Ogznet.com
Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler Paylaş:
Abstract vector created by vectorjuice - www.freepik.com

Hayat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayat sigortası, geleceğini güvence altına almak isteyenlerin sıklıkla rağbet ettiği bir sigorta türü. Siz de olası risklere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi hayat sigortası ile maddi güvence altına alabilirsiniz. Hayat sigortasına dair daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, sigorta şirketi ile sigortalı arasında bir sözleşme ile şartları netleştirilen ve sözleşmede belirtilen durumlar gerçekleştiğinde sigortalıya veya sigortalının seçtiği lehtarlara sigorta bedelinin ödendiği bir sigorta türü. “Hayat sigortası nedir?” sorusunun cevabını daha net anlamak için bu sigortanın ne amaçla yapıldığını bilmek gerekiyor. Hayat sigortasının amacı; vefat, kaza, tehlikeli hastalık, kaza ya da hastalık sonucu sakatlık, işsizlik gibi beklenmedik olaylara karşı sigortalının ve lehtarlarının hayatlarını maddi güvence altına almak olarak tanımlanabilir.

Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortasının en önemli avantajı, sigortalı ve lehtarları için geleceğe dair maddi güvence sunması. Bu sayede herhangi bir beklenmedik olumsuz durumda sigortalı ve belirlediği lehtarlar, yaşam standartlarını sürdürebiliyor. Bunun yanı sıra bazı hayat sigortası türleri, birikim yapmak isteyenlere özel fırsatlar sunuyor. Hem geleceğini güvence altına almak hem de birikim yapmak isteyenler, birikim ağırlıklı hayat sigortalarını seçebiliyor. Hayat sigortasının bilinen bir diğer avantajı ise, vergi avantajı. Gelir vergisi mükellefleri, aylık brüt ücretin %15'ini ve brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmamak kaydıyla ödedikleri primleri vergi indiriminde kullanabiliyor. Sigortalının kendisi için ödediği primlere ek olarak eşi ve 18 yaşından küçük çocukları için ödediği hayat sigortası primleri de gelir vergisinden düşülebiliyor.

Hayat Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Hayat sigortası yaptırmak isteyenler, seçtikleri şirketle görüşerek bir sözleşme belirliyor. Sigortalının ödemesi gereken prim tutarı, sigorta bedelinin hangi koşullarda ödeneceği, sigorta geçerlilik süresi gibi koşullar bu sözleşme ile belirleniyor. Ayrıca lehtarlara dair bilgiler de bu sözleşmede yer alıyor. Hayat sigortası genel şartları seçilen ürüne göre değişiklik gösterse de kendisini ve sevdiklerini maddi risklere karşı korumak ve birikim yapmak isteyen, 18-60 yaş arası herkes hayat sigortası yaptırabiliyor. Teminat türüne bağlı olmak üzere bazı hayat sigortası ürünlerinde yaş sınırı ya da sağlıklı olma koşulu aranabiliyor.

Siz de hayatın getirdiği risklere karşı kendinizin ve sevdiklerinizin maddi geleceğinizi güvence altına almak ya da yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Farklı hayat sigortası ürünlerini inceleyerek size en uygun sigorta türünü belirleyebilir, geleceğiniz için önemli bir adım atabilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz