Ogznet.com
iPhone veya iPad’de Önbellek Temizleme Paylaş:
Image from rawpixel

iPhone veya iPad’de Önbellek Temizleme

iPhone depolama alanınız neredeyse dolduysa, sorumlusu önbellek olabilir. Çok fazla uygulama kullandığınızdan, bilgileri depolamak için telefonunuzda daha fazla yer gerekir. Neyse ki, iPhone veya iPad’inizdeki önbelleği kolayca temizleyebilirsiniz. iPhone’unuzdaki önbelleği nasıl temizleyeceğinize ve önbelleklerin neler yaptıklarına bakalım.

Önbellek nedir?

Önbellek, uygulamalar ve web siteleri tarafından depolanan geçici veriler için kullanılan bir terimdir, böylece bu uygulamalar tekrar açıldıklarında daha verimli çalışabilirler.

Örneğin, büyük bir görsel grafiğe sahip bir web sitesini ziyaret ederseniz, tarayıcınız bu içeriği önbelleğe alır, böylece bu sayfayı bir sonraki açışınızda bu görseli tekrar indirmek zorunda kalmazsınız. Apple Music'te müzik dinlerken şarkıları daha hızlı değiştirebilmeniz için en çok dinlediğiniz parçaları önbelleğe alır.

Önbellek, modern telefonların ve bilgisayarların normal bir işleyiş unsurudur. Bu olmadan, telefonunuz çok daha yavaş çalışırdı. Bu yüzden, önbelleklerin kullandığı depolama alanı fazladır.

Telefonunuzdaki önbelleği temizledikten sonra bile önbellek yeniden oluştursa da sorun giderme için hala yararlı bir adımdır. Aynı zamanda depolama alanını geçici olarak boşaltmış olursunuz, özellikle önbelleği uzun bir süredir temizlemediyseniz.

iPhone'da Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Tarayıcı önbelleği genellikle en fazla depolama alanı kullanıcısıdır, bu nedenle tarayıcı önbelleğinizi temizlemeyle başlamak mantıklıdır.

Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasına gidin. Yüklü uygulamalar listesinde aşağı doğru ilerleyin ve Safari'ye dokunun. Tüm Safari ayarlarını göreceksiniz ancak biz aşağıdaki bir seçenekle ilgileniyoruz. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'yi seçin.

Bir onaylama mesajı görürsünüz. Onaylamak için Geçmişi ve Verileri temizle'ye dokunun.

Bunu yapmanın, tüm web sitelerinin oluşturduğu önbelleği, geçmişi, çerezleri ve daha fazlasını sileceğini unutmayın. Bu, oturum açtığınız her yerden çıkış yapmanız demektir, bu yüzden tüm hesaplarınıza tekrar giriş yapmanız gerekecektir.

Ayrıca bu bilgileri iCloud hesabınızı kullanan tüm cihazlar için siler.

Tercihinize bağlı olarak, tüm siteleri silmek yerine belirli web siteleri için önbelleği manuel olarak temizleyebilirsiniz. Bunu, Safari’nin seçeneklerinden Gelişmiş'i seçerek ve ardından Web Sitesi Verileri'ni seçerek yapabilirsiniz. iPhone veya iPad'inizde verileri kaydeden tüm sitelerin bir listesini görürsünüz.

Sağ üstteki Düzenle'ye dokunun, ardından silmek istediğiniz her sitenin solundaki Sil simgesini tıklayın. İşiniz bittiğinde Bitti'ye dokunun. Daha fazlasını görmek için listenin en altındaki Tüm Siteleri Göster bağlantısını kullanın veya üstteki çubuğu kullanarak arama yapın. Liste en çok kullanılan alandan sıralar.

iPhone'da Uygulama Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Safari'nin tersine, diğer uygulamalar için önbelleği temizlemek geliştiricinin izin verdiği kadardır. Bazı uygulamaların önbelleği temizleme seçeneği vardır, bazıları ise bunu sağlamaz.

Kontrol etmek için, ayarlara gidin ve yüklü uygulamalarınızı görene kadar listeyi aşağı kaydırın. Özel ayarlarını görmek için her birine dokunun. Bir sonraki başlatmada veya benzer bir seçenekte bir önbelleği sıfırlama seçeneği görebilirsiniz. 

Önbelleği temizlemek için uygulama ayarlarını ayrıca kontrol etmelisiniz.

Örneğin, Spotify’ın önbelleğini Ayarlar menüsünü açıp Depolama'yı seçerek temizleyebilirsiniz. Spotify’ın önbelleğini temizlemek için Önbelleği Sil düğmesine basın.

Facebook veya Instagram gibi önbelleğini temizleme seçeneği olmayan bir uygulamada, uygulamayı kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekir.

Hangi uygulamaların telefonunuzda en fazla yer kapladığını görmek için Ayarlar> Genel> iPhone Depolama Alanı'na bakabilirsiniz. Bu, önbelleğin temizlenmesinde öncelik belirlemenize yardımcı olabilir.

Burada bir uygulama seçin ve Dokümanlar ve Veri alanının boyutunu kontrol edin. Oldukça büyükse, Uygulamayı Sil'e dokunun ve işlemi onaylayın. Daha sonra uygulamayı yeniden yüklemek için App Store'a gidin.

Uygulamaları klasik yöntemle de kaldırabilirsiniz: Ana ekranınızdaki tüm uygulamaları titremeye başlayana kadar hafifçe basılı tutun. Bir uygulamadaki X simgesine dokunun ve onu silmek için bir uyarı görürsünüz.

iPhone'unuzu Yeniden Başlatmayı Unutmayın

Önbelleği temizlemeyle ilgili olmasa da, iPhone'unuzun basit bir şekilde yeniden başlatılmasının bazı basit sorunları çözebileceğini unutmayın. Eğer performans yavaşlarsa, iPhone'unuzdaki Güç düğmesine basılı tutup ve kapatmak için kaydırın.

iPhone Önbellek Temizleme Uygulamaları Faydalı mıdır?

Güçlü önbellek temizleme işlevini destekleyen iMyFone gibi programlara rastlamış olabilirsiniz. Hemen her durumda, bunlardan kaçınmalısınız.

Bu uygulamaların “ücretsiz” sürümleri çok az şey yapar ve yalnızca ücretli versiyonu satın almanızı isterler. iOS’un kısıtlamaları nedeniyle, bu uygulamalar iPhone’unuzda yapabileceğinizden çok daha fazlasını yapamaz.

Yukarıdaki yöntemlerden yararlanarak iPhone önbelleğini temizlemek için birkaç dakikanızı ayırmanız, bu araçlardan biri için para harcamaktan daha iyidir.

iPhone Önbellek Temizleme ve Depolama Alanı Boşaltma

Artık iPhone’unuzun tarayıcı önbelleğini ve uygulama önbelleğini temizlediniz. Bununla birlikte, önbelleği temizlemenin düzenli olarak yapmanız gereken bir şey olmadığını unutmayın. Sildikten sonra, Safari ve diğer uygulamalar önbelleği olması gerektiği gibi yeniden oluşturur, böylece elde ettiğiniz tüm boş depolama alanları eninde sonunda tekrar dolar. Ayrıca, önbelleği temizlediğinizde uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır.

Yeterli bir depolama alanınız yoksa, önbelleği temizlemeniz geçici olarak yardımcı olabilir. Ama gerçekte, iPhone depolama alanını başka şekillerde boşaltmalısınız; depolama alanını en çok fotoğraflar doldurur.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz