Ogznet.com

Yeni içerik oluşturmak mı ve eski konuları yenilemek mi? SEO için hangisi daha iyidir?

SEO optimizasyonu ve çalışmaları için yeni içerik oluşturmak mı yoksa mevcut içeriği güncellemek daha iyidir. Uzmanlar bu konuda şöyle bir fikir belirtmektedir; SEO çalışmalarınızın yaklaşık yarısını eski içeriği güncellemeye, diğer yarısını da yeni içerik oluşturmaya odaklamalısınız.

Web sayfaları zaman içinde bir değer oluşturur. Web sitenizdeki içerik gelecek yıllar içinde daha otoriter olabilir. Bir süredir yayında olan sayfalar, muhtemelen bağlantılar ve görünürlük oluşturmuştur. Bu çok fazla sayfa değeri oluşturur.

Bu, bu sayfaların bugün hedef kitlenizin kullandığı sorgular için arama sonuçlarında görünmeye devam edebileceği anlamına gelir.

Bu ne anlama geliyor?

Bazı eski içerikler hala aranma hacmine sahip olabilir ve yüksek kaliteli olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, diğer eski içerik türleri, yalnızca devamlı güncellenirse arama sonuçlarında çıkabilir.

Zamanla, herhangi bir web sitesinde yüzlerce veya binlerce eski sayfa olabilir.

Google, sayfalarının üçte ikisinin, örneğin üç yaşında veya daha eski olduğu ve bunlar hakkında güncel olmayan bilgilere sahip olduğu gerekçesi ile bir siteye güvenmeyebilir. Özellikle bu konular rekabet ettiğiniz web siteleri tarafından yenileniyorsa.

Eski içeriğinizi hızlıca kontrol edebilir ve sonucu kendiniz görebilirsiniz. Sayfayı yıllar önce yayınladığınızda, arama sonuçlarında Sayfa 1'de yer aldı mı? Ve şimdi Sayfa 2'de mi yoksa daha aşağısında mı?

Genellikle, içeriğin yenilenmesi onu Sayfa 1'e geri getirebilir.

Normal şeyler zamanla değer kaybeder. Bakım yapılmazsa, web sayfaları sonunda eskir ve işe yaramaz hale gelir. Ancak iyi muhafaza edildiklerinde değerli bir varlık olarak kalırlar.

Bir web sayfası tasarlar ve konu araştırması yapar, ana hatları çizer ve yazar, yazıyı düzenler ve optimize edirseniz, konuya resimler ve video gibi etkileşimli nesneler eklerseniz, bunun gibi kaliteli bir çalışma için sekiz saat harcamanız gerekebilir.

Google bu konuda ne diyor?

Google, web sitenizdeki kaliteyi korumak için zaman harcamanız gerektiğini söylüyor:

… bakımı yapılmamış/terk edilmiş "eski" web siteleri veya bakımı yapılmamış ve hatalı/yanıltıcı içerik, düşük Sayfa Kalitesi derecelendirmesinin bir nedenidir.

Google'ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri

Eski veya bakımı yapılmamış bir web sayfası düşük kaliteli olarak kabul edilebilir. Bu, özellikle bir kişinin sağlığını, mali durumunu vb. etkileyebilecek “paranız veya hayatınız” sayfaları için geçerlidir.

Yanlış bilgi içeren bir web sayfası düşük kalitelidir. Konunuza bağlı olarak, bilgilerinizi güncel tutmak için web sayfalarınızı sık sık güncellemeniz gerekebilir.

Bu durumda ne yapmalıyız?

SEO çalışmalarınız için yeni web sayfaları oluşturmaya ek olarak, eski sayfaları nasıl yenileyeceğinize öncelik vermenin anahtarı bir web içeriği denetimi olacaktır.

Bir içerik denetimi, web sitenizdeki zayıf ve düşük performans gösteren içeriği belirler, böylece onu iyileştirebilirsiniz.

Google Analytics ve Screaming Frog, Semrush veya SEOToolSet gibi bir araç kullanarak sitenizdeki web sayfalarını anlamak için ihtiyacınız olan tüm verileri alabilirsiniz.

Gerekli verileri derledikten sonra web sayfalarınızı üç kategoriye ayıracaksınız. Bunlar:

  • En fazla sıralamayı ve trafiği toplayanlar (örneğin, arama sonuçlarının 1. Sayfasındakiler).
  • Daha iyi sıralama ve trafik elde etme potansiyeline sahip olanlar (örneğin, arama sonuçlarının 2. Sayfasındakiler).
  • Kötü performans sergiliyor ve bu kategorilerden hiçbirinde bulunmuyor.

İlk iki seçenekteki içeriği güçlendirmeye odaklanın. Düşük performans gösteren içerikle ne yapacağınızı belirleyin. Bazı web sayfalarının içeriğinin yenilenmesi gerekebilir, bazılarının ise optimizasyona ihtiyacı olabilir. Ve bazı içeriklerin aynı konuda daha güncel bir URL'ye 301 yönlendirmesi yapılması gerekebilir.

Yeni içeriğinizi artırın ve eskileri koruyun!

SEO'nun güzelliği, web sayfalarınızın görünürlük ve bağlantılar yoluyla zaman içinde değer oluşturmasıdır. Böylece onlara harcadığınız tüm zaman, trafikte ve gelirde karşılığını vermeye devam edebilir.

Ancak web sitenizi tüm yaşam döngüsü boyunca korumanız gerekir.

Bu nedenle, SEO programınızı güçlendirmek için içerik odaklı zamanınızın %50'sini yeni web sayfaları oluşturmaya ve %50'sini eskisini yenilemeye ayırdığınızdan emin olun.

Son olarak, web sitenizde zaten yüzlerce hatta binlerce eski sayfa olabilir ve bununla ilgilenmek çok zaman alabilir. Yeni içerik oluştururken yaptığınız gibi, yenilemeleri düzenli bir programa dönüştürün.

Her yeni sayfayla birlite mevcut sayfaları belirleme rutini belirleyin ve bunları içerik oluşturma sürecinizin bir parçası olarak güncelleyin veya birleştirin.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz