Ogznet.com

Forum : QD-OLED Nedir?

QD-OLED, kuantum noktalarını organik ışık yayan diyotlarla (OLED) birleştiren yeni bir görüntüleme teknolojisidir. OLED ekranlardan daha iyi renk doğruluğu sağlamayı hedefliyor ve üretim maliyeti önemli ölçüde daha düşük.

Şu anda, çoğu kuantum nokta ekran, gerçek potansiyellerini engelleyen QD-LED olarak da bilinen bir LED mimarisiyle birlikte geliyor. QD-OLED formunda, kuantum nokta ekranlar bu dezavantajın üstesinden gelebilir. Bu, canlı renk üretimine ve daha yüksek tepe parlaklığına izin verir.

2019'da Samsung Display, bir QD-OLED ekran geliştirdiğini açıklamıştı. CES 2022'de Sony, aynı ekranın daha sonra piyasaya sürülmesi planlanan yeni bir amiral gemisi Bravia QD-OLED TV'de nihayet gönderileceğini doğruladı.

QD + OLED: Her İki Dünyanın En İyisini Bir Araya Getiriyor

Şu anda mevcut olan QLED ekranlar, kırmızı ve yeşil ışık üretmek için kuantum noktalarından (QD) geçen mavi bir LED ışık kaynağı içerir. Kırmızı, yeşil ve mavi renkler, parlaklığı kaybetmeden beyaz ışık oluşturmak için birleşir. Ayrıca, QD'ler ışığı birden çok yöne dağıtır, böylece ekrana bir açıdan bakıldığında karartma olmaz.

Ancak bu QLED'ler, OLED ekranlarda bulunan kontrast özelliklerinden yoksundur. OLED'lerin zengin siyah tonları göstermek için bireysel diyotları nasıl kapatabileceği bunun için büyük bir faktördür. Ancak aynı zamanda OLED, beyaza yakın bir ışığın, tepe parlaklığını kısıtlayan ve ışığı çoğunlukla düz bir yönde dağıtan renk filtrelerinden geçirmesini içerir. Bu, OLED ekranlarda QLED'lere kıyasla daha düşük parlaklık ve zayıf görüş açıları anlamına gelir.

Bir QD-OLED ekran, bu iki teknolojiyi birbirini tamamlayacak şekilde birleştirir. Böylece, bu şekilde, çarpıcı bir renk yelpazesi, neredeyse sonsuz kontrast ve olağanüstü görüş açıları elde edersiniz.

QD-OLED ve OLED: Hangisi Daha İyi?

Daha parlak renkler göstermek söz konusu olduğunda, QD-OLED, görünür spektrumumuzun %93'ünü kaplar ve gerçekçi olarak doğru gölgeler üretir. Ayrıca, OLED ekranların daha derin siyahlarını ve üstün kontrastını korur.

QD-OLED ekran, ekran parlaklığında rakibini geride bırakarak 2000 Nit'e kadar çıktı. OLED ekranlar genellikle yalnızca 1000 nite kadar ekran parlaklığını yönetir.

Yeni ekran teknolojisi, görüş açıları bölümünde OLED'in önüne geçiyor. Bunun nedeni, çeşitli renkleri yaymak için renk filtreleri (OLED'de kullanılan) yerine kuantum noktalarının kullanılması sayesinde QD-OLED'lerde artan ışık difüzyonudur.

Daha ucuz bir üretim maliyeti ile tüm bu artı noktalar, QD-OLED'leri ekran teknolojisindeki bir sonraki büyük şey ve OLED'lere göre bir gelişme haline getiriyor.