Ogznet.com
Gelecekte, Telefonunuz Web’de Şifreniz Olacak Paylaş:
Design vector created by upklyak - www.freepik.com

Gelecekte, Telefonunuz Web’de Şifreniz Olacak

İnternette birçok sitede birçok şifre kullanıyoruz. Bazen hepsine aynı şifreyi veriyoruz, bazense daha güvenli olsun diye farklı şifreler kullanıyoruz. Bu yeni teknoloji ile her siteye şifre girme derdinden kurtulacağız ve telefonunuzu şifre yerine kullanabileceksiniz.

 • World Wide Web Consortium (W3C), telefonunuzu bir kimlik doğrulayıcısı olarak kullanarak metin tabanlı şifreyi ortadan kaldırmak için çalışıyor.
 • Bugün kullandığımız iki faktörlü kimlik doğrulamaya benzer şekilde, W3C şifre çözümü, tarayıcı tabanlı, hesap tabanlı değil, herhangi bir site için çalışacaktır.
 • Bu W3C şifre çözümü zaten Mozilla Firefox ile çalışıyor, ancak daha fazla tarayıcı için çalışılıyor.

Yakın bir zamanda yapılan bir öneride, bir düzine W3C üyesi, web tabanlı hesaplarınız için mobil cihazları doğrulayıcı olarak kullanma planını hazırladı.

Muhtemelen “Bunu zaten yapmıyor muyuz?” Diye düşünüyorsunuz. Evet, telefonlarımızı iki faktörlü kimlik doğrulama için kullanıyoruz (bir forma girmek için bir kod içeren bir metin mesajı aldığınızda olduğu gibi) ve ayrıca kodlanmış kimlik doğrulama (telefonunuz, Gmail’e yeni bir konumdan giriş yaptığınızı bildirdiğinde). Bu yeni W3C parola önerisiyle arasındaki fark, bunun tarayıcı tabanlı olması, hesap tabanlı olmaması, dolayısıyla web'deki herhangi bir sitenin sistemden yararlanabilmesidir.

Nasıl çalışır:

 • Telefonunuzdaki bir siteyi ziyaret edip yeni bir hesap oluşturursunuz.
 • Telefon, “Bu cihazı bu siteyle kaydetmek istiyor musunuz?” Diye soruyor. Kayıt işlemini kabul ediyorsunuz.
 • Telefonunuz, kimliğinizi doğrulamak için parmak izinizi / PIN / desen kodunu kullanmanızı ister. Hesabınız oluşturuldu.
 • Daha sonra, aynı siteyi dizüstü bilgisayarınızda ziyaret edip “Oturum Aç” ı tıklarsınız.
 • Kullanıcı adınızı girin, ancak şifreniz yok. Yerine, Telefonunuz bip sesi çıkarır.
 • "Example.com'da oturum açmak ister misiniz?" Satırında bir uyarı görürsünüz. Onaylarsınız ve kimliğinizi bir kez daha parmak izinizi / PIN / deseninizi kullanarak doğrularsınız.
 • Dizüstü bilgisayarınızdaki web sayfası sizi anında kaydeder. Şifre gerekmez.

Bu, bir şifreden daha karmaşık görünmesini sağlar. Ancak, önemli bir farkla daha güvenli. Aynı zamanda kimlik hırsızlarının tek bir şifrenin bulunmasıyla birden fazla sitede hesaplarınıza erişmelerini inanılmaz derecede zorlaştırır.

“Bir hırsız telefonumu çalarsa ne olur?” Diye soruyor olabilirsiniz.
Cihazınızda bir tür uzaktan silme ayarınız var, bu yüzden telefonunuz çalındığında, bir kimlik doğrulayıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu kurulumu henüz yapmadıysanız, o ASAP'a dikkat etmelisiniz.

Elbette, bu sistem sadece tüm tarayıcılar bu teknolojiyi benimserse çalışır. Neyse ki, Mozilla Firefox'ta zaten var, Google Chrome, Opera ve Microsoft Edge yakında gelecek. Sadece Apple’ın Safari’si şu an uzak duruyor.

Sistemin burada nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak okuyabilir ve W3C hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve onun misyonunu burada bulabilirsiniz.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz