Ogznet.com
Dış Cephe Mantolama Çeşitleri Paylaş:

Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

Dış cephe mantolama çeşitleri arasından sizin için en uygun olanı seçmek ve harika bir deneyime kapı aralamak mı istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken tek şey mantolama konusunda sizi bekleyen birbirinden özel seçeneklere bir göz atmak olacaktır. Dış cephe kaplama olarak da bilinen bu kavram özellikle yaşam alanlarınızda kusursuzluğu sağlamak açısından değerlidir.

“Mantolama işlemine hazır hale gelmiş olan yapı için mantolama uygulama aşamaları değişkenlik gösterebilmektedir. Binanın ihtiyaç duyduğu alana bağlı olarak başlangıç profilleri, yapıştırma harcı, dübelleme, kenar ve köşeler, donatı sıvası ve filesi, dekoratif sıva ve son olarak boya uygulanır. Yapının ihtiyaç duyduğu alana göre işlemler sırası ile doğru malzemelerle uygulanmaktadır. Son olarak ise boya veya yapının yüzeyinde görünecek dekoratif uygulamalarla yapının şık ve estetik görünümü sağlanabilmektedir.”

Kaynak: https://www.kaleyapiyalitim.com.tr/mantolama/mantolama-uygulama-asamalari/

Dış cephe kaplama, yapıların dış kısmını çepeçevre saran bir yapı oluşturulmasını sağlar. Özellikle dışarıdan gelen su, ısı ve diğer olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılması adına dış cephe kaplamalarının değeri büyüktür. Siz de yaşam alanlarınızı daha kaliteli bir noktaya taşımak ve kusursuzluğu ön plana çıkarmak mümkün olacaktır. Dış cephe kaplamaları ile alakalı birbirinden özel alternatiflerden faydalanmak istiyorsanız cephe kaplaması ile alakalı bütün detaylara bir göz atmanız gerekecektir.

Dış cephede kaliteyi yakalarken kusursuz bir çözüme kapı aralamak adına sizlere cephe kaplama seçeneklerini sunuyoruz. Şimdi gelin dış cephe kaplamadan kullanılan alternatiflerin neler olduğuna bir bakalım!

Dış Cephe Mantolama Seçenekleri

Dış Cephe Mantolama Seçenekleri

Dış cephe mantolama konusunda çeşitleri oluşturan temel faktör malzemedir. Bu ne demek? Mantolama yapılırken kullanılan koruyucu malzemelerin mantolama çeşidine işaret eden asıl unsur olduğundan söz etmek gerekir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken seçenekler aşağıdaki şekildedir.

Taşyünü ile Mantolama

Taşyünü, mantolama sırasında tercih edilen oldukça dayanıklı ve kaliteli malzemelerden bir tanesidir. Mantolama yapılırken çok sık karşılaşılan bu ürünün en temel özelliği lif yapıya sahip olmasıdır. Dışarıdan bakıldığında adeta bir yün özelliği gösteren taş yününün %99’a yakın kısmı havadan oluşmaktadır.

Kullanımı oldukça kaliteli bir seçeneğe kapı aralayan taş yününün mantolmada kullanılmasının çok farklı yanları vardır. Bu nedenle de mantolamada kullanıldığında çok değerli seçeneklere kapı aralar. Taşyünü ile mantolama yapıldığında dış cephede 1000 derece sıcaklığa kadar dayanıklı bir yapı elde edilir.

Isı ve ses yalıtımı performansı diğer pek çok yalıtım malzemesine nazaran iyidir. Bu nedenle de mantolama yapılırken akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi taş yünü olmaktadır. Siz de mantolama ve diğer bütün konularda doğru bir alternatiften yana tercih kullanacaksanız seçiminizi mutlaka taşyününden yana yapmalısınız.

EPS Köpük ile Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama çeşitleri arasında dikkat çeken seçeneklerden bir tanesi de EPS köpük işe olacaktır. EPS köpük mantolama ve ambalaj olmak üzere pek çok alanda kullanılabilen bir seçenektir. İnsanların daha kaliteli ve konforlu bir yaşama kapı aralaması adına gerekli bu maddeden yararlanmadan önce ne tür avantajlar sağladığına bir göz atmak elzemdir.

EPS köpük ile gerçekleştirilen mantolama çözümlerinde en değerli detay ısı yalıtımının ön planda olmasıdır. Bunun temel nedeni de yapısal anlamda çok kaliteli ve güçlü olması ön plandadır. EPS köpük çok hafif olmasına rağmen dışarıdan gelen faktörlere karşı oldukça başarılıdır. Bu da mantolamada neden tercih edildiğini açıklamaya yeter.

Su ve nem konusunda sıradan bir seçenek olmayan EPS köpük uzun ömürlü bir çözüm sağlaması sayesinde de yapıların öncelikli tercihidir. Yanmaz özelliğe sahip olması ve kaliteden yana kusursuzluğu vaat etmesi bu ürünün en dikkat çeken yanlarıdır. Siz de bir dış cephe mantolama işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka EPS köpük seçeneğinden yararlanmalısınız.

XPS Levha ile Dış Cephe Mantolama

XPS Levha ile Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolamada en çok kullanılan alternatiflerden biri de XPS levhalardır. Bu levhaları hemen herkes bir yalıtım işlemi yapılırken görmüştür. Köpükten üretilen ve hafif olmasına rağmen etkileyici bir koruma sağlayan bu ürünleri siz de kullanarak yalıtımda kaliteden yana sonuç alabilirsiniz.

XPS levha kullanımı ile alakalı en önemli özelliklere bakıldığında dona karşı dayanım ve suya karşı dayanıklılığın dikkat çektiğini ifade etmek gerekir. Farklı renklerde üretilmesi ve insan yaşamını kolaylaştırması bu levhaların neden çok tercih edildiğinin kanıtı niteliğindedir. Bu nedenle de seçiminizi yaparken çok titiz olmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle elde edeceğiniz sonuç daha başarılı olacaktır.

Dış cephe kaplamaları konusunda doğru seçeneklerden yararlanmak için profesyonel destek almayı ihmal etmemelisiniz. Zira işinin ehli olmayan kimselerce gerçekleşen mantolama kalitesiz bir sonuca neden olur.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz