Ogznet.com

Forum : Sensör Nedir? Nasıl Çalışır?

Sensör, elektronik cihazlarda, fiziksel ortamında meydana gelen bir olayı algılayan önemli bir bileşendir. Harici uyaranları kontrol eder ve ilgili elektrik sinyalini, sinyalin bilgisayar tarafından okunabilir dile dönüştüğü bir arayüze gönderir. Bu sinyal daha sonra elektronik bir ekranda görüntülenir veya başka bir işlemi kolaylaştırmak için iletilir.

Bir sensörün algılayabildiği fiziksel olaylar hareket, ışık, sıcaklık, ses ve çok daha fazlasını kapsar. Buna göre hareket sensörleri, ışık sensörleri, ses sensörleri vb.

Bu sensörler, çevremizdeki çok çeşitli cihazlarda bulunur. Örneğin, akıllı telefonlar ivmeölçer, manyetometre, jiroskop vb. gibi çeşitli yerleşik sensörlerle birlikte gelir. Ayrıca, Internet Of Things (IoT) gelişen alanı, özünde her türlü sensöre sahiptir.

Sensör Kategorileri

Aktif sensörler

Bu sensörler, çevrelerindeki değişiklikleri algılamak için radyasyon yayar. Yayılan dalgaların hedef nesneden yansımasını analiz ederek çalışırlar. Aktif sensörleri kullanan bazı teknolojiler LiDAR, radar, GPS, sonar vb.

Pasif sensörler

Pasif sensörler kendi dalgalarını yaymazlar, ancak dış radyasyona açıktırlar. Hedef nesneleri tarafından üretilen radyasyonu algılayarak çalışırlar. Bu sensörler kızılötesi, elektrik alan algılama, sismik ve termal teknolojilerde kullanılır.

Farklı sensör türleri ve nasıl çalıştıkları

Hareket sensörleri

Bu sensörler, akıllı ışıklar ve otomatik kapılar gibi cihazlarda bulunur. Genellikle bir ultraviyole, mikrodalga veya başka bir tür dalga yayarlar; bu, bir nesne tarafından kesildiğinde hareket sensörlü ışığın açılıp kapanmasına neden olur.

Ses sensörleri

Ses sensörleri genellikle akıllı telefonlarda, güvenlik alarmlarında, akıllı ışıklarda vb. bulunur. Bu cihazlarda ses dalgalarıyla karşılaştığında titreşen sese duyarlı bir diyafram bulunur. Bu, doğru ses yoğunluğunu algılamak için güçlendirilen ve sayısallaştırılan bir elektrik sinyali üretilmesiyle sonuçlanır.

Işık sensörleri

Bu sensör tipi, ışığı algıladığında elektrik akımı üreten yüksek hassasiyetli bir fotoelektrik tüp kullanır. Otomobiller, akıllı telefonlar, güneş pilleri ve daha fazlası gibi ışık sensörlerini kullanan bir dizi cihaz var.