Image by rawpixel.com

Google’a Rakip En Çok Kullanılan Arama Motorları

Dünyanın en iyi ve en popüler arama motorları hangileridir? Google ve Bing’in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Pek çok kişi için yeni bir bilgi olabilir, ancak bugün internette bulunan tek arama motoru Google değildir. Aslında Google'ın tahtını almak isteyen çok sayıda alternatif arama motoru var ama hiçbiri (henüz) tehdit oluşturmaya bile hazır değil. Bununla birlikte, dikkate değer başka arama motorları da vardır ve en iyi Google alternatifleri aşağıda sunulmuştur.

En Popüler Arama Motorları:

Arama maceramıza başlamak için, ilk üçün ötesindeki bazı genel arama motorlarına bakalım; Google, Bing ve Yandex.

1. Bing

Google'dan sonra ikinci en popüler arama motoru, çevrimiçi pazarda iyi bir yer tutan Microsoft'un Bing'idir. Daha çok, kullanıcılara daha iyi bir deneyim için farklı araçlar sunan görsel bir arama motorudur.

Google'a en iyi alternatif arama motoru olan Bing'in arama motoru payı %2.83 ile %12.31 arasındadır.

Bing, Microsoft'un aramada Google'a rakip olma girişimidir, ancak tüm çabalarına rağmen, kullanıcıları arama motorlarının Google kadar güvenilir olabileceğine ikna etmeyi başaramadılar.

Bing, Windows PC'lerde varsayılan arama motoru olmasına rağmen, arama motoru pazar payları her zaman düşüktür.

Bing'in iOS'un yanı sıra Android'de de mobil uygulamaları vardır ve en iyi Google alternatiflerinden biridir.

2. DuckDuckGo 

Aradığınız şey çevrimiçi gizlilikse, DuckDuckGo sizin için Google'a en iyi alternatiftir. Sunduğu kullanıcı gizliliği nedeniyle hızla popülerlik kazanmıştır. Web sitesi sizi veya çevrimiçi etkinliklerinizi asla izlemez, bu da sizi takip eden hiçbir reklam olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, temiz bir arayüze sahiptir ve Google'ın yanı sıra Yahoo, Yandex ve diğer arama motorlarından gelen arama sonuçlarını getirir. Faaliyetlerinizi gizli tutmak için DuckDuckGo uzantısını tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Google gibi bir arama motorunun tüm standart özelliklerini sunar, ancak bahsetmeye değer "patlamalar" adlı harika bir özellik vardır.

Bu özellik ile kullanıcıların sorgularına ünlem işaretiyle başlayarak doğrudan Amazon, Wikipedia veya Youtube gibi diğer sitelerde arama yapmalarına olanak tanır! (ör. !a, !w, !facebook, !ogznet).

Daha özel bir deneyim için DuckDuckGo tarayıcısına bile geçebilirsiniz. Tanımlama bilgilerini ve izleyicileri varsayılan olarak engeller ve bir düğmeye dokunarak tüm tarama verilerini silmenizi sağlar. Ayrıca web tarayıcısı ile DuckDuckGo E-posta Korumasına sahip olursunuz. E-postanızın gizli kalmasına yardımcı olur ve e-postalardaki gizli izleyicileri engeller.

3. Brave Search 

Brave, yakın zamanda kendi arama motorunu başlatan gizlilik odaklı bir tarayıcıdır. Brave Search Beta, Haziran 2021'de piyasaya sürüldü ve tarayıcı, Ekim 2021'de Google'ı varsayılan arama motoru olarak görevden aldı.

Brave CEO'su Brendan Eich'e göre, arama motoru zaten ayda 80 milyondan fazla sorgu görüyor. Bununla birlikte, arama motoru sizi profillemez veya izlemez. Anonim topluluk geri bildirimlerine dayalı olarak arama sonuçlarını iyileştiren kendi bağımsız arama dizinine sahiptir. Yani ne kadar çok insan Brave'i kullanırsa o kadar akıllı olur.

4. Ecosia

Ecosia 2009'dan beri var olmasına rağmen, pek çok kişinin bu ücretsiz arama motorunun farkında olmaması şaşırtıcıdır. Aslında, birçok kullanıcı için Google'a alternatifler arasında harika bir seçim olabilir. Bunun nedeni, kullanıcı arayüzünün temiz olması ve Google'a biraz benzer olmasıdır.

Web tarayıcısı, arama sorgularınızı kolayca bulabilir, ancak odak noktası, kazandığı parayla dünya çapında ağaç dikmesidir. Ayrıca Ecosia, DuckDuckGo ile aynı temelde buluşur ve internet etkinliğinizi izlemez veya verilerinizi üçüncü taraflara satmaz.

Ecosia yedi farklı dilde mevcuttur ve otomatik öneriler, güvenli arama, ağaçlardan bildirimler gibi özellikler sunar. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, Ecosia'nın arama motorunun Bing tarafından desteklenmesidir. Ecosia'nın size Bing ile paylaşılan ve silinen benzersiz bir tanımlayıcı atadığı kişiselleştirilmiş önerileri de etkinleştirebilirsiniz.

Yahoo, Google'dan daha uzun süredir var. Dünya çapında dördüncü en popüler arama motorudur, arama sorgusu bakımından Bing'in çok gerisinde değildir. Arama sonuçlarını sunmanın yanı sıra, bu Google alternatif arama motorunun sunabileceği çok şey var.

Web portalı haber, e-posta hizmeti, çevrimiçi alışveriş, oyun merkezi, seyahat rehberi ve çok daha fazlası olarak hizmet vermektedir. Yahoo, yaklaşık 38 dili destekler ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar için varsayılan arama motoru olmuştur. Yahoo'nun web portalı, bağımsız bir arama motoru olmak yerine, spordan seyahate kadar göz atmaya değer çeşitli hizmetler sunar.

Flickr arama motoruna entegre edildiğinden beri, daha iyi görüntü sonuçları sunuyor. Gizlilik tarafında, Yahoo! Google'dan daha iyi performans göstermeyi başarıyor.

Search Encrypt, gizliliği ön planda tutan ve çevrimiçi etkinliklerinizin güvende kalmasını sağlayan bir meta arama motorudur. Web sitesi, aramalarınızı güvence altına almak için yerel şifreleme kullandığından, kullanıcılar hakkında tanımlanabilir herhangi bir bilgiyi izlemediğini iddia ediyor.

Arama sonuçları daha sonra arama ortakları ağından alınır. Search Encrypt, Google'a nispeten yeni bir alternatiftir, ancak kişiselleştirilmiş aramaların filtre balonunu önlemek için elinden gelenin en iyisini yapar ve her gün 23 milyondan fazla ziyaretçisi vardır.

Bu alternatif arama motorunun en çarpıcı özelliği, yerel tarama geçmişinizin otomatik olarak süresinin dolması ve her 15 dakikada bir işlem yapılmadığında silinmesidir. Bu nedenle, bir başkasının bilgisayarınıza erişimi olsa bile endişelenmenize gerek olmaz.

7. Startpage

Ixquick, Google dışında kendi sonuçlarını görüntüleyen bağımsız bir arama motoruydu. Google'dan gelen arama sonuçlarını izleme olmadan dahil etmek için StartPage adlı başka bir arama motoru geliştirdi. Ancak 2009'da birleştirildiler ve şimdi StartPage markası altında faaliyet gösteriyorlar.

Arama sonuçlarını çekmenin yanı sıra, web sitelerine güvenli ve anonim olarak göz atmak için bir proxy hizmeti sunar. Çerezsiz interneti teşvik etmek için, çerez ayarlama ihtiyacını ortadan kaldıran özel bir URL oluşturucuya sahiptir. Bu nedenle, ayarlarınızı gizlilik dostu bir şekilde kaydedebilirsiniz.

Ayrıca, arama motorunun temasını değiştirebilirsiniz. Hava (varsayılan), Beyaz, Siyah, Gece (Karanlık Mod) ve diğer Klasik modları içerir.

8. Yandex

Yandex, Rusya'da oldukça popüler bir arama motorudur ve ülkenin arama pazarında yaklaşık %55-65'lik bir paya sahiptir. Ayrıca Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve dünya çapında beşinci en büyük arama motoru olarak durmaktadır.

Yandex, mobil uygulamalar, web tarayıcısı, harita, çeviri, analitik, bulut depolama ve hatta bir e-posta hizmeti gibi benzer hizmetler sağladığı için muhtemelen Google'ın en büyük rakiplerinden biridir. Bu hizmetler Yandex'i Google'a en iyi alternatif arama motorlarından biri yapar.

Bu internet arama sitesi düzgün bir görünüme sahip ve arama sonuçları sayfası Google'a benzer ama çok daha temiz bir düzene sahip. Tıpkı Google gibi resimler, videolar ve haberler arasında arama yapmanızı sağlar. Ancak Yandex'in Rusya merkezli olduğunu unutmayın, bu nedenle gizlilik en yüksek önceliğe sahipse, bunu aklınızdan çıkarın.

9. Gibiru

Bu alternatif arama motoru, yalnızca gizlilik sorunlarını değil, aynı zamanda sansürü de ele alır. Gibiru, 2009'dan beri ücretsiz ve sansürsüz anonim arama sonuçları sağlıyor.

Web sitesindeki sorumluluk reddi ayrıca, Gibiru'nun arama sorgunuzu sunucularına kaydetmediğini ve arama gerçekleştirildikten sonraki saniyeler içinde kayıtların silindiğini söyler.

Tüm arama isteklerinizi bir proxy IP adresi aracılığıyla göndermek için AnonymoX Firefox eklentisini PROXY sayfasından indirirsiniz. Gizlilik ve sansür söz konusu olduğunda, bu Google alternatifi her ikisini de ele almak için iyi bir iş çıkarıyor.

10. Dogpile

En popüler üç arama motorundan sonuçlar almak istiyor ancak bunlara tek tek gitmek istemiyorsanız, Dogpile'ı deneyin. Sonuçları, karışıklık olmadan en çok kullanılan üç arama motorundan alınır.

Archive.org internet arşiv arama motorudur. Bir web sitesinin 1996'dan beri nasıl göründüğünü öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bir alan adının geçmişini izlemek ve yıllar içinde nasıl değiştiğini incelemek istiyorsanız, çok kullanışlı bir araçtır.

Internet Archive, milyonlarca ücretsiz kitap, film, yazılım, müzik, web sitesi ve daha fazlasını içeren kar amacı gütmeyen bir kütüphanedir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın