Ogznet.com
Seyahat ve Gezi Rehberi

Karadağca Tercüme

06 Ocak 2021 ogz 113 0
Okunma süresi: 2 dk, 34 sn
Karadağca Tercüme
Image by Vivolino/OpenClipart-Vectors from Pixabay
Bu yazının içeriği: Kapat

  Karadağca; Karadağ başta olmak üzere Sırbistan ve Hırvatistan gibi ülkelerde konuşulan bir dildir. Karadağlı dili olarak bilindiğini de söylemeliyiz. Güney Slav dillerinin başında gelmektedir. Bu dil; sınırlı sayıda insan tarafından konuşulmaktadır. Hatta, Karadağ ve komşu ülkeleri Hırvatistan ve Sırbistan dışındaki ülkelerde konuşulma oranı çok düşüktür. Özellikleri bakımından Sırpça, Boşnakça ve Hırvatça ile benzemektedir. Sırp- Hırvat dilinin farklı bir formu olarak dikkat çekmektedir.

  Karadağca’nın alfabesi; Latin ve Kiril esaslı iki denk formdan ibarettir. 32 harften oluşan bir alfabeye sahiptir. 1990 yılına kadar Sırpça olarak ifade edilen Karadağca’nın geçmişi ise çok eskilere dayanmaktadır. Hatta, MÖ 9.yy’a kadar uzandığını söyleyen tarihi kaynaklar bulunmaktadır. Yugoslavya’nın dağılmasının ardından Karadağ bağımsızlık savunucuları tarafından dilin Sırpça’dan ayrılması noktasında yapılan baskılarla beraber bağımsız bir dil olmuştur. 2007 yılında Karadağ Anayasası’nda Karadağ’ın resmi dili olarak belirtilmiştir. Karadağ hükümeti; bu dilin kullanılması noktasında vatandaşlarını teşvik etmektedir. Zaman içerisinde bu dile farklı harflerin ve imla kurallarının da eklenmesi söz konusu olmuştur. Ancak, halk, bu yenilikleri reddederek dilin en eski ve doğal versiyonunu kullanmaktadır.

  Çok fazla yerde bulamayacağınız Karadağca tercüme hizmeti almak istiyorsanız vakit kaybetmeden İmge Tercüme Bürosu’ndan hizmet almalısınız. Bu dilde uzmanlaşmış az sayıda tercümanı bünyesinde barındıran İmge Tercüme; başka hiçbir yerde bulamayacağınız hizmeti ayağınıza getirmektedir.

  Neden Karadağca Tercüme’ye İhtiyaç Duyulur?

  Karadağca çeviri hizmeti almak için belirli sebepleriniz olabilir. Her şeyden önce, bu ülke ile yakın ticari ilişki içerisinde bulunan kurumsal firmalar için Karadağca tercüme ihtiyacı bulunmaktadır. Bireysel olarak çalışan veya bu dili bilen bir tercüman bulmanın oldukça zor olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden, Karadağ başta olmak üzere Hırvatistan veya Sırbistan ile ticaret yapanların ticari evraklarının bu dile çevrilmesi noktasında Karadağca yeminli tercümeye ihtiyaçları olacaktır.

  Karadağ; son yıllarda turizm konusunda ciddi bir çıkış yapmış ülkedir. Birçok kişinin Balkan gezisi sırasındaki uğrak noktalarından birisi olmaktadır. Bu yüzden, Karadağ’a gitmeyi düşünenlerin vize başta olmak üzere kimlik belgesi, pasaport veya farklı belgelerin bu dile çevrilmesi noktasında ihtiyaçları bulunabilir. Bazı kişiler, Karadağ’da bulunan yakınlarını veya arkadaşlarını ziyaret edeceklerini söyleyerek bu ülkeye gitmek istemektedir. Bu noktada, ülkedeki insanlardan davet talebinin de Karadağca’ya çevrilmesi gerekebilir. Tüm bunlara ek olarak, duruma göre tıbbi, hukuki metin veya resmi belgelerin de bu dile çevrilmesi noktasında Karadağca tercüme ihtiyacı hissedilecektir. Son olarak, Karadağ ile ticaret yapmayı düşünenler web sitelerini bu dile çevirtmek isteyebilirler.

  Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/karadagca-tercume


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz