Ogznet.com
Corona Virüsü Nedir? Belirtleri nelerdir? Korunmak için Neler Yapılmalıdır? Paylaş:
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Corona Virüsü Nedir? Belirtleri nelerdir? Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, büyük bir patojen ailesidir. Bazıları soğuk algınlığı gibi hafif hastalıklara neden olur. Diğerleri ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. Sadece hayvanları enfekte eden birçok koronavirüs vardır. Bazıları insanları etkilemek için hayvan konaklarında evrilir. İnsanları enfekte eden tip ilk olarak 1960'larda tanımlandı. O zamandan beri, Wuhan Coronavirus olarak da bilinen 2019-nCoV dahil olmak üzere, insan enfekte eden yedi tip koronavirüs tanımlanmıştır.

Wuhan Coronavirus nedir?

7 Ocak 2020'de Çin sağlık yetkilileri, Wuhan'da yayılan virüsü izole ettiklerini açıkladılar. Bu yeni koronavirüs 2019-nCoV ve aynı zamanda Wuhan koronavirüs olarak adlandırıldı, çünkü ilk enfekte insanlar 11 milyondan fazla insanın yaşadığı bir şehir ve büyük bir ulaşım merkezi olan Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan Şehrinden geldi. Bu virüs diğer ciddi insan koronavirüs türleri olan MERS ve SARS'a benzer tüm virüsün "beta" alt gruplarına aittir. CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), MERS ve SARS'ın insanları enfekte etmek için mutasyona uğramadan önce yarasalarda enfeksiyon olarak başladığını belirtiyor.

Wuhan Coronavirus Belirtileri Nelerdir?

Wuhan virüs hastalığı belirtileri diğer solunum yolu enfeksiyonlarına benzer. Enfekte olan kişilerde öksürük ve ateşin yanı sıra nefes darlığı olabilir. Bazı hastalarda kusma, ishal ve benzeri mide semptomları vardır. En ciddi vakalar zatürree, şiddetli akut solunum sendromu, böbrek yetmezliği ve ölüme neden olur. CDC'ye göre, bazı enfekte kişilerin az veya hiç semptomları yoktur, diğerleri ise ağır hasta olabilir veya hastalıktan ölebilir. İlk tahminler belirtilerin 2 ila 14 gün sürdüğünü gösteriyor.

Koronavirüs ilk Nasıl Yayıldı?

Wuhan virüsünün nasıl yayıldığı konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Sağlık uzmanları, enfekte olmuş birçok hastanın Wuhan Şehrinde büyük bir canlı hayvan / deniz ürünleri pazarı ile bir ilişkisi olduğunu kabul ederek hastalığın ilk önce hayvandan insana temas ettiğine işaret ediyor. Çin sağlık otoriteleri, hasta olan insanların bu hastalığı diğer insanlara yayabileceğini belirtti. CDC, insandan insana bulaşmanın "bazı belirtileri" olduğunu söylese de, ABD sağlık yetkilileri Çin Sağlık Otoritesi iddiasını doğrulamak için henüz yeterli kanıt bulamadı.

Koronavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni tanımlanmış bir virüs olarak 2019-nCoV'un belirlenmiş bir tedavisi yoktur. Destekleyici tedavi uygulanmaktadır; çok sayıda hasta uygun bakım için hastaneye yatırılmaya ihtiyaç duyar. Hastalıkla mücadele etmek için antiviral ilaçlar geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Virüsün Mutasyona Uğrama Olasılığı Var mı?

Bu kolayca mutasyona uğradığı bilinen bir virüs sınıfıdır. Önceki mutasyonlar, 2002-2003 SARS salgınına yol açtı ve burada kedilere özgü bir virüs hastalığı mutasyona uğrayarak insanlara yayıldı. 2012'de Suudi Arabistan'da develeri enfekte eden bir koronavirüs, insanlarda bulaşıcı hale gelip MERS salgınına yol açtı. Şu anda, araştırmacılar Wuhan koronavirüsünün orijinal kaynağını keşfedemediler, ancak bunun öldürülen ve yiyecek için satılan vahşi hayvanlardan geldiğinden şüpheleniyorlar.

Kendinizi Korumak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Önceki koronavirüs salgınlarından toplanan tecrübelere dayanarak, WHO, Wuhan virüs enfeksiyonunun nasıl önleneceği hakkında genel bir rehber sunmaktadır:

  • Ellerinizi sabun ve su veya alkol bazlı bir ovma ile sık sık temizleyin.
  • Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı kapatın. Kullanılmış mendil benzeri şeyleri atın.
  • Ateşi veya öksürüğü olan kişilerin etrafında zaman geçirmekten kaçının.
  • Wuhan virüsü belirtileri (öksürük, ateş, nefes darlığı) gösterirseniz, hemen doktora başvurun ve son seyahat geçmişinizi doktorunuza söyleyin.
  • Bir koronavirüs salgınından şüphelenilen bir hayvan pazarını ziyaret ederseniz, hayvanlardan ve dokunmuş olabilecekleri yüzeylerden kaçının.
  • Yemeklerde kullandığınız hayvan ürünlerinin tamamen piştiğinden emin olun. Çiğ eti dikkatlice tüketin.

Ayrıca, bu enfeksiyonun salgın haline geldiği yerleri ziyaret etmekten kaçının ve salgın alanını ziyaret eden veya son 14 gün içinde enfeksiyon belirtileri gösteren herhangi biriyle yakın temastan kaçınmanız önerilir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz