Ogznet.com
DirectX Nasıl İndirilir, Kurulur ve Güncellenir Paylaş:
image from pngwing.com

DirectX Nasıl İndirilir, Kurulur ve Güncellenir

Windows 10 bir çok türden kullanıcıya en iyi hizmeti verirken, kesinlikle oyuncular için de en iyi sistemdir. Windows 10’da oyun deneyimini güçlendiren en önemli unsurlardan biri de sahne arkasındadır: DirectX. DirectX’in ne olduğunu ve Directx nasıl yüklenir, DirectX sürümü öğrenme gibi konulara açıklık getireceğiz.

Bu yazının içeriği: Kapat

DirectX Nedir?

DirectX, Windows'ta oyunlarda grafik öğeleri işleyen bir API kümesidir. Her oyun bilgisayarında aynı komponent grubu olmadığı için, oyun geliştiricileri DirectX kütüphanelerini kullanarak her çeşit bilgisayar üzerinde çalışan oyunlar yazabilirler.

Bir oyun yüklediğinizde, DirectX için en son güncellemeleri kontrol eden bir istemi görürsünüz. Windows 8'den beri Microsoft, DirectX'i Windows'un bir parçası olarak eklemiştir. Böylece, Windows Update'ten güncelleyebilirsiniz.

DirectX'in en son sürümü sadece Windows 10'da bulunan DirectX 12'dir. Windows 7 ve 8, DirectX 11'de kalmıştır.
DirectX'in tek grafik API'sı olmadığını unutmayın. Vulkan Run Time, gelişmiş performans sunan yeni bir rakiptir.

DirectX sürüm öğrenme

Bilgisayarınıza yüklediğiniz DirectX sürümünü görmek için bir paneli kolayca açabilirsiniz. Bunu yapmak için, Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyeden Windows Tuşu + R tuşlarına basın, sonra dxdiag yazın. DirectX Tanı Aracı başlıklı bir pencere göreceksiniz:

DirectX Tanı Aracı

Burada Sistem bilgileri panelinin altında DirectX Sürümü göreceksiniz. Yine, Windows 10’daysanız, DirectX 12’yi burada görebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki DirectX'in tüm özelliklerini desteklediğinden emin olmak için Ekran sekmesini (birden fazla monitör kullanıyorsanız birden çok kez göreceksiniz) tıklamalısınız. DirectDraw Hızlandırma, Direct3D Hızlandırma ve AGP Doku Hızlandırması'nın tümü Etkin olduğunu göstermelidir.

Aksi takdirde, bu özelliklerden yararlanmak için PC'nizin donanımını yükseltmeniz gerekir.

DirectX en son sürüm indir

DirectX'in en son sürümü nasıl indirilir, bu, kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır.

Windows 10: DirectX'in bağımsız paketlerini indiremezsiniz. Microsoft, Windows Update aracılığıyla DirectX için güncelleştirmeler sağlar. Böylece, yeni bir oyun yüklediğinizde DirectX'i güncellemenize gerek kalmaz.

Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update'e gidin ve DirectX'i güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi görmek için Güncellemeleri denetle'yi tıklayın.

Windows 8.1: Windows 10 gibi, DirectX için manuel güncelleme bağlantısı yoktur. Windows 8.1, Windows 8 ile uyumlu en son sürüm olan DirectX 11.2'yi içerir.

DirectX'te yapılan güncellemeler için Windows Update'ten kontrol edin.

Windows 7: Windows 7 için DirectX'in en son sürümü 11.1'dir. Bu, Windows 7 Service Pack 1'de kullanılabilir. Windows Update KB2670838'i el ile veya Windows Update aracılığıyla yüklemeniz gerekir.

Windows'un önceki sürümleri: Windows XP ve Vista, artık Microsoft'tan destek almamaktadır. Oldukça eski olduklarından, muhtemelen herhangi bir modern oyun oynamayacaksınız. Yine de kontrol etmek için, Vista için DirectX'in en son sürümünün Service Pack 2 ile 11.0 olduğunu göreceksiniz. Windows XP'de DirectX 9.0c'de kaldı. Bunları Microsoft’un web yükleyicisi ile güncelleyebilirsiniz.

Neden bu kadar çok DirectX sürümü var?

Kullandığınız Windows sürümü, bilgisayarınızın çalıştırabileceği DirectX'in en yeni sürümünü belirler, ancak bu yalnızca yüklü olan anlamına gelmez.

DirectX şimdi Windows'a yerleşik olsa bile, muhtemelen C:\Windows\System32'de (ve Windows'un 64-bit sürümünde C:\Windows\SysWOW64) bulunan her türlü DirectX dosyasına sahipsiniz.

Microsoft’un C++ çalışması gibi, her oyun farklı bir DirectX sürümüne dayanır. Örneğin, bir geliştirici DirectX 11 güncellemesi 40'ı kullanmak için bir oyun yazmışsa, o zaman sadece 40 sürümü çalışacaktır.

Böylece, yeni bir oyun kurduğunuzda, muhtemelen benzersiz bir DirectX kopyasını kuracaktır. Bu, sisteminizde potansiyel olarak düzinelerce kopyaya sahip olmanızı sağlar.

DirectX'i Kaldırmalı mıyım?

DirectX'i kaldırmanın resmi bir yolu yoktur. Bunu, Windows 10'daki Ayarlar uygulamasının Uygulamalar panelinden kaldıramazsınız.
Ama normal bir program olmadığı için kaldırmayı gerektirecek hiçbir sebep yok. Windows'un grafikleri nasıl görüntülediğinin temel bir parçasıdır.

Ve yüklü birkaç sürümü hakkında endişelenmeyin. Bu ekstra kütüphaneler hiçbir şeye zarar vermez ve belirli bir oyunu indirdiğinizde bir sebepten dolayı kurulurlar.

Yukarıda belirtilen klasörlerdeki tek tek DirectX dosyalarını silmemelisiniz. Bu, oyunların veya diğer programların düzgün çalışmasını durdurabilir. Belirli bir DirectX sürümü ile sorun yaşıyorsanız, onu kullanan oyunu yeniden yüklemeyi deneyin.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz