GIMP Türkçe indir - İşte Yeni Özellikler!

En iyi ücretsiz Photoshop alternatiflerinden biri olan GIMP’in yepyeni versiyonu yayınlandı. GIMP 2.10.xx’de yeni bir görüntü işleme motoru, yeniden tasarlanmış bir arayüz ve yeni özellik ve araçlarla geliyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı GIMP kullanmayı daha önce bıraktıysanız, ikinci bir şans vermenin zamanı geldi. İşte en yeni özellikleri ile GIMP ve GIMP kullanımı.

GIMP 2.10 Sürümü ile Tamamen Yenilendi

GIMP'i açtığınızda dikkat edeceğiniz ilk şey, programın tamamen yenilenmiş bir görünüme sahip olmasıdır. Varsayılan olarak kullanılan Photoshop tarzı yeni bir karanlık tema var. Tercih ederseniz diğer üç tema seçeneği ile (orijinal ışık teması dahil) değiştirebilirsiniz.

Uygulama şimdi tek pencere modunda sabittir. Bu, önceki sürümlerin yeni kullanıcılara karşı daha zor ve kafa karıştırıcı gelen eski çok pencereli yaklaşımından farklı olarak büyük bir gelişme olabilir.

GIMP - araç çubukları

Hepsinden iyisi yeni HiDPI desteğidir. GIMP son olarak 4K veya diğer yüksek çözünürlüklü ekranlarda düzgün şekilde ölçeklenir ve simgeler kullanılabilir bir boyut haline gelir. Renk ve tek renkli simge setleri de elde edersiniz.

Arayüz Değişikliğinin Arkasındaki Daha Önemli Değişiklikler

Görünüm dışındaki en büyük değişiklik, yeni bir görüntü işleme çerçevesine geçiştir.

GEGL olarak adlandırılan, GIMP 2.10'un görüntüleri işleyiş şeklini temelden değiştirir ve daha verimli ve güçlü olmasını sağlar.

Bu, çok teknik bir bilgidir, bu yüzden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, GEGL web sitesinde detayları okuyabilirsiniz. Ancak bu hareket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere herkese hemen fayda sağlayacak bazı değişiklikler getiriyor:

  • TIF, PNG ve PSD dosyaları için 16 ve 32 bit görüntü düzenleme sağlayan yüksek bit derinliği desteği.
  • İşlemlerin daha hızlı işlenmesi için çok iş parçacığı desteği.
  • Desteklenen sistemlerde donanım hızlandırması sunan isteğe bağlı GPU işleme.

Bunu ötesinde, GEGL'in henüz kullanılmayacak kadar çok yeteneği var. Uzun vadeli amaç GIMP'nin 3.20 sürümünde hatasız bir kurgulamayı desteklemesidir (daha önce 3.0 sürümü olmasına rağmen).

Yeni GIMP 2.10.xx'e Genel Bakış

GIMP'yi daha güçlü veya daha kompakt hale getiren çok sayıda değişiklik var.

Filtrelerin etkilerini (gauss bulanıklığı gibi) gerçek zamanlı olarak tuval üzerinde görebilirsiniz.
Bu, daha önce sınırlı olduğumuz küçük önizleme penceresinin yerini alır. Aynı görüntüde önceki ve sonraki efektleri gösteren Bölünmüş Görünüm seçeneği de vardır.

Dosya desteği geliştirildi. Artık sadece 32 bit dosyalar ile değil, PSD dosyaları için daha iyi destek var. Bu, GIMP'i Photoshop'a alternatif olarak kullanmayı düşünen herkes için büyük bir hamle.

GIMP 2.10.xx'deki Yeni Araçlar

Yeni bir sürüm, yeni araçların beklentisini getiriyor ve bunların çoğu GIMP 2.10'da var. Öne çıkan özelliklerden bazılarına göz atalım.

Birleşik Dönüşüm Aracı

Yeni Birleştirilmiş Dönüştürme Aracı, eski kesme, perspektif gibi şeyleri birleştirir ve araçları tek bir birime dönüştürür. Bu, Photoshop’un Serbest Dönüştürme Aracı'nın etkin bir sürümüdür ve çok iyidir. Yeni araçlar daha hızlı ve daha mantıklı olsa da, şu an için ayrı araçlar hala var.

İki yeni dönüşüm aracı daha var. Handle Transform Tool karmaşık yollarla bir katmanı veya yolu deforme eder, Çözgü Aracı tek tek pikselleri değiştirmenizi sağlar. Bu, fotoğrafları rötuşlamada ve Photoshop'taki Liquify filtresine benzer olduğundan çok kullanışlıdır.

Gradient​ Aracı

GIMP 2.10, eski Harman Aracını, doğrudan kanvas üzerinde gradientler oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan yeni bir Gradient Aracının yerini alır. Onları taşıyabilir veya döndürebilirsin, iletişim kutuları ile oynamak zorunda kalmadan renk durakları ekleyin veya silin. Ve elbette, tüm değişiklikleriniz gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Fotoğraf Düzenleme Seçenekleri

Geçmişte GIMP'yi fotoğraf düzenleme için kullanmayı denediyseniz, yeni sürümü daha çok seveceksiniz.

GIMP 2.10, ilk kez Exposure and Shadows-Highlights araçları gibi daha önce eksik olan temelleri tanıttı. Bunların yanı sıra, uçuk renkler veya aşırı doygun renkler konusunda sizi uyaran yeni bir Klip Uyarı ekran filtresi var. Şu anda daha yüksek bit derinlikli görüntülerde çalışır.

Diğer yeni araçlar, vinyetlerin işlenmesinden (veya uygulanmasından), panoramalarla çalışmaya kadar her şeyi kapsar.

RAW kullanımı da yenilenmiştir. Bir RAW dosyasını açtığınızda, ilk olarak RawTherapee gibi bir üçüncü parti RAW işlemcisinde açılır. Sonuç, Photoshop / Adobe Camera RAW kombinasyonuna benzer bir şeydir.

Ve dahası var.

GIMP 2.10, yeni karışım modlarının eklenmesiyle katmanları iyileştirirken, renk etiketlerinin kullanımı daha karmaşık görüntülerde katman yönetimine yardımcı olur. Ayrıca katmanları katman gruplarına da uygulayabilirsiniz.

Seçim araçları, nesneleri kesmenize ya da izole etmenize yardımcı olacak şekilde geliştirilmiştir. Kalıpları veya yansıtılmış nesneleri çizmeyi kolaylaştıran kullanışlı bir Simetri Boyama özelliği vardır. Ve eski filtrelerin 80'inden fazlası GEGL için yeniden işlendi.

GIMP vs Photoshop: hangisini seçmeli?

GIMP 2.10 güçlü bir güncellemedir. Yeni arayüz ve araçlar, geçmişte sıkıntıya neden olan boşlukların çoğunu doldururken, yeni arayüz tek başına kullanımı daha kolay ve zevkli hale getiriyor.

Bu eklemeler ve geliştirmeler, yakın zamanda GIMP'yi denemediyseniz, başka bir deneyim elde etme zamanının gelebileceği anlamına gelir.
Ama GIMP, Photoshop'un yerini alır mı? Bunun cevabı, ne için kullanıldığına bağlı.

Gelişim hızı belli ki çok daha yavaş. GIMP, içeriğe duyarlı dolgu gibi Photoshop’un önemli özelliklerinden bazılarından halen eksik. Bunları genellikle eklentilerle ekleyebilirsiniz, ancak bui isteyen herkes için iyi bir çözüm değildir.

CMYK desteğinden yoksundur, bu yüzden baskı üretim çalışmaları için uygun değildir. Ayrıca özellikle büyük resimlerle çalışırken daha yavaştır.

Ama çekirdek özelliklerin hepsi bir arada. Programın yeni sürümünde renk yönetimi, fotoğraf düzenleme ve RAW işleme gibi işler için çok daha iyi. Ayrıca, ücretsiz ve açık kaynaktır ve sizi pahalı bir abonelik planına bağlı tutmaz. Ve GIMP tüm masaüstü platformlarında kullanılabilir, Linux'un yanı sıra Windows ve Mac dahil tüm sistemlerde kullanılabilir.

Ücretsiz bir Photoshop alternatifi arıyorsanız, GIMP listenin en üstünde olmalıdır.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, programın nasıl çalıştığını öğrenmektir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın