Ogznet.com
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Paylaş:
Medical photo created by prostooleh - www.freepik.com

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak estetik açıdan insanların en çok önem verdiği unsurların başında gelir. Dişlerin görünümündeki şekil ve renk bozuklukları kişilerin psikolojik yönden olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere ülkemizde en çok uygulanan tedavilerdendir. Diş beyazlatma işleminde diş beyazlatma jelleri kullanılır ve diş yüzeyindeki mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin giderilmesi sağlanır.

Çocukluk döneminde dişlerin oluşumu sırasında oluşan yapısal bozukluklar, anne karnında ya da bebeklik döneminde bazı antibiyotiklere maruz kalınması, dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi gibi nedenlerin yanı sıra içilen sulardaki flor miktarı da dişlerde renklenmelere neden olabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? - Diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere ülkemizde en çok uygulanan tedavilerdendir.
Hand photo created by wavebreakmedia_micro - www.freepik.com

Dişlerde iç ve dış renklenme şeklinde farklı renklenmeler oluşabilir ve tedavilerin bu durum göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekir. İç renklenme dişin içerisine nüfuz eden ve fırçalama ile giderilmesi mümkün olmayan lekelenmelerdir. Dış renklenme ise dişin yüzeyine çay, kahve, kola, sigara gibi renklendirme özelliği olan gıdalardan yapışan lekelenmelerdir. Genellikle diş taşı temizliği ve sonrasında yapılan polisaj işlemi ile ortadan kaldırılabilir.

Diş beyazlatma işlemi ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki farklı yöntemle yapılır. En hızlı güvenilir ve etkili beyazlatma yöntemi olarak kabul edilen ofis tipi diş beyazlatmada beyazlatıcı jel ve ışık kullanılır. Dişin kısa sürede 3-4 ton açılması sağlanabilir. Ev tipi diş beyazlatma yönteminde kişiye özel olarak hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine jel koyularak uygulanır. Genellikle günde 4-8 saat takılması yeterli olsa da dişlerdeki renklenmenin derecesine ve kullanılan jelin özelliklerine göre değişiklik söz konusu olabilir.

Diş beyazlatma işleminin kaç seans süreceği, dişteki renklenmeye bağlı olarak 2-3 seans arasında değişiklik gösterebilir. 15 dakikalık periyotlar halinde üç kez gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminden önce diş etlerinin zarar görmesini engellemek için koruyucu madde sürülür. Ardından dişlere beyazlatıcı jel uygulaması yapılır.

Diş beyazlatma - Diş beyazlatma işlemi ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki farklı yöntemle yapılır.
People photo created by Racool_studio - www.freepik.com

Diş beyazlatma işleminden elde edilen sonuç, kişinin diş yapısına göre değişiklik gösterebilse de ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcılık sağlar. Bununla birlikte dişler asla başlangıçtaki rengine dönmez. Sürekli kahve, sigara, kırmızı şarap gibi maddelerin tüketilmesi ve kişinin beslenme alışkanlığı dişlerin beyazlığını kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden; diş beyazlatma işleminden 6 ay sonra kontrol edilerek gerekli görüldüğü takdirde diş taşı temizliği, polisaj ve ev tipi beyazlatma uzmanlar tarafından önerilir.

İmplant Tedavisi Gözünüzü Korkutmasın

İmplant tedavisi İstanbul ve diğer metropollerde pek çok kişinin tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biridir. İmplantlar çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek sağlayan yapay diş kökleri olup genellikle titanyumdan yapılırlar. 

İmplant tedavisi ile eksik dişlerin yerine uzun ömürlü ve hastanın yaşam boyu kullanabileceği yapay kökler üzerine sabit ya da hareketli protezler yapılır. Bu sayede hastanın çiğneme fonksiyonunun ve estetiğinin yerine getirilmesi sağlanır.

İmplant tedavisinde kullanılan implant vidaları belirli kalınlığa ve genişliğe sahiptir. Bu nedenle implant koyulacak olan bölgede, çene kemiğinin implant vidalarını kabul edebilecek yüksekliğe ve genişliğe sahip olması bir zorunluluktur. 

Kemik kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra implant tedavisinden önce ve implant kullanımının devam ettiği süre boyunca diş etlerinin sağlıklı olması çok önemlidir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? - İmplant tedavisi sedasyon ya da lokal anestezi altında uygulanır.
Health vector created by macrovector - www.freepik.com

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi sedasyon ya da lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın çene kemiklerinin ve kalan dişlerinin ölçüleri alınır. Takılacak olan protezlere destek amacıyla yerleştirilen implantlar diğer bir deyişle yapay diş kökleri de sayılabilen ve uzun süre kullanılabilen titanyum vidalar, hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Her bir implant için bu süre yaklaşık 10-25 dakikadır. Yerleştirilen implantların gerçek diş kökünün yerini alabilmesi için çene kemiğiyle kaynaşması ve uyuşması bunun için de öncelikle çene kemiğine tutunması gerekir. Bu süre genel olarak 3 ile 6 ay arasında olmakla birlikte kemik yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bu süre içerisinde implantlar, üzerine koyulacak protezleri taşıyacak duruma gelir ve implant tedavisinin son aşamasına hazır olur. Hasta çok güçlü bir kemik yapısına sahip olduğunda iyileşme süreci çok daha kısa sürebilir ve diş yerleşimi daha kısa sürede yapılabilir. Hastanın güçlü bir kemik yapısına ve sağlıklı diş etlerine sahip olmadığı durumlarda ilave kemik cerrahisi uygulamalarına başvurulabilir.

Porselenden elde edilen ve orijinal dişin yüzeyine kaplamak üzere kullanılan diş kaplama tekniği porselen diş kaplama olarak adlandırılır. Porselen diş kaplama, dişlerdeki kusurların düzeltilebilmesi amacı ile uygulanan kozmetik ve onarıcı bir tedavi yöntemidir. Çarpık, hasarlı ya da aralarında boşluklar bulunan dişlerin şekli, rengi ve boyutu porselen diş kaplama ile değiştirilebilir. Diş ölçümü ve kalıp çalışmalarının yapılmasının ardından porselen kaplamalar laboratuvarlarda hasta özelinde tasarlanarak üretilir. Tırnak kalınlığındaki bu kabuklar dişlerin üzerine yapıştırılır. Porselen diş kaplama fiyatları İstanbul ve diğer illerde belirlenirken kullanılan malzeme, kaç seans uygulama yapılacağı ve işlemin kapsamı gibi etkenler dikkate alınır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz