Eski iPhone’a Portre Modu Özelliği Getiren 5 Uygulama

Eski bir iPhone’nunuz varsa maalesef Portre Modu’ndan yararlanamazsınız. Yani iPhone 6’da portre modunu kullanmak istiyorsanız donanım olarak bir şansınız yok. Ancak, çift objektifli kameradan yoksun bir cihazınız olsa da artık birkaç üçüncü parti kamera uygulamasıyla benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Portre Modu, iPhone 7 Plus ve sonraki üst seviye iPhone serisinin temel kamera özelliklerinden biri olmuştur. Ancak daha eski iPhone modellerinde donanım eksikliği nedeniyle portre modunda fotoğraf çekemezsiniz. Ancak aşağıdaki iPhone kamera uygulamaları ile istediğiniz iPhone telefonda portre fotoğraflar çekebilirsiniz. 

PortraitCam, kullanıcılara bol miktarda araç sağlayan basit ama güçlü bir kamera uygulamasıdır.

Doğrudan PortraitCam ile yeni bir fotoğraf çekebilir ya da galeriden bir fotoğrafı içe aktarabilirsiniz. Portre moduna sahip iPhone'a sahip olmanız durumunda PortraitCam, derinlik verilerini canlı olarak izlemek ve yakalamak için TrueDepth kamerasını kullanabilir.

Resminizi PortraitCam'de aktardığınızda uygulama, fotoğraftaki tüm yüzleri otomatik olarak algılar. Çoğunlukla sonuçlar iyi, ama mükemmel olmak için biraz ince ayar gerektirir. Odaklanmak istediğiniz alanlardaki derinlik maskesini boyayın, maskeleme adımı tamamlandığında, PortraitCam geri planı bulanıklaştırırken esas alanı keskin tutar.

PortraitCam'in fotoğraf düzenleme setinize eklenmesini gerektiren birçok özelliği var. Bulanıklığın seviyesini ayarlayabilirsiniz, böylece isterseniz daha ince veya aşırı derecede sert bir estetik için ayar yapabilirsiniz. Uygulama, bulanıklığın diyaframını değiştirmenize izin verir, bokeh etkisinin şeklini ve yönünü ince ayarlar ile yapabilirsiniz. Döndürme, vurgulama, saçaklama, temel düzenleme araçları ve daha fazlası gibi diğer araçlar da kullanılabilir.

PortraitCam, portrelerinizin daha güzel olmasını sağlayabilecek birkaç ışıklandırma filtresi sağlar. Bunlar tamamen isteğe bağlı, ancak doğru yapıldığında etkileyici olacağından emin olacak benzersiz resimler oluşturmaya yardımcı olur.

PortraitCam, pahalı seçeneklerden bir tanesidir, ancak birçok kullanışlı araç içerir.

Portrelerinize daha fazla derinlik efekti eklemek istiyorsanız, FabFocus az çaba harcayarak bunu başarmanıza yardımcı olur.

PortraitCam gibi FabFocus, kullanıcıların yeni fotoğrafları doğrudan uygulama ile çekmesine veya fotoğraf galerisinden içe aktarmasına olanak tanır. Arayüz oldukça basittir. Yüzleri otomatik olarak algılama işi daha yavaştır, ancak daha doğru sonuçlar üretir.

Fotoğraftaki yüzleri belirlemek için bir yüz analizi yapar ve ardından vücut veya büst gibi nesnenin kalanını bulur. Ardından nesneyi ön planda keskin ve net tutarak arka planı bulanıklaştırır.

FabFocus diğer uygulamalardan daha iyi görünse de, mükemmel değildir. Kenarlarda ince ayar yapmak veya arkaplanın bir kısmındaki maskeyi silmeniz gerekebilir. FabFocus, odaklama maskesinde boya yapabileceğiniz veya parmağınızla silebileceğiniz düzenleme moduna geçmenizi sağlar. Ayrıca, maskenin bulanıklığı, fırçanın büyüklüğünü ve aynı zamanda arka plandaki nokta ışıkları için şekilli bokeh efekti uygulayabilirsiniz.

Odak maskesini boyadığınızda veya silerken, boyayan veya silinen gerçek kısım parmağınızın üzerindedir. Bu, resmin nerede olduğunu daha kolay görebilmenizi ve başparmağınızın veya parmağınızın görüşünüzü engellememesini sağlamak için tasarlanmıştır. Sonuç, sahte görünmeyen daha kesin alan derinliğidir. FabFocus ile ilgili tek sorun, uygulamanın diğerlerine göre biraz daha yavaş çalıştığı ve bazen de donabilir.

Sadece resimlerinize derinlik efektleri eklemek için süper basit bir uygulama ister misiniz? Fore Photo bu iş için en uygun seçimdir.

Fore Photo, hızlı yanıt veren minimal bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ne yazık ki, Fore Photo yalnızca galeriden fotoğraf içe aktarmanıza izin verir, bu yüzden uygulamayı kullanarak yeni bir fotoğraf çekemezsiniz. Ancak eski fotoğraflarınıza erişmek hızlı ve kolaydır.

Fotoğrafınızı Fore Photo'ya yüklediğiniz an, ön planda bulunan nesneleri otomatik olarak algılamak için bir yapay zeka kullanır. Ardından, arka planı DSLR'lerdeki sığ alan derinliğine benzer bir şekilde bulanıklaştırır.

Diğer uygulamalar gibi, Fore Photo da oldukça iyi olsa da mükemmel değildir. Odak maskesini odakta istediğiniz şeyi boyayarak düzenleyebilir ve kenarları temizlemek için silgi aracını kullanabilirsiniz. Değişiklikler hızlı ve zahmetsizce uygulanır.

Fotoğrafın altındaki araç çubuğunda seçebileceğiniz bulanıklığın derecesi için beş ayar vardır. Varsayılan seçenek her zaman orta, ancak daha fazla incelik için sola gidebilir veya daha fazla derinlik için sağa gidebilirsiniz.

Fore Photo kullanımı ücretsizdir, ancak düzenlediğiniz her resmin sağ alt köşesinde küçük, müdahaleci olmayan bir "Fore" filigranı yerleştirir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, uygulama içi satın alma filigranı kaldıracaktır.

Yine, Fore Photo, yayılma olmadan derinlik efektlerini anında uygulamanıza izin veren temel ve basit uygulamadır.

Çok fazla para vermeden fotoraflara derinlik efektleri vermek için akıllı bir uygulama isteyenler için, AfterFocus iyi bir uygulamadır.

AfterFocus'un herkesin anlayabileceği oldukça basit bir arayüzü vardır. Kullanıcılar doğrudan AfterFocus ile yeni fotoğraflar çekebilir veya galeriden fotoğraf içe aktarılabilir.

AfterFocus'daki bir özellik, iki fotoğraf çekebileceğiniz Double Take seçeneğidir. Bu özelliği en iyi şekilde kullanmak için ilk görüntüyü istediğiniz gibi çekin, öne çıkacak nesnenin objektife yakın olduğundan ve arka plandan uzak olduğundan emin olun. Ardından kamerayı yaklaşık bir santimetre sağa doğru hareket ettirin ve resmi tekrar çekin. Double Take, görüntüyü analiz eder ve en yakın nesneyi tanımalı ve bir odak alanı çizme ihtiyacını ortadan kaldırmalıdır.

AfterFocus ile başka bir şık araç, akıllı odak alanı seçimidir. Bununla, yapmanız gereken tek şey odak alanı içinde bir çizgi çizmek (beyaz) ve arka planda başka bir çizgi (siyah). AfterFocus, odak alanını otomatik olarak tanır ve efekti uygular. Elbette, her zaman mükemmel olmaz. Konu alanınızı parmakla boyayarak el ile yapabileceğiniz şeyleri elle yapabilirsiniz.

Diğer uygulamalar gibi bulanıklık miktarı bir kaydırma ayarı ile ayarlanabilir. Aşamalı bir bulanıklık için, kullanıcılar “Edge Feather” seçeneğini seçebilir veya daha doğal bir geçiş için Fading Arkaplanını kullanabilirler. AfterFocus, hareketli arka planların vurgulanmasına yardımcı olmak için hareket bulanıklığına bile sahiptir. Bulanıklıkla birlikte bir avuç farklı diyafram stili var ve siz de bokeh ekleyebilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşmak için fotoğraflarınıza filtre eklemeyi tercih ederseniz, vinyet ve çıkartmalar gibi bazı efektler de AfterFocus'da gelir.

Paylaşım, AfterFocus ile çok kolay, ancak bir uyarı söz konusu: Görüntü meta verileri bu uygulamada düzenledikten sonra kaldırıldı.
EXIF verilerini umursamıyorsanız endişelenmeyin. Aksi takdirde, başka bir uygulama daha iyi bir seçim olabilir.

Zaten elinizde portre moduna sahip bir iPhone modeli varsa, ancak daha iyi bir alan derinliği ile görüntüler elde etmek istiyorsanız, o zaman Focos göz atmaya değer.

Focos ile kullanıcılar doğrudan uygulamanın içinden fotoğraf çekebilir. Focos'taki kamera standart kameradan çok daha iyidir.
Derinlik etkisi canlı olarak görüldüğünden, çekim yaptığınız şeyin bir önizlemesini elde edersiniz. Bu nedenle, bir fotoğrafı çekmeden önce derinlik efektini görebilirsiniz. Ayrıca bir görüntüyü Focos'a içe aktarabilirsiniz.

Kullanılacak bir resme karar verdiğinizde Focos, sadece birkaç dokunuşla resmi daha iyi hale getirebilir. Focos, fotoğrafı çektikten sonra yeniden odaklanmaya izin verir ve yapmanız gereken tek şey odak istediğiniz noktaya dokunmaktır. Arka plana dokunursanız, kristal netleşir ve ön plan bunun yerine bulanık olur. Beğenmedin mi? Sadece tekrar dokunun.

Focos'un geniş bir diyafram şekli ve diyafram seçkisi vardır. Ayrıca, bokeh estetiğini etkileyen mercekler vardır ve hatta görüntüye bağlı olarak balıkgözü ve geniş açılı görünüşler gibi ilginç efektler uygulayabilirler.

Yine de Focos hakkında bir kaç olumsuzluk var. İlk uyarı, uygulamanın yalnızca Portre Moduna sahip cihazlarda çalıştığı gerçeğidir, ancak bunları büyük ölçüde geliştirir.

İkinci kusur, özelliklerin çoğunun, abonelik tabanlı bir model olan Focos'un Pro Versiyonunun arkasında kilitlendiğidir. En azından iki saatlik bir deneme var.

Yine de, portre moduna sahip bir iPhone'a sahipseniz, Focos, fotoğrafçılık araç kutunuzda bulunması iyi bir özellik.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın