Kedi ve Köpek Maması Evde Yapılabilir mi?

Kedi ve Köpek Maması Evde Yapılabilir mi?

Kedi ve köpek bakımında beslenmenin önemi çok büyük olup yavruluk dönemlerinden itibaren yeterli ve dengeli beslenmeleri sağlanmalıdır. Peki bunu nasıl yapacağız? Bu konuda teknolojik gelişmelerin de etkisiyle yüzlerce çeşit kedi ve köpek maması üretilmektedir. Bunlar genelde protein ağırlıklı mamalar olup yapı itibariyle daha ziyade kuru olarak üretilmektedir. Fakat bilhassa kediler için bitkisel kaynaklı kedi maması da üretilmektedir. Çünkü bazı kedi dostlarımız zaman zaman otsu besinler tüketebilmektedir. Peki hiç merak ettiniz mi; evde kedi ve köpek maması yapabilir miyiz? Evet, bu konuda internette yer alan birçok kedi köpek maması tarifi bulunmakta. Kısaca bu tariflere göz gezdirelim:

Evde Kedi Maması Yapımı

Evde kedi beslerken sadece tahıl ve karbonhidrat ağırlıklı hareket etmek onların sağlıklı gelişimlerini engeller. Bu nedenle içerisinde et ve et ürünleri yer alan çeşitli malzemeler ile mamaların daha faydalı bir gıdaya dönüşmesi sağlanmalıdır. Mesela sebze, tahıl, her çeşit et, sakatat, yağ, yumurta gibi ürünlerin karışımı sonucunda ev yapımı kedi maması elde edebilirsiniz. Fakat bu tarz karışımlarda yukarıda bahsettiğimiz içerik konusuna özen gösterilmelidir. Böyle bir karışımda tahıl ve sakatatın ağırlığı fazla olmamalıdır. Kırmızı veya beyaz olması fark etmeksizin et ağırlığını daha fazla tutmanız gerekir. Bu tarz karışımları küp küp doğrayarak hazırlayabilir ya da hepsini haşlayıp bir blender vasıtasıyla püre haline getirebilirsiniz.

Evde Köpek Maması Yapımı

Kedilerde olduğu gibi sadık dostunuz köpekler için de ev yapımı ideal yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Bu konuda bayat ekmekler büyük yardımcınız olabilir. Bu sayede çift yönlü fayda sağlanır. Hem bayatlayan ekmeklerin çöpe gitmesi önlenmiş olur hem de ev yapımı mama sayesinde köpekleriniz beslenmesi sağlanır. Evde yapılacak köpek maması içeriğinde özellikle hindi etini çokça tercih edebilirsiniz. Köpekleriniz hindi etini çok sevecektir.

Evde Yapılan Mama mı Hazır Mama mı Tercih Edilmeli?

Evcil hayvanların beslenmesi konusunda; evde yapılan mama mı hazır mama mı tartışması zaman zaman ortaya çıkıyor. Veterinerler bu konuda genel itibariyle hazır mamadan yana diyebiliriz. Nitekim evde yapılan mamalarda kedi ve köpekler için olası gıda alerjisi durumlarıyla karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra zaman zaman yetersiz beslenme durumları ortaya çıkabilir. Bu nedenle zaman zaman evde kedi köpek maması hazırlanabilir fakat genelde hazır kuru mamalar tercih edilmeli. Kedi ve köpekler için yüzlerce çeşit mama bulunduğunu dile getirmiştik. Bilhassa internet üzerinden satış yapan firmalardan kedi köpek mamalarını inceleyebilir ve en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu alanda https://www.petbesinleri.com.tr/ adlı firma da satış yapmaktadır. Siteyi ziyaret ederek çok sayıda mama çeşidine ulaşabilir aynı zamanda kedi köpek vitaminleri, ilaçları ve aksesuarları da bulabilirsiniz.

Ogznet.com