Ogznet.com

Forum : Chromebook Nedir? Chromebook ne işe yarar?

Chromebook nedir?

Chromebook'lar, Linux çekirdeğine dayalı hafif bir işletim sistemi olan Google'ın Chrome OS tarafından desteklenen taşınabilir makinelerdir. Google'ın paketinde web tabanlı uygulamaları ve bunları destekleyen diğer uygulamaları çalıştırırlar. Chromebook'lar önemli ölçüde daha ucuzdur ve bu da onları Windows ve Mac sistemlerine harika bir alternatif haline getirir.

İlk Chromebook seti ilk olarak 2011'de tanıtıldı ve hedef kitle, daha temiz, şişkinlik içermeyen bir kullanıcı deneyimini tercih eden kişilerdi. Chrome OS'yi çevrimdışıyken kullanabilmenize rağmen, Chrome OS'nin daha önce çalışmak için aktif bir internet bağlantınızın olmasını gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Chromebook ile neler yapabilirsiniz?

Windows ve macOS ile yapılan her şey, oyun dahil olmak üzere Chrome OS ile de yapılabilir. Başlangıç ​​olarak, Chrome Web Mağazası ve Google Play Store'dan uygulamalar ve oyunlar yükleyebilirsiniz. Ayrıca Linux masaüstü uygulamalarını kullanmak veya bir geliştirme ortamı kurmak için Linux yükleyebilirsiniz.

Bunun dışında Google'ın web tabanlı paketi sayesinde tüm iş uygulamalarınızı yükleyebilirsiniz. Ne yazık ki, Chrome OS'de Microsoft Office Suite yok, ancak aynısını Linux kullanarak yüklemeyi deneyebilirsiniz. Linux'u Chromebook ayarlarında etkinleştirebilir ve Linux programlarını yüklemek için Debian'ın uygunluğunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Windows'u Chrome OS üzerinde çalıştırabilen sanallaştırma yazılımı Parallels satın alıp yükleyerek de Windows çalıştırabilirsiniz. Yeni başlayanlar için Sanal Makineler, bir bilgisayar içinde sanal bir işletim sistemi çalıştırmanıza izin verir.

Chrome OS vs Windows vs macOS

Chrome OS piyasaya sunulduğundan bu yana çok yol kat etmiş olsa da, Windows ve macOS'un şu anda daha eski, daha olgun ve oldukça esnek işletim sistemleri olduğunu inkar edemeyiz. Bununla birlikte, Google'ın yakın zamanda Chrome OS'yi çok ciddiye alması ve her güncellemede yeni özellikler eklemesi nedeniyle Chrome OS'nin bu boşluğu yakında kapatmasını bekleyebiliriz.

İşiniz daha fazla güç ve esneklik gerektiriyorsa, en iyi seçeneğiniz bir Windows dizüstü bilgisayarı almaktır. İşiniz yukarıdakilerin tümünü gerektiriyorsa ve Apple ekosistemine yatırım yapıyorsanız, MacBook veya Mac en iyi seçeneklerinizdir.

Chrome OS'yi eski bilgisayarıma yükleyebilir miyim?

Cevap evet, Şubat 2022'de duyurulan Chrome OS Flex sayesinde yapabilirsiniz. Windows'u zar zor çalıştıran eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, ona yeni bir soluk getirmek için Chrome OS Flex'i yükleyebilirsiniz.