Ogznet.com
Uzmanlara Göre, İlk Karavan Gezinizde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Hata Paylaş:
Image by S B from Pixabay

Uzmanlara Göre, İlk Karavan Gezinizde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Hata

Tatil planlarınız pandemi nedeniyle bu yıl değiştiyse, bir karavan yolculuğuna çıkma düşüncesini değerlendirebilirsiniz. Ve ister bir haftalığına bir karavan kiralamak isterse yıllarca sürecek seyahatler için bir karavana yatırım yapmakla ilgileniyor olun, mümkün olan en iyi kaçışa sahip olmanızı sağlamak için bir seyahat planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör ve kaçınılması gereken hatalar vardır.

Bunu akılda tutarak, mükemmel bir yolculuğun nasıl planlanacağı konusunda popüler bir karavan kiralama hizmetinden uzmanlara danışılmış. Yanlış tipte bir karavan seçmekten, temel malzemeleri almayı unutmaya kadar, yol boyunca yolcuların yapabileceği birçok hata vardır. Neyse ki uzmanlar, beş yaygın hatayı ve bunlardan kaçınmanın yolunu belirlememize yardımcı oluyor.

karavan yolculuğu
Photo by Aston Yao on Unsplash

1. Doğru Karavan Tipini Seçmemek

Eğlence araçları söz konusu olduğunda, geleneksel A Sınıfı karavanlar ve karavanlar ve seyahat römorklarına kadar pek çok seçenek vardır. Birlikte seyahat edeceğiniz kişi sayısına, aradığınız olanaklara (mutfak ve banyo gibi) ve ne kadar uzağa seyahat edeceğinize bağlı olarak, farklı karavan türleri arasından seçim yapmak önemlidir. Bir karavan minibüsü, örneğin çiftler ve yalnız gezginler için harika bir seçenektir. A Sınıfı karavanlar genellikle en geniş olanlardır, ancak C Sınıfı bir karavanın sürülmesi daha kolaydır ve ilk kez karavan kullanacaklar için iyi bir seçenektir.

Eğer kullanacağınız karavan otomobil,minibüs ya da kamyonet sınıfında ise B sınıfı ehliyetle, kamyon sınıfında ise C, otobus ise E sınıfı ehliyetle kullanabilirsiniz.

2. Rotanızı Önceden Planlamamak

Yol boyunca duracağınız yer için belirlenmiş bir planınız varsa, karavan yolculuğunuz çok daha keyifli olacaktır. Uzmanlar, yararlı ipuçları için önceden planlanmış rotalara başvurmayı öneriyor. Her araç türünde karşılaşabileceğiniz sınırlamaları dikkate almanız da önemlidir.

Gideceğiniz rotada düşük açıklıklı köprüler veya ekstra rehberlik gerektirebilecek tüneller (örneğin, belirli bir genişlik ve yükseklikteki karavanlar) içermediğinden emin olun.

3. Yolculuğunuzdan Önce Haritaları İndirmeyi Unutmak

Akıllı telefonunuzdaki bir GPS veya harita uygulaması ile bir yol gezisine çıkabilseniz de, kaybolmamak için bir yedek planınız olduğundan da emin olmalısınız. Eğer uzak bir yere seyahat edecekseniz, oraya vardığınızda cep telefonunun çekmemesi durumuna karşı önceden bazı haritaları veya talimatları indirmelisiniz.

4. Kamp Yeri Kurallarına ve Görgü Kurallarına Bağlı Kalmamak

Bir kamp alanında mola verirken, "kamp alanını başka birinin evi olarak düşünmeyi ve bulduğunuzdan daha iyi bir şekilde bırakmayı" unutmayın. Uzmanlara göre kamp alanında bir diğer önemli tavsiye de yiyecekleri karavanın dışında bırakmamak ve hayvanları çekmekten kaçınmak için uygun şekilde imha etmektir.

5. Fazla veya Az Malzeme Alma

Uzmanlar, varış noktanızdaki sıcaklık ve yağış ortalamalarını planlama sürecinizin başlarında kontrol etmenizi ve seyahatinize daha yakın hava koşullarını izlemenizi önerir. Ayrıca, ısıtılmış battaniye ve tesviye blokları gibi, getirmeyi düşünmemiş olabileceğiniz beklenmedik öğeler içeren genel bir karavan paketleme listesi de derleyin.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz