apple Tanıları'nı Başlatma;

Kullandığınız Mac'te Apple Silicon çip olup olmadığını belirleyin, ardından uygun adımları izleyin:

Apple işlemci:

 1. Mac'inizi açın ve aygıt başlatılırken güç düğmesini basılı tutmaya devam edin.
 2. Seçenekler etiketli bir dişli simgesi içeren başlangıç penceresini gördüğünüzde düğmeyi serbest bırakın.
 3. Klavyenizdeki Komut (⌘)-D tuşlarına basın.

Intel işlemci:

 1. Mac'inizi açın ve Mac'iniz başlatılırken hemen klavyenizdeki D tuşunu basılı tutun. 
 2. Bir ilerleme çubuğu gördüğünüzde veya bir dil seçmeniz istendiğinde tuşu serbest bırakın.

3. OnyX

OnyX, sistem dosyalarının yapısını doğrulamak için kullanabileceğiniz çok işlevli bir yardımcı programdır; çeşitli bakım ve temizlik görevlerini yürütmek; Finder, Dock, Safari ve bazı Apple uygulamalarında parametreleri yapılandırın; önbellekleri sil; belirli sorunlu klasörleri ve dosyaları kaldırın; çeşitli veritabanlarını ve dizinleri yeniden oluşturun ve dahası.

OnyX, karmaşık komutların bir komut satırı arabirimi kullanılarak yazılmasını gerektirecek birçok görev için temiz bir arabirim sağlayan güvenilir bir uygulamadır.

Uygulama, Ağ Yardımcı Programı, Kablosuz Tanılama ve Dizin Yardımcı Programı gibi gizli uygulamalara erişmenizi sağlar. Hatta genellikle Terminal gerektiren ayarları yapmak için grafiksel bir yol sağlar. Örneğin, OnyX ile Finder, Dock, pencere efektleri, dosya biçimleri, ekran görüntülerinin konumları ve çok daha fazlasını yapılandırabilirsiniz.

4. MemTest86

MemTest86, x86 ve ARM bilgisayarlar için orijinal, ücretsiz, bağımsız bellek test yazılımıdır. MemTest86, bir USB flash sürücüden önyükleme yapar ve bir dizi kapsamlı algoritma ve test deseni kullanarak bilgisayarınızdaki RAM'i hatalara karşı test eder.

MemTest86, RAM'inizi kontrol etmek için 13 farklı karmaşık algoritma ve test deseni kullanan kapsamlı bir bellek test yazılımıdır. MemTest86 yazlımını indirin, sıkıştırılmış dosyayı açın ve memtest86-usb.img dosyasını arayın.

Şimdi görüntüyü kullanarak önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturun, USB sürücünüzü takın ve Mac'iniz önyüklendiğinde Option tuşunu basılı tutun. Ardından, MemTest 86'yı kullanmak için istemleri izleyin.

Bellek hatalarına neyin neden olduğuna bağlı olarak, aşağıdaki seçenekleri deneyin: RAM voltaj seviyelerini artırın, CPU voltaj seviyelerini azaltın, varsayılan veya normal RAM zamanlamalarını değiştirin veya uyumsuzluk sorunlarını gidermek için BIOS'u güncelleyin.

Malwarebytes, kötü amaçlı yazılımları, reklam yazılımlarını, casus yazılımları ve diğer tehditleri bilgisayarınıza bulaşmadan önce ortadan kaldırır. Çevrimiçi ortamda güvende olmanızı ve Mac'inizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Herhangi bir uygulamadan kaynaklanmayan yüksek CPU kullanımı yaşıyorsanız, arama motorunuz değiştiyse veya şüpheli sistem yardımcı programları yüklemek için bildirimler görüyorsanız, Mac'inizde kötü amaçlı yazılım olabilir.

Malwarebytes, kötü amaçlı yazılımları, reklam yazılımlarını, virüsleri ve diğer olası istenmeyen programları bulmanıza ve kaldırmanıza yardımcı olur.

Tara düğmesine tıklayın ve tamamlanması için birkaç dakika bekleyin. Herhangi bir tehdit algılarsa, öğenin yanındaki kutuları işaretleyin ve Quarantine'ı tıklayın. Tehditleri karantinaya aldıktan sonra size tarama özetini gösterir.

Ücretsiz sürüm, programlanmış tarama ve gerçek zamanlı korumadan yoksundur, ancak çoğu kullanıcı için yeterli koruma sağlar.

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar her yeniden başlatıldığında otomatik olarak yürütülmesini sağlamak için kendini kalıcı olarak yükler. KnockKnock, bu tür kötü amaçlı yazılımları genel olarak ortaya çıkarmak için kalıcı olarak yüklenen yazılımları ortaya çıkarır.

Arama sonuçlarına reklam enjekte eden kötü amaçlı bir tarayıcı uzantısı veya verilerinizi çalmayı amaçlayan kötü amaçlı yazılımlar olsun, herhangi bir kötü amaçlı uygulamanın amacı her macOS oturumu için arka planda çalışmaktır. "Kalıcılık", kötü amaçlı yazılımın başlangıçta işletim sistemi tarafından yürütülmesini sağladığı bir tekniktir.

KnockKnock, bu kalıcılık ilkesiyle çalışır. Tüm yüklü uygulamaları ve bileşenlerini temiz bir arayüzde listeler.

Tara'ya tıklayın ve tüm arka plan programlarını ve aracıları listeleyen Öğeleri Başlatma bölümüne çok dikkat edin. Her satır, imza durumu, uygulama yolu ve virüsten koruma tarama sonuçları gibi ayrıntılı bilgiler verir.

7. EtreCheck

Mac'inizle ilgili birçok günlük sorun olabilir. Kaynakları tüketen bir uygulama, arızalı sabit disk veya kötü amaçlı yazılım bulaşması olabilir. Etrecheck, Mac'inizin durumu hakkında size kapsamlı bir rapor sunmak için bir düzineden fazla tanı taraması yapan bir yardımcı programdır.

Donanım bilgilerini, yazılım uyumluluğu sorunlarını (32 bit uygulamalar veya imzasız bileşenler), başlatıcıların veya arka plan programlarının durumunu ve çalışıp çalışmadıklarını, güvenlik durumunu (Xproect, MRT ve Gatekeeper hakkındaki bilgiler dahil), kullanıcı oturum açma öğelerini, en iyi süreçler ve daha fazlasını sunar.

EtreCheck, sınırlı teknik bilgiye sahip kullanıcıların Mac sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için Apple Destek Toplulukları ile birlikte çalışır.

OmniDiskSweeper, sürücünüzdeki en büyükten en küçüğe doğru dosyaları gösterir ve bunları hızla Çöp Kutusu'na atmanıza veya açmanıza olanak tanır. Sabit diskiniz dolmak üzereyken, Mac performansınız keskin bir şekilde düşebilir.

OmniDiskSweeper, büyük veya gereksiz dosyaları bulup silmek için bir yardımcı programdır. Başlangıç sürücüsünü seçin ve Sweep Selected Drive'a tıklayın. Birkaç dakika içinde, klasörler ve dosyalar kendilerini büyükten küçüğe bir sütun görünümünde (Finder'dakine benzer) düzenler. En çok disk alanı kaplayanı bulun, seçin ve Trash'a tıklayın.

TinkerTool System 6, Apple Macintosh bilgisayarlarda gelişmiş yönetim görevlerini gerçekleştirmenize yardımcı olan bir sistem yardımcı programı özellikleri topluluğudur. Uygulama, bilgisayar modeline ve çalıştırdığınız macOS sürümüne otomatik olarak uyum sağlayan, kendi kendini uyarlayan bir kullanıcı arabiriminden yararlanır. Mevcut durumda mevcut olan tüm seçeneklere, Sistem Tercihleri ​​uygulamasından zaten bildiğiniz tekniklere çok benzeyen “bölmeler” aracılığıyla erişilebilir. Özellikler, uygulamayı genel bir araç kutusu ve İlk Yardım asistanı olarak kullanmanıza izin veren tek bir pencere üzerinden kontrol edilir.

 • macOS'un yerleşik bakım özellikleri, genellikle grafiksel kullanıcı arayüzünde görünmez,
 • macOS Finder'da bulunmayan genişletilmiş dosya işlemleri,
 • Sistem Tercihlerinde görünmeyen gelişmiş sistem ayarlarına erişim imkanı,
 • Yöneticilerin tipik sorunları çözmek ve işletim sistemindeki belirli kusurların ("hataların") etkilerini düzeltmek için tasarlanmış TinkerTool Sisteminin özgün ve benzersiz özellikleri,
 • grafiksel kullanıcı arayüzünün artık doğru başlamadığı veya sistem yöneticisinin kullanıcı hesabının zarar gördüğü durumlarda macOS'ta sorun giderme ve onarma için bir acil durum aracı,
 • donanım, işletim sistemi ve uygulamalar hakkında gelişmiş bilgi toplama işlevleri.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın