Kablo İhtiyaçlarınız İçin Kablo Deposu’nu Ziyaret Edin

Kablolar en basit anlatımıyla elektrik enerjisini ileterek iki cihazı birbirine bağlarlar. Yapısal olarak bir ya da birden fazla damardan oluşan materyallerdir. Aynı zamanda iletken, damar, kılıf, ekran, konsantrik iletken, zırh gibi katmanları bulunur.

Kablolar elektrik enerjilerinin üretildikleri santrallerden ulaştırılacakları son noktalara kadar taşınmasını sağlarlar. Çeşitli kesitlere ve gerilim seviyelerine göre kablolarla dağıtım ve iletim yapılması çok önemlidir. Kablo yapısının, karakteristiklerinin ve derecelendirmelerinin bilinmesi son derece önemli olup kablo sistemlerinin doğru bir şekilde seçilmesi gerekir.

Kullanılacak olan kabloların tipleri belirlenirken hangi ortamlarda kullanılacağı, ne tür dış etkilere maruz kalınacağı, olası ortam koşullarına nasıl tepki verileceği gibi noktalar analiz edilmelidir. Kullanılacak olan en uygun kablo tipinin belirlenmesinin ardından kablolarda kullanılacak olan iletken kesitinin belirlenmesi de önemlidir. Kablo kesit hesabının son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Bu aşamadan güvenlik unsuru ön planda tutulmalıdır. Çünkü kablonun her koşulda herhangi bir güvenlik sorununa neden olmaksızın görevini yapabilmesi gerekir. Bunun sağlanabilmesi için ise var olan gücün ve ileri dönemlerde sisteme eklenmesi olası gücün analizleri doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Seçilen iletkenin boyutlarının iletkeni saran polimer malzemenin sınır değerlerini zorlamamasına özen gösterilmelidir. Kablonun üzerinden akacak olan akımın, uluslararası standartların belirlemiş olduğu azami direnç değerinde olmasına dikkat edilmelidir. Uygun olmayan kablo seçimi can ve mal kayıplarına neden olabileceğinden dolayı bu süreç titizlikle gerçekleştirilmelidir. Kullanım alanına ve amacına göre en uygun kablo türleri belirlendikten sonra Kablo Deposu web sitesi olan kablodeposu.com adresinden 7/24 tüm kablo ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

NYM Kablo Çeşitleri Kablo Deposu’nda

Kablolar günlük hayatımızda hemen her alanda kullanılmakta olup oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Bunun doğal bir sonucu olarak kabloların çok farklı türleri bulunmakta olup kablolar genellikle cinsleri, kullanım yerlerine uygunluğu gibi bazı etkenler göz önünde bulundurularak sınıflandırılırlar. Kablolardan en uygun performansın alınması için dikkat edilmesi gereken konuların başında seçilen kablonun kullanım alanının özelliklerine uygun olması gelir. Farklı ihtiyaçlar doğrultusunda en sık kullanılan kabloların başında Nym kablo gelir.

Çok damarlı antigron kablolar olarak da bilinen Nym kablolar; binaların içlerinde yapılacak olan kablolama işlemlerinde, tuğlaların sıvanın ya da betonun üzerine, içine ya da altına monte edilerek kullanılabilirler. Diğer bir deyişle Nym kabloların kuru, ıslak ve nemli alanlarda monte edilmesi mümkündür.

Nym kablolar aynı zamanda patlama, yangın ve buna benzer ciddi riskler yaşanabilecek olan iş yerlerinde, depolarda, işletmelerde ve buna benzer alanlarda doğru yöntemlerle son derece konforlu bir şekilde kullanılabilir. Açık havada kullanılmaları söz konusu olduğunda Nym kabloların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Elektrik panolarından yapılan hat çekimlerinde de Nym kablolar kullanılabilirler. Nym kabloların yangın, patlama, infilak gibi ciddi riskler taşıyan ortamlarda kullanılmalarının temel sebebi dayanıklı bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu tür ortamlarda kullanılabilecek güvenilir ürünlerden biri olan Nym kablolar sabit ünitelerin elektrik beslemesi ve dağıtımı, güç kaynağı şebekeleri ile aydınlatma sistemlerinin kurulumu çalışmalarına özel iletişim iletkeni ihtiyacını karşılayabilecek özelliklere sahiptir.

Montaj Kablosu Nerelerde Kullanılır?

Montaj kablosu diğer bir deyişle NYA kablosu 0.5 çaplı alçak gerilim kablolarıdır. Kılıfsız ve izoleli olarak tasarlanabilen montaj kablosu çok telli ya da tek telli olarak üretilebilir.montaj kablosu çok damarlı yapısı nedeniyle kırılmaya ve kopmaya karşı dayanıklı olduğu gibi yüksek akım geçişini de mümkün kılar. Montaj kablosu normal ve hafif işletme koşullarına uygun özelliklerdedirler. Sıva, sıva altı ve nem oranı düşük bulunan iç tesisat uygulamalarında güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Alçak gerilim kablosu türlerinden biri olan montaj kablosunun iletken kesitlerine göre farklı türleri bulunur. Kullanılacak olan montaj kablosu seçimi yapılmadan önce kullanılacağı alanın ve kullanım amacının net bir şekilde belirlenmesi, seçimin de bu bilgiler ışığında yapılması gerekir. Bu nokta kablo performansından üst düzeyde yararlanılması ve tesisatın güvenliği açısından birinci derecede önem taşır.

Yapıları gereği boru içinde kullanıma da uygun olan montaj kablosu bu özelliklerinden dolayı boru içlerindeki kalıcı elektrik tesisatlarında da kullanılabilirler. Siz de montaj kablosu ve diğer tüm kablo ihtiyaçlarınız için kablodeposu.com adresini ziyaret edebilir, en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın