Ogznet.com
Ekran Kartı Nedir? Paylaş:
Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Ekran Kartı Nedir?

Teknolojik aletlerden biri olan bilgisayarlar günümüzde çok sık kullanımaktadır. Bilgisayarı meydana getiren ve ona bazı özellikler katan parçalar vardır. Bu parçalardan biri ekran kartı yani grafik kartıdır. Ekran kartları bilgisayarda oyun oynamak, işlem yapmak gibi aktiviteleri daha kaliteli ve kolay şekilde yapmayı kolaylaştırmaktır.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartları bilgisayarda yer alan görüntüyü uygun şekilde işler ve ekranın monitöre aktarılmasını sağlar. Kaliteli bir görüntü elde edilmesine de yardımcı olmaktadır. Bilgisayar üzerinde oynanan oyunların performans kalitesini artırır ve daha yüksek performanslar elde etmenize yardımcı olur. Bu yüzden verilerin işlenmesi ve aktarılması için gerekli olan ve önem arz eden bir bileşendir.

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Ekran kartlarının nasıl çalıştığı merak konusudur. Ekran kartları farklı çeşitlere sahip olabilir. Fakat neredeyse çoğunun çalışma prensibi birbiri ile benzerlik gösterir. Ekran kartlarına bazı veriler gelir. Gelen sayısal veriler ekran kartı tarafından analog verilere çevrilir. Çalışma prensibi olarak oldukça hızlıdır.

Analog verilere çevrildikten sonra ekran kartında depolanır. Depolama işlemi ekran kartı üzerinde yer alan bellek sayesinde gerçekleşir. Sonuç olarak gelen veriler işlenir ve değerlendirilir. En son ise ön bellek yardımıyla depolanan veriler birleştirilir ve yeni bir görünüm kazandırılır. Yani ekran kartları sayesinde yeni teknolojik gelişmeler ve özellikler bir araya getiriliyor.

Ekran Kartı Nereye Takılır?

Ekran kartları bilgisayara kolayca takılabilir. Ekran kartı bilgisayar kasasına takılır. Bilgisayar kasası içerisinde ekran kartı için uygun bir bölme yer alır. Bu bölmede eski bir ekran kartı mevcut ise çıkardıktan sonra yeni olan ekran kartı takılmalıdır. Ekran kartını takarken sökülen vidayı tekrar eski haline getirmeyi unutmayınız.

Ekran Kartı Seçerken Ve Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güvenli şekilde ekran kartı değiştirmek veya takmak için bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir:

 • Ekran kartını bilgisayara takmadan önce voltaj kesilmelidir.

 • Ekran kartları bilgisayar kasasında yer alan özel alana takılmalı ve takma işleminde dikkatli davranılmalıdır.

 • Bilgisayar kasası içerisine kart yerleştirmeden önce bir bez yardımıyla tozlar temizlenmelidir. Aksi taktirde toz olumsuz sonuçlar meydana getirebilir.

 • Ekran kartının ekstra güç girişi bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekir.

 • Kaliteli modeller tercih etmek daha yüksek performans elde etmeyi kolaylaştırır. Bu yüzden model seçiminde dikkatli davranılmalıdır.

 • Ekran kartını seçmeden önce işlemci hızına dikkat edilmesi gerekir.

 • Monitörün çözünürlüğüne en uygun olan kartlar seçilmelidir.

 • Veri yolunun genişliği göz önünde bulundurulmalı ve kart seçerken bu hususa dikkat edilmelidir.

 • Ekran kartlarını seçmeden önce farklı kategorilere göz atılabilir. Oyun için daha farklı kategorilerde ekran kartları satın alınabilir.

 • Kart işlemcisi değerleri yüksek olursa daha doğru seçimler yapılmış olur.

Bu gibi noktalarda dikkatli davranarak ve en doğru ekran kartını seçmek gerekir.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz