Ogznet.com

Forum : Mastodon nedir? Twitter'ın satışından sonra neden popüler oldu?

Milyarder girişimci Elon Musk Twitter'ı satın aldığında, teknoloji endüstrisinde belirli bir güç kayması gerçekleşti. Musk'ın Twitter'ı devralınmasından sonra popüler bir Twitter alternatifi olan Mastodon da büyük ilgi görüyor.

Pek çok kullanıcı Twitter'ın satışını umut verici olarak görse de, diğerleri açık sözlü Tesla CEO'sunun platforma bir faydası olacağından emin değil. Harekete şüpheyle bakanlar, diğer sosyal medya platformlarına taşınmaya başladı bile. Bunların arasında Mastodon, şu anda muazzam miktarda trafik alan servis gibi görünüyor.

Mastodon nedir? Nasıl çalışır?

Mastodon, kendi kendine barındırılan farklı sunuculardan oluşan bir sosyal ağa güç sağlayan bir yazılımdır. Bir sosyal medya platformu olarak Twitter ile ortak birçok mikroblog özelliğine sahiptir. Ancak Elon Musk'a ait web sitesinin aksine, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım projesidir. Bu, herkesin Mastodon'un arkasındaki kodu özgürce görüntüleyebileceği, kopyalayabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir.

“instances” olarak adlandırılan bir mini sosyal ağlar veya Mastodon düğümleri ağıdır. Bu örneklerin birbirine göre farklı politikaları ve yönergeleri olabilir. Ancak, belirli bir sunucudaki kullanıcılar, ağdaki diğer sunuculardaki kullanıcıları rahatlıkla takip edebilir veya onlarla iletişim kurabilir. Bu, kullanıcılara, diğer sunuculardaki kullanıcılarla iletişim kurmaya devam ederken, politikalarıyla göz göze geldikleri bir örneğe katılma seçeneği sunar.

Sadece bu değil, Mastodon da Fediverse adı verilen benzer platformlar grubunun bir parçasıdır. Bu, Mastodon kullanıcılarının Friendica gibi uyumlu Fediverse platformlarında başkalarıyla etkileşime girmesine olanak tanır.

Karşılaştırmalar yapılırken Mastodon, Twitter'a dikkat çekici bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tweet'ler gibi, sosyal ağda "toots" adı verilen gönderileri paylaşabilirsiniz. Toots, maksimum 500 karakterlik gönderiler yazmanıza izin vererek 280 karakterlik tweet sınırını geliştirir. Ayrıca, belirli Mastodon düğümleri daha yüksek bir karakter sınırı sunabilir.

Mastodon Kurucusu Eugen Rochko, yeni gelenleri mastodon.social'a gitmeden önce joinmastodon.org'u ziyaret etmeye çağırdı.

Mastodon yeni kullanıcılar kazandıkça, Elon Musk altında yeni bir Twitter dönemi başlayacak.