İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet kalitesini gösteren o anki bağlantının kaç Mbps olduğunu öğrenmenizi sağlayan teste internet hız testi denir. Hız testi yapmak önemlidir. Çünkü düzenli olarak ödeme yaptığınız bağlantı hizmetinin size ne kadar sunulduysa o kadar bağlantı yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz. İnternet hız testi yaparak indirme hızlarınızı, yükleme hızınızı, ping hızınızı öğrenebilirsiniz. İnternet hizmeti aldığınız servis sağlayıcıları size indirme hızı ile alakalı taahhüt verirler. Siz de yaptığınız testle hızınıza bakarak servis sağlayıcının vadettiği hızdan yararlanıp yararlanamadığınızı kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

İnternetinizin hızı kablo, modem gibi dış etkenlerden etkilenebilir. Bu sebeple internet hız testini düzenli olarak yapmak yarar sağlayacaktır. Test yaparak sorunun o anlık mı olduğunu ya da internet sağlayıcılarından kaynaklı mı olduğunu tespit ederek sorununuza çözüm arayışı içerisine girebilirsiniz. İnternet hızınız düşükse daha verimli kullanabilmek adına servis sağlayıcı firmanızla görüşme yapabilirsiniz. Hız testi son derece teknik bir süreci beraberinde getirmektedir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi yapmak gayet kolaydır herkes bu testi yapabilir. Teste ilk başladığınızda o anki konumunuzu bildirmeniz gerekir. Konumunuzun belirlenmesinden sonra bulunduğunuz konuma en yakın servis sunucusu bulunur. Servis sunucusuna ulaşılarak sunucuya sinyal gönderilir. Gönderilen sinyalin adı pingtir. Sunucudan yanıt alındıktan sonra sinyal ve sinyale gelen yanıtın hızına bağlı olarak internet hızınız belirlenir.

Sinyal işleminin sonrasında internet hızınız için internet hız testi başlatılır. Test başladığında sunucuyla birden fazla kez etkileşim yapılır. Etkileşim esnasında küçük veri parçaları indirilir. Küçük verileri bilgisayarınızın indirmesinin ne kadar sürdüğü kontrol edilir. Hız testi kapsamlı bir çalışmayı içine almaktadır.

İnternet Hızı Nasıl Yükseltilir?

Hızınızın yavaş olduğunu internet hız testi ile kontrol ettikten sonra hızınız yavaş ise hızınızı yükseltme yollarına başvurabilirsiniz. İnternet hızı sunucu dışında birçok etkenden etkilenerek yavaşlayabilir. Yapabileceğiniz en basit işlem modemi açıp kapatmaktır. Wifi şifrenizi değiştirebilir daha güvenli şifre koyabilirsiniz. Modeminiz de hasar varsa modeminizi değiştirebilirsiniz. Bilgisayarda bulunan virüsler interneti yavaşlatan bir başka sebeptir. Bir virüs programı yardımıyla bilgisayarınızı tanıtabilir, düzenli olarak güncellemeler yapabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın