Ogznet.com

Forum : Dedicated server nedir?

Dedicated Server, tek bir istemci için kaynaklara sahip özel bir sunucu sağlayan bir web barındırma paketidir. Daha basit bir ifadeyle, Dedicated Server, web siteniz veya projeniz için tüm sunucuya sahip olmak anlamına gelir. Genellikle, Dedicated Server, daha fazla performans ve ölçeklenebilirlik gerektiren hızlı büyüyen web siteleri için uygundur.

Özel bir sunucu barındırma planınız olduğunda, sunucuyla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Örneğin, daha yüksek seviyelerde sunucu kaynaklarına erişecek ve bunları ihtiyaçlarınıza göre optimize edeceksiniz. Bu barındırma planı uzman kullanıcılar için uygundur ve çoğu hosting sağlayıcısı bir tane sunar.

Dedicated Server nasıl çalışır?

Dedicated Server, web siteniz için tam kontrole sahip olduğunuz tüm bir sunucudur. Ayrıca, ihtiyacınız olanı yapmak için sıfırdan ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, barındırma sağlayıcınız (örneğin, Turhost) size boş durumda olan bir sunucu kiralayacaktır. İşlevselliği ve güvenilirliği artırmak için yazılım ve donanım öğeleri ekleyerek kurmanız gerekecektir. Aynı şekilde, Dedicated Servera kurmak, istediğiniz gibi bir web sitesi kurmak gibidir.

Kurulum sırasında, sunucunun RAM, depolama, CPU gücü vb. gibi donanımını özelleştireceksiniz. Esnekliklerine bağlı olarak, Dedicated Server, güç gerektiren çoğu görev, hatta oyun için mükemmel bir çözüm sunar.

Dedicated Server Faydaları

VPS ve paylaşılan hosting alanı gibi diğer sunucu barındırma seçenekleri olsa da, özel bir sunucu daha büyük ölçekli projelere uygundur. Diğer barındırma planları çok daha ucuz olsa da, özel bir barındırma planıyla aynı gücü, verimliliği ve esnekliği sunmazlar.

Özel bir sunucunun benzersiz avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Daha iyi güvenlik ve kontrol: Ayrı bir sunucu, büyük ölçekli projeler için uygun olan diğer barındırma türlerinden daha üstün güvenlik ve kontrol seçeneklerine sahiptir.
  • Paylaşılan kaynak yok: Hepsini kendinize aldığınız için sunucunuzun gücünü başka hiçbir şeyle paylaşmak zorunda değilsiniz.
  • Artan site hızı: Özel bir sunucu ile daha güçlü olduğu için projenizde daha fazla performans ve daha yüksek site hızı elde edersiniz.

Her kullanıcı türü için bir hosting seçeneği vardır. Bu nedenle, ihtiyaç duyarsanız Dedicated Serverı tercih edebilirsiniz; Aksi takdirde, bir VPS veya paylaşılan hosting satın alabilirsiniz.