Ogznet.com
Hayat Kurtaran iPhone Acil Durum Özellikleri Paylaş:
Car vector created by macrovector - www.freepik.com

Hayat Kurtaran iPhone Acil Durum Özellikleri

Cebinizde bir iPhone varsa, çeşitli felaket seneryoları için hazır sayılırsınız. Telefonunuzda İsviçre çakısından daha fazla hayatta kalma aracı var, ancak bunları nasıl kullanabilirsiniz. iPhone’unuzla ve bu altı hayat kurtarıcı özelliğiyle kendinizi sıkıntılı durumlardan kurtarın.

1. iPhone'unuzda Acil SOS'i kullanma

Hayatınızı tehdit eden bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, bölgenizdeki acil durum servislerini gizlice aramak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Telefonunuzu cebinizden çıkarmadan acil numaraları arayabilir ve bulunduğunuz yerle ilgili acil durum irtibat kişilerini bilgilendirebilirsiniz. Telefonunuzun arayacağı numara otomatik olarak yerel bölgeye göre ayarlanır.

Nasıl çalışıyor:

Bir iPhone 8 veya daha yeni sürümlerde, Yan düğmeyi ve Ses Yükseltme düğmelerinden birini Acil SOS sürgüsü görünene kadar basılı tutarak Acil SOS'u etkinleştirin, ardından arama yapmak için kaydırıcıyı sürükleyin. Düğmeleri basılı tutmaya devam ederseniz yüksek sesli bir uyarı duyulur ve iPhone'unuz otomatik olarak aramayı yapar.

iPhone 7 ve önceki sürümlere sahip olanlar hızlı bir şekilde yan veya üst düğmeye beş kez basmalıdır ve aynı ekran görünecektir.
Ayarlar> Acil SOS bölümünden seçilen bir acil durum kişisi ayarladıysanız, iPhone'unuz o kişiye otomatik olarak geçerli konumunuzu içeren bir kısa mesaj gönderir. Konumunuz değişirse, kişinize bir güncelleme gönderilir.
Hangi durumda olursanız olun, bir eliniz boş olduğu sürece, iPhone'unuz uygun kişi ve yetkiliye ulaşmanıza izin verir.

2. iPhone Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimliğinizi Ayarlama

Tıbbi Kimlik ilk müdahale görevlilerinin, parolaya ihtiyaç duymadan Kilitli ekrandan kritik tıbbi bilgilerinize erişmesine yardım eder. Bu kişiler alerjiler ve hastalıklar gibi bilgilerin yanı sıra acil durumda kiminle irtibat kurulacağını da görebilir. Tıbbi Kimlik, kritik tıbbi bilgilerinizi kolay erişim için saklar. Acil SOS'u görüntüleyen ekran aynı zamanda Tıbbi Kimliğinizi de görüntüler. Doğum tarihiniz, kilonuz ve boyunuz gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Ek olarak, kan grubunuz, organ bağışçısı olup olmadığınız ve tıbbi şartlar, alerjiler veya alabileceğiniz ilaçlar gibi tıbbi açıdan daha kritik bilgileri de listeleyebilirsiniz.

iPhone'unuzda Tıbbi Kimlik ayarlayabilir ve hatta bu bilgilerin Apple Watch'ınızda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tıbbi Kimliğinizi ayarlama

 1. Sağlık uygulamasını açın ve Tıbbi Kimlik sekmesini tıklayın.
 2. Düzenle'ye dokunun. İstenirse, Tıbbi Kimliği Düzenle'ye dokunun.
 3. Tıbbi Kimliğinizin iPhone'unuzun Kilitli ekranından görünmesine olanak sağlamak için Kilitliyken Göster'i açın. Acil bir durumda, size yardım etmek isteyen kişiler bu bilgilere ulaşabilir.
 4. Doğum tarihi, boy ve kan grubu gibi sağlık bilgilerini girin.
 5. Bitti'ye dokunun.

3. Pusula

iPhone'unuz şehir dışında acil durumlar için de kullanışlı olabilir. Bir ormanda kaybolduğunda, telefonunu çıkar ve Pusula uygulamasını aç.

Pusula uygulaması yıllardır iOS'un bir parçası olmuştur, ancak genellikle iPhone'unuzla birlikte gelen diğer birçok yardımcı program arasında unutulur. Dünyanın manyetik alanını algılamak için bir manyetometre çipi kullanır. Bu çok önemlidir, çünkü çevrimdışı kullanabilirsiniz. Ancak, GPS kullanılabildiğinde doğruluk artabilir.

Pusula, telefonunuzu düz tutarsanız en iyi şekilde çalışır.

Konum Servisleri'ni etkinleştirdiyseniz ve online olduğunuzda yalnızca gerçek kuzey yoluyla yönlendirebilirsiniz. Bu olmadan, sadece manyetik kuzeyi kullanırsınız.

Yönünüzü, koordinatlarınızı ve rakımınızı görme

 • Yönünüz, koordinatlarınız ve rakımınız ekranın en altında gösterilir.
 • Yön bilgisinin doğru olması için iPhone’u düz tutarak pusulanın merkezindeki artı işaretlerini hizalayın.
 • Mevcut yönünüzü kilitlemek için pusula kadranına dokunun.
 • Rotadan saptığınızda kırmızı bir bant görünür.
 • Konumunuzu Harita’da açmak için ekranın en altındaki koordinatlara dokunun.

Pusula’nın konumunuza erişmesine izin verme

 • Pusula konumunuzu görmüyorsa Konum Servisleri’ni açtığınızdan emin olun.
 • Ayarlar  > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne gidin, sonra Konum Servisleri’ni açın.
 • Pusula’ya dokunun, sonra Uygulamayı Kullanırken’e dokunun.

4. Sesli Notlar ve iCloud

Sıkıntılı bir durumada konuşmayı kaydetmeniz gerekirse, Sesli Notlar, tüm aygıtlarınızla anında iCloud üzerinden senkronize etmenize olanak sağlar.

Tek yapmanız gereken Ayarlar> iCloud'a gitmek, aşağı kaydırmak ve Sesli Notlar geçişini açmak. Bunu yaptıktan sonra Mac'inizi veya iCloud'un etkin olduğu diğer aygıtları açın, oturum açtığınızdan emin olmak için iCloud ayarlarınızı kontrol edin ve orada da Sesli Notlar'ı açın.

Bilgisayarınızı evde veya başka bir uzak konumda bırakarak güvenliği artırın. Kaydı bitirir bitirmez, Sesli Notunuz diğer cihazınızla senkronize olur ve orada saklanır.

Sesli Notlar, kayıt yapmak için aygıtınızın yerleşik mikrofonunu kullanır. Daha yüksek kalitede stereo kayıt için harici bir stereo mikrofon kullanın.

Sesli not kaydetme

 • Sesli Notlar uygulamasını açın veya Siri'den uygulamayı açmasını isteyin.
 • Kaydetmek için kırmızı daire şeklindeki kaydet düğmesine dokunun veya bu düğmeyi tıklayın. Durdurmak için durdur düğmesine dokunun. iPad veya Mac'inizde 1,duraklat düğmesine dokunun veya bu düğmeyi tıklayın.
 • Durdur düğmesine dokunduğunuzda, notunuz otomatik olarak kaydedilir ve mevcut konumunuz notun başlığı olarak kullanılır.2 iPad veya Mac'inizde, kaydetmeyi tamamladığınızda Bitti'yi tıklayın.
 • iCloud'a aynı Apple Kimliğiyle giriş yapılmış tüm aygıtlarda, notlarınızın tamamı kullanılabilir. Her bir aygıt için iCloud ayarlarından Sesli Notlar'ı açmanız yeterlidir.
 • Sesli not kaydettikten sonra, kaydettiğiniz notu düzenleyebilirsiniz.

5. Google Haritalar (Çevrimdışı)

Bilmediğiniz bir yerde bir yolculuğa çıktığınızda harita çok önemlidir. Çevrimdışı kullanım için haritaları Google Haritalar'da indirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Google Haritalar’ı açın ve indirmek istediğiniz alana gidin. Arama çubuğunun yanındaki üç yatay çizgiye dokunun. Ardından Çevrimdışı Haritalar'a basın. Özel harita'yı seçin, kaydetmek istediğiniz alanı vurgulayın, Haritayı İndir'i seçin. Haritalar 500 MB’ye kadar yer kaplayabilir.

İnternet olan bir ortamda bunu önceden yapmak zorundasınız. Bir yeri telefonunuza kaydettikten sonra, internet olmasa bile bu yerin haritası telefonunuzda yüklü olur. ancak bu haritaları zamanla güncellemezseniz silinebilir.

İnternet olmadığında iPhone'unuz GPS'e bağlanabilir. Bu sayede konumunuzu bulup kaybolmadan yolunuza gidebilirsiniz.

6. iPhone ile Arkadaşlarımı Bul'u ayarlama ve kullanma

Tehlikeli bir durumda, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi sürekli konumunuzdan haberdar edebilirsiniz. Arkadaşlarımı Bul, arkadaşlarınızın konumlarını izlemenizi ve hatta bir yere gittiklerinde veya geldiğinde bildirim almanızı sağlayan yerleşik bir uygulamadır.

Arkadaşlarımı Bul ile iPhone'unuzdan, iPad'inizden, iPod touch'ınızdan, Apple Watch'unuzdan veya iCloud.com'dan arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi kolayca bulabilirsiniz.

Arkadaş ekleme

Arkadaşlarımı Bul'u kullanabilmeniz için arkadaşlarınızın aygıtında da Arkadaşlarımı Bul'un yüklü olduğundan emin olun. Arkadaşlarınızı yalnızca iPhone, iPad veya iPod touch'ınızdaki Arkadaşlarımı Bul uygulamasından ekleyebilirsiniz.

 1. Arkadaşlarımı Bul'u açın.
 2. Ekle'ye dokunun.
 3. Arkadaşınızı seçin veya arkadaşınızın e-posta adresini girin, ardından istek göndermek için Gönder'e veya Bitti'ye dokunun.

Arkadaşlarınız konumlarını paylaşmayı kabul ettikten sonra, nerede olduklarını Arkadaşlarımı Bul uygulamasındaki listeden veya haritadan ya da iCloud.com'dan görebilirsiniz.

İsterseniz arkadaşlarınıza istek göndermek için hangi e-posta adresinin kullanılacağını seçebilirsiniz:

 • iPhone veya iPod touch'nızda Ben > Şuradan Gönder: seçeneğine dokunun.
 • iPad'inizde Liste > Ben > Bilgi > Şuradan Gönder: seçeneğine dokunun.

Arkadaşlarınızdan istek almak istemiyorsanız:

 • iPhone veya iPod touch'nızda Ben'e dokunun > Davetler bölümündeki Arkadaşlık İstekleri ayarını kapatın.
 • iPad'inizde Liste > Ben'e dokunun > Davetler bölümündeki Arkadaşlık İstekleri ayarını kapatın.

iCloud.com sitesindeki Arkadaşlarımı Bul uygulaması ile yalnızca arkadaşlarınızı ve konumlarını görebilir veya konumunuzu paylaşmak için ayarları değiştirebilirsiniz. Arkadaş eklemek için bir iOS aygıtı kullanmanız gerekir.

Daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz