Ogznet.com
İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret Paylaş:
Office vector created by stories - www.freepik.com

İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret

Aslında sen pes etmiyorsun. Hatta tanıdığın herkesten çok daha fazla çalışıyorsun. Fakat son zamanlarda iş yerinizde kendinizi biraz daha tükenmiş hissediyorsunuz ve bu, gün geçtikçe daha da artıyor. Bu durumda kariyerinde bir karar verme noktasındasındır.

Belki de daha çok bir kırılma noktası gibi tanımlanabilir. Ancak yalnız değilsiniz: 10 yıl veya daha fazla süredir çalışan herkes aynı durumda.

Mesele şu ki, gerçekten mutlu olmayı hak ediyorsun. Ve bazen kötü bir durumdan ne zaman uzaklaşacağınızı bilmek daha iyi bir seçenektir. 

Ancak herhangi bir ayrılık kararı vermeden önce işyerindeki çalışma ortamınızın buna nasıl tepki verebileceğini düşünün. Ve halen çalıştığınız bir işiniz varken, yeni bir iş aramanın daha kolay olacağını unutmayın. Yani, pişman olabileceğiniz bir şey yapmadan önce, geri adım atın ve durumunuza objektif bir gözle bakın. Ve sonra gerçekten gitme vaktinin gelip gelmediğine karar verin. 

Bunu iyi yapmak için öncelikle geleceğinize yönelik bir stratejiniz olmalıdır. Ancak o zaman, gerçek durumunuzla yapmak istediğiniz vizyonun nasıl eşleştiğini doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İşinizden ayrılmadan önce bu dört temel alandaki konuları, kendinize bir değerlendirme çerçevesi olarak kullanın:

İlginizi
çekebilir

Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep

1. Hedefler

Tabii ki kariyerinizde bazı ilerlemeler yapmak istiyorsunuz. Ancak önce aklınızda bir hedef olmalı, yoksa işten işe işe amaçsızca sürüklenmeye devam edeceksiniz. Eğer uzun vadeli hedeflerinizi düşünmediyseniz, şimdi hemen bunu yapın. Şunu düşünün: Önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında nerede olmak istiyorsunuz ve şu andaki işiniz sizi bu hedefe yöneltiyor mu?

2. Beceriler

Mevcut becerilerinizi tam olarak uygulayabilmek ve her gün yenilerini öğrenmeye çalışmak, insanı motive eden bir unsurdur. İşinize güven duymuyor, çalışırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, potansiyelinizi ortaya çıkaracak bir çalışma ortamını da bulamayabilirsiniz. Öyleyse kendinize sorun. Mevcut iş pozisyonunuzda becerilerinizden en iyi şekilde faydalanabiliyor musunuz ve yeni beceriler geliştiriyor musunuz? 

3. Kazanılan veya kaybedilen haklar

Elbette, tazminat ve sosyal haklar çalışma hayatının önemli unsurlarıdır. Ancak para her şey değildir; etkileyici bir dört yada beş rakamlı maaşınız olabilir. Ancak halen kendinizi mutsuz yada tatmin duygusundan yoksun hissedebilirsiniz. İşiniz aynı zamanda içsel bir tatmin sağlamalı. Yani günün sonunda ödül olarak kendinizi mutlu hissetmelisiniz. Sonuçta bir iş günü sonunda kendinizi hem maddi hemde manevi olarak mutlu hissediyor musunuz?

İlginizi
çekebilir

Çalıştığınız İşten Kendi İşinize Geçmek için İyi Bir Zamanlama Varmıdır?

4. İşveren ile ilgili sorunlar

İtiraf etmek zor, ancak patronun, maalesef hayatını sefil hale getirme gücüne sahip. Ve patronlarla olan bu zayıf ilişki, birçok kişinin yeni bir iş aramaya başlamasının en önemli nedenidir. Patronunuzun, iş yerinizde sizin için asıl sorun olup olmadığını kendinize sorun, özellikle de yaptığınız işten hakkınız olanı tam olarak elde edemiyorsanız. Patronun, müttefiğin mi yoksa düşmanın mı?


İş değişikliği gibi hayatınızı kökten değiştirecek büyük kararlar vermeden önce, mevcut durumunuzu objektif olarak değerlendirmek çok önemlidir. Bu soruların cevaplarını öğrendikten sonra, neyin eksik olduğunu ve neyin normal olduğunu görebileceksiniz. O zaman rasyonel ve durumunuzun farkında olarak bir karar verebilirsiniz.

İşten ayrılmak için harekete geçmenin zamanı geldiğine karar verirseniz, mevcut işten ayrılmadan, değerlendirmeyi iş arayışı boyunca yapmaya devam edin. Bu şekilde, yeni iş fırsatlarında kendiniz için en iyi seçimi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Hak ettiğiniz işe doğru, bu ideale doğru ilerlemeye devam etmeyi unutmayın. Ve şu an bulunduğunuz yer ya da uzaklaşıp yeni bir şey bulmanız gerekirse bu maddeleri düşünün. Ve unutmayın ki her insanın çevresine ve şartlarına bağlı olarak ruhsal durumu farklıdır. Bu yüzden bu maddeleri düşünürken kendi sosyal çevreniz ve ruhsal durumunuzunun kritiğini yapmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz