Photo by Lux Graves on Unsplash

Hemen Uykuya Dalmak ve Gece Rahat Uyumak için Ne Yapmalı?

Rahat bir gece uykusu almak kolay değildir, özellikle başlangıçta uykuya dalmanız zor olduğunda. Ancak uyku, sağlığınız için pek çok nedenden ötürü inanılmaz derecede önemlidir, bu nedenle her gece yeterli uyku almanız çok önemlidir.

Söylemesi yapmaktan daha kolay, değil mi? Muhtemelen aklınıza gelebilecek her şeyi denediniz ve şimdi gerçekten işe yarayacak bazı tavsiyeler bulmaya başladınız. Bir dahaki sefere kendinizi koyun sayarken uyanık halde bulduğunuzda, daha hızlı uykuya dalmanızı sağlamak ve daha iyi uyuduğunuzdan emin olmak için neden bu yararlı ipuçlarından bazılarını denemiyorsunuz?

Oda Sıcaklığını Düşürün

Odanızı geceleri daha serin tutmak, iç vücut ısınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır. Uykuya dalmaya başladığınızda vücut ısınız değişecek ve odanız çok sıcaksa uykuya dalmayı ve rahat bir uykuyu zorlaştıracaktır. Hemen uykuya dalmak ve rahat bir şekide uyumak için oda sıcaklığını 15 ila 24 derece arasında tutmaya çalışın. Odanın daha düşük bir sıcaklıkta olması sizi daha rahat battaniyeler kullanmaya ve rahat bir pozisyon bulmaya zorlar, böylece kolayca uykuya dalabilirsiniz. Zaten kimse geceleri yapış yapış ve terli olmaktan hoşlanmaz, değil mi?

Gün İçinde Fiziksel Olarak Aktif Olun

Bütün gün hiçbir şey yapmadıysan nasıl uykunun gelmesini bekleyebilirsin ki? Ek olarak, gün boyunca fiziksel olarak aktif kalmazsanız, stres hormonlarınız muhtemelen artabilir ve siz uyumaya çalışırken zihninizi doldurur. Gün içinde fiziksel olarak aktif kalmak, özellikle doğru zamanladığınızda sağlıklı bir gece uykusu almak için faydalıdır. Sabah saatlerinde egzersiz yapmak ve aktif olmak, uyku düzeninizi gece egzersiz yapmaktan daha fazla iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu günlük fiziksel aktivite dozu, beyninizdeki serotonin üretimini artırarak aldığınız uyku kalitesini de artıracaktır, bu da sonuçta ürettiğiniz stres hormonlarının seviyesini azaltır.

Kendinizi Uyanık Tutmayı Deneyin

Araştırmalar kendini uyumaya zorlamanın aslında tam tersine yol açtığını göstermiştir. Kendinizi uyumaya zorlamak, yalnızca dakikalar geçtikçe daha fazla stres ve endişe yaratacak, bu da daha hızlı uykuya dalma hedefine ulaşma olasılığınızı azaltacaktır. Öyleyse neden kendinizi uyandırmaya çalışarak beyninizi kandırmayı denemiyorsunuz? Bu yöntemle tek yapmanız gereken kendinizi uyanık tutmaya çalışmaktır. Oldukça basit, değil mi? Ama nasıl çalışıyor? Uykuda olmanız gereken saatler hakkında endişelenmeyi bırakıp, uyumaya zorlayacak düşünceleri azaltarak kendinizi uyanık tutmaya çalışın ve beyninize farklı bir yönden baskı yapmış olun. Bu gece bir deneyin ve beyninizi daha hızlı uykuya dalması için kandırıp kandıramayacağınızı görün.

Elektronik Cihazlardan Uzak Durun

Elektronik cihazlar zihninizin sakinleşmesini ve gevşemesini son derece zorlaştırır. İnternette arama yapmak veya sosyal medyada oyun oynamak için telefonunuzu kullanmak, beyninizin uykuya dalmasına engel olacak kadar uyarılmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak, yatmadan önce video oyunları oynarsanız veya televizyon izlerseniz, aklınız gece boyunca en sevdiğiniz dizinin bir sonraki bölümü veya oyununuzda bir sonraki seviyeyi nasıl geçeceğiniz hakkında düşünmeye devam edebilir. Yatağa yatmadan önce elektronik cihazları birkaç saatliğine bırakın ve kendinize doğal bir şekilde gevşemek için biraz zaman verin, böylece huzur içinde uykuya dalabilirsiniz.

Saate Bakmayı Bırakın

Kendinizi saate bakarken ve düzgün bir gece uykusu için kaç saatinizin kaldığını takip ederken buluyor musunuz? Ya da önemli bir sınav veya iş için erken vakitte uyanmak zorunda kalmanın stresini yaşıyorsunuz. Bu nedenlerle kendinizi gün boyunca uykuya nasıl dalacağınızı merak ederken buluyorsunuz. Kendinize bir iyilik yapın ve saatinizi saklayın. Saatiniz görüş alanı içinde olduğunda, muhtemelen onu sürekli kontrol edecek ve zihninizde stres yaratacaksınız. Sonuçta gevşemenizi, rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle, zaman konusunda endişelenmeyi bırakın ve bedeninize ve zihninize gevşeme şansı verin.

Zihninizi Rahatlatmak için Meditasyon Yapın

Meditasyon ve meditasyon benzeri uygulamalar genellikle zihninizi sakinleştirmek ve vücudunuzu rahatlatmak için kullanılır. Bu nedenle, daha iyi bir gece uykusu almak ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmak için bu teknikleri deneyebilirsiniz. Stres, zihninizin daha fazla endişelenmesine ve daha az gevşemesine neden olarak zihninizi sakinleştirmenizi ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Gün boyunca zihninizi gevşetmek ve stresinizi azaltmak için meditasyon yapmayı deneyin, böylece gece derin bir uykuya dalmak daha kolay hale gelir.

Rahat Bir Uyku için Nefes Tekniklerini Deneyin

Bu teknik, kalp atış hızınızı yavaşlatırken ve kan dolaşımınızdaki oksijen miktarını artırırken zihin ve bedeni rahatlatarak insanların hızlı bir şekilde uykuya dalmalarına yardımcı olmak için yaygın olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. "4-7-8" nefes alma yöntemini nasıl uygulayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Dilinizin ucunu alın ve ön üst dişlerinizin arkasındaki doku sırtına yerleştirin. Tüm egzersiz boyunca dilinizi burada tutmalısınız.
  2. Bir çığlık sesi çıkarırken ağzınızdan nefes verin.
  3. Burnunuzdan nefes alırken ağzınızı kapatın ve dörde kadar sayın.
  4. Nefesinizi yedi saniye tutarak devam edin.
  5. Tamamen ağzınızdan nefes verin ve boğma sesini çıkarın.
  6. Dört tam nefeslik döngüyü bitirmek için bu döngüyü üç kez daha tekrarlayın.

Uykuya dalmanın sizin için neden zor olduğuna dair birçok neden olabilir. Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmak için ilaç tedavisine başvurmak yerine, hızlıca uykuya dalmak ve daha iyi bir gece uykusu almak için bu basit ve etkili yöntemlerden bazılarını deneyin. Bu doğal tekniklerden bazılarını kullandıktan sonra hemen uykuya doğru sürüklenmenin gerçekten ne kadar kolay olduğu sizi şaşırtabilir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın