Ogznet.com
Bilgisayar

Excel’de Otomatik Kaydetme nasıl açılır?

27 Kasım 2022 ogz 767 0
Okunma süresi: 1 dk, 42 sn
Excel’de Otomatik Kaydetme nasıl açılır?
Image by Tumisu from Pixabay

Otomatik Kurtarma, bilgisayarınızdaki bir dizinde değişiklikleri geçici olarak tutar. Office 2007’den beri kullanılabilir, dosyalarınızı otomatik olarak kaydetmez. Bunun yerine, bilgisayarınız kapanırsa veya Excel kaydetmeden kapanırsa, çalışmanızı kurtarma seçeneğiniz vardır. Bu bilgileri genellikle 10 dakika olmak üzere belirli bir aralıkta kaydeder, ancak yalnızca geçicidir. Verilerinizi kurtarmamayı seçerseniz, verilerinizi siler ve en başa dönersiniz.

Excel'de Otomatik Kaydetme nasıl açılır?

2010 yılından bu yana Excel, Otomatik Kaydetme işlevinde yalnızca küçük değişiklikler yaptı. Excel 2010 veya daha yeni bir sürümde aşağıdaki menüyü bulabilirsiniz.

Excel'i açın ve Dosya > Seçenekler'i seçin.

Excel 2007'niz varsa, Office düğmesini seçin ve ardından Seçenekler'i seçin.

Excel Dosya menu ekranı

Açılan menüde solda Kaydet'i seçin.

Açılan menüde solda Kaydet'i seçin.

OneDrive veya SharePoint hesabınız varsa, Excel'de varsayılan olarak OneDrive ve SharePoint Online dosyalarını seçin. Bu, OneDrive ve SharePoint hesaplarındaki çalışmanızı gerçek zamanlı olarak kaydederek dizüstü bilgisayarınızı kaybederseniz yedeklemeyi korur.

Bunu yalnızca parola korumalı dosyalar için etkinleştirin. OneDrive veya SharePoint dosyası aracılığıyla hassas bilgileri asla paylaşmayın.

Microsoft Excel Options, Kaydet submenu

Otomatik Kaydet'i seçin ve kaydetmek istediğiniz zaman aralığını seçin. Varsayılan değer 10 dakikadır, ancak tercihlerinize bağlı olarak daha düşük veya daha yüksek olarak ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayar aniden kapanırsa veya yanlışlıkla Excel'i kapatırsanız, çalışmanızı korumak için Kaydetmeden kapatırsam Otomatik Kurtarılan son sürümü koru'yu seçin.

Excel'in bu dosyaları nereye kaydedeceğini not edin. Daha erişilebilir bir klasör dizini tercih ederseniz, buraya yazabilirsiniz.

Yönetici olarak oturum açıp açmadığınıza ve veri kurtarma için ayarlarınızın ne olduğuna bağlı olarak, Otomatik Kurtarma konumunuzu Dosya Gezgini'nde göremeyebilirsiniz. Yönetici değilseniz dosya yolunu da değiştiremeyebilirsiniz.

Otomatik Kurtarma'yı Kullanarak Excel Dosyası Nasıl Kurtarılır?
Excel çalışma kitabınızın Otomatik Kurtarma sürümüne erişmek için Dosya > Aç'ı seçin ve ardından Kaydedilmemiş Çalışma Kitaplarına Kurtar'ın düğmesine basın ve dosyanızı seçin.

Otomatik Kurtarma'yı Kullanarak Excel Dosyası Nasıl Kurtarılır?

Excel Sürümümde otomatik kaydetme yoksa ne olur?
Excel sürümünüzde Bir Otomatik Kaydetme seçeneğiniz yoksa veya dosyalarınızı yedeklemek için OneDrive veya SharePoint'i kullanmak istemiyorsanız, verilerinizi düzenli olarak yedeklemek için Google Drive veya Dropbox gibi üçüncü taraf yazılımları da kullanabilirsiniz.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.


Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz