Ogznet.com
Kablosuz Ağ Güvenliği için Yapmanız Gerekenler Paylaş:
Background vector created by macrovector - www.freepik.com

Kablosuz Ağ Güvenliği için Yapmanız Gerekenler

Evlerde veya iş yerlerinde kullandığınız kablosuz ağın güvenliğini birkaç basit önlem ile sağlayabilir ve internet hızınızı sömürmek isteyen komşularınıza dur diyebilirsiniz.

Günümüzde internet üzerinden bulunan basit programlar ile modeminiz hacklenebilir ve internet bağlantınız paylaşıma açılabilir. Daha da kötüsü sizin internet hesabınız üzerinden kanuna aykırı veya gayri ahlaki sitelere girilip başınızı ağrıtabilirler. Çünkü bu sitelere giriş yapan ip adresi, resmi olarak sizi işaret edecektir.

Ayrıca internet bağlantımız söz konusu olduğunda verdiğimiz paranın karşılığını almayı hepimiz isteriz. Gizli bir ağınız yoksa, kablosuz ağınıza sülük gibi yapışıp siz faturayı öderken onlar internet erişiminizi kullanır. Bu insanlar çevrenizde yaşarlar ve internetizi sömürmekten başka bir dertleri yoktur.

Genele açık kablosuz erişim noktalarını bulmak için özel olarak açılmış web siteleri bile var. Bu sitelerde kablosuz ağ SSID adını, kullanılabilir bant genişliğini, kullanılan şifrelemeyi vb. belirtmek için kodlar ve semboller kullanırlar.

İyi haber, komşularınızın ve diğerlerinin kablosuz internet bağlantınızı kullanmalarını önleyebilmenizdir. İşte yapmanız gerekenler.

1. Modem Ayarlarından WPA2 Şifrelemesini açın

Daha önce yapmadıysanız, modemin kullanıcı kılavuzu üzerinden öğreticileri takip ederek WPA2 şifrelemesini etkinleştirin. Zaten bir şifreleme açık olabilir, ancak modası geçmiş ve savunmasız WEP şifrelemesi kullanıyor olabilirsiniz.

WEP, en acemi hackerlar tarafından internette bulunan ücretsiz araçları kullanarak bir iki dakika içinde kolaylıkla kırılabilen bir şifreleme yöntemidir. WPA2 şifrelemeyi açın ve ağınız için güçlü bir şifre belirleyin.

2. Kablosuz Ağınızın Adını Değiştirerek Gizleyin (SSID)

SSID, kablosuz ağınıza verdiğiniz addır.

Bu adı, genellikle modem markası olan üretici varsayılan değerinden değiştirmelisiniz (diğer bir deyişle Linksys, Airties, Tp-link vb. gibi). Adın değiştirilmesi, korsanların ve ağınıza ortak olmak isteyen kişileri, yönlendiricinizin markasıyla ilgili belirli açıkları bulmalarını önlemeye yardımcı olur. Bilgisayar korsanları marka adını bildikleri durumlarda, (varsa) kendisine karşı kullanılacak bir açık bulabilirler. Marka adı, modem varsayılan yönetici parolasının da ne olabileceğini belirlemelerine de olanak sağlar (değiştirmediyseniz).

SSID'yi rasgele bir şey yapın. Kablosuz şifrelemeyi denemek ve kırmak için bilgisayar korsanlarının Rainbow Table saldırılarını kullanmalarını önlemeye yardımcı olması nedeniyle SSID adınız ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.

3. Modemin "Kablosuz ile Yöneticiye İzin Ver" Özelliğini Kapatın

Bilgisayar korsanlarına karşı ek bir önlem olarak, modeminizdeki "kablosuz olarak yöneticiye izin ver" özelliğini kapatın. Bu, kablosuz bir bilgisayar korsanının kablosuz modeminizi kontrol etmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bu özelliğin kapatılması, modeminize, doğrudan bir Ethernet kablosuyla bağlanan bir bilgisayardan yönetiminize izin vermenizi söyler. Bu, modeminizin yönetici konsoluna erişmek için evde olmak zorunda olmaları gerektiği anlamına gelir.

Ağınızı gizledikten sonra komşularınız artık bedava bir yolculuğa çıkamayacak ve belki bir HD filmi duraklama olmadan izleyecek ve bir duraksama olmadan geniş bant internet hızına sahip olacaksınız.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz