Ogznet.com
Tüm Dünyadan Bazı İlginç ve Lezzetli Yılbaşı Yemekleri Paylaş:
Photo by Element5 Digital on Unsplash

Tüm Dünyadan Bazı İlginç ve Lezzetli Yılbaşı Yemekleri

Aynı şeyleri yemekten sıkıldınız mı? O zaman dünyanın en keyif verici yılbaşı yemeklerini deneyin. Tuzlulardan tatlılara kadar bu yemekler yılbaşı gecesinde size keyifle eşlik edecektir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Turducken, Amerika Birleşik Devletleri

Turducken, Amerika Birleşik Devletleri
Photo by jeffreyw on Flickr

Turducken, muhtemelen şimdiye kadarki en lezzetli Amerikan yemeği. Ne tür bir et istediğinize karar veremediğiniz zamanlar içindir, böylece aklınıza gelen ilk üç hayvanı doğal olmayan bir Frankenstein örneğinde ezersiniz. Turducken, ördeğin içine tavuk doldurularak yapılır ve daha sonra hindi içine sıkıştırılır. Fritöze atarak ekstra Amerikan olun.

Eggnog, Birçok Ülkede

Eggnog
Photo by Wheeler Cowperthwaite on Flickr

Eggnog bir içecek olabilir, ancak bunu daha çok öğün yerine geçen bir içecek olarak düşünebilirsiniz. Bu kremsi içecek, bir bardağa yaklaşık 400 kalori, 19 gram yağ ve 21 gram şeker içerir. İşin iyi tarafı, ayrıca yaklaşık 9,7 gram protein barındırır.

Noel Pastası, İngiltere

Noel Pastası, İngiltere
Photo by Smabs Sputzer on Flickr - Görsel Temsilidir.

Bizim geleneklerimizde olmasa da Noel pastası, kurutulmuş meyve ve baharatların tatlarının birbirine karışması için geleneksel olarak aylar öncesinden yapılır.

Noel'in 13 Tatlısı; Provence, Fransa

Noel'in 13 Tatlısı; Provence, Fransa
Photo by Zahra Tavakoli fard on Unsplash - Görsel Temsilidir.

Provence'ta Noel yemeği yiyorsanız, tatlı için yer ayırsanız iyi olur. Yemek sonrası geleneği, 13 farklı tatlı türünün (badem ezmesi şekeri veya hurma gibi) servis edilmesini ve her konuğun her yemekten küçük bir ısırık almasını gerektirir. 13 tatlıınızı bitirene kadar sofradan ayrılmamak bir gelenektir.

Latkes, İsrail

Latkes, İsrail
Photo by Seph Swain on Flickr

Geleneksel olarak Hanukkah için yapılan latkes, bol yağda kızartılan ve daha sonra ekşi krema veya elma sosu gibi soslarla servis edilen patatesli kreplerdir.

Buñuelos, Meksika

Buñuelos, Meksika
Photo by sanctumsolitude on Flickr

Takma adı "Meksikalı Noel börekleri" olan buñuelos, sizi kesinlikle tatil havasına sokacak (bir şekere hücum ederek). Buñuelos, üzerine tarçınlı şeker konulmuş kızarmış hamurdan yapılır ve ekstra tatlılık için ılık bal veya şurup ile servis edilir.

Kentucky Fried Chicken, Japonya

Kentucky Fried Chicken, Japonya
Photo by Carla Bbneko Herrera on Flickr

1970'lerde Kentucky Fried Chicken'ın yaptığı dahi pazarlama kampanyası sayesinde, Noel yemeğinde bu tavuk ürünlerini yemek Japonya'da bir gelenek. Orada Noel büyük bir tatil olmadığından, pazarlama yöneticileri "Noel için Kentucky" sloganıyla ve kızarmış tavukla dolu "parti kutusu" ile boşluğu doldurdular. Gelenek bugün halen devam etmektedir ve o kadar popülerdir ki yemeğinizi önceden sipariş etmeniz ve almak için sırada beklemeniz gerekir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz