Çocuklara Kodlama Öğretmek için 7 Ücretsiz araç

Çocuklar, eğlenceli yollarla kodlamayı öğrenirlerse daha çok severler. Bilgisayar programlama dilleri potansiyel olarak kazançlı bir kariyer yoludur, bu nedenle ebeveynler bu günlerde çocuklarının bilgisayar programcısı olması için uğraşıyorlar. Çocuklarınıza nasıl programlama yapacağınızı öğretmek ister misiniz? Bu listedeki, çocuk dostu programlama dillerini ve araçlarını deneyin.

Scratch, MIT'nin Hayat Boyu Anaokulu Laboratuvarı tarafından geliştirilen ücretsiz bir çocuk programlama dilidir. Ücretsiz dil, öğreticiler, ebeveynler için müfredat talimatları ve sağlam bir kullanıcı topluluğu tarafından desteklenir.

Scratch ile kendi etkileşimli hikayelerinizi, oyunlarınızı, animasyonlarınızı programlayabilir ve oluşturduklarınızı internette bulunan çevrimiçi toplulukta diğerleri ile paylaşabilirsiniz.

Scratch, gençlerin yaratıcı düşünme, sebep sonuç ilişkisi kurma ve takım halinde çalışma gibi 21. yüzyılın temel yaşam becerilerini edinmesine yardımcı olur.

Scratch programlama kavramlarını, bilgisayar olmadan uzaktan öğrenmek için kullanabileceğiniz kartlar da vardır.

Scratch, çocuklar (ve ebeveynler) için daha destekli bir deneyim yaratmak için bir bina bloğu görsel arabirimi kullanır. Eylemler, etkinlikler ve işleçler gibi programlama bileşenlerini bir araya getiriyorsunuz.

Her bloğun, yalnızca uyumlu bir nesne ile birleştirilmesine izin veren bir şekli vardır. "Döngüleri tekrarla", örneğin, bir döngünün başlangıcı ile durması arasında bloklar koymanız gerektiğini bildiren bir yan "U" şeklinde şekillendirilir.

Scratch, görüntüler ve karakterler yükleyerek gerçek animasyonlar ve oyunlar yapmak için kullanılabilir. Scratch, internet bağlantısı olmadan kullanılabilir. Çocuklar kreasyonlarını Scratch'in çevrimiçi topluluğunda isteğe bağlı olarak paylaşabilir.

Scratch özgür ve çok iyi desteklendiği için, çocuk dostu programlama için ilk önerilerden biridir ve Scratch'in etkisini burada Blockly gibi diğer çocuk dostu programlama dillerinde görmek çok kolay.

Scratch özellikle 8 ila 16 yaş grubu için tasarlanmış olmakla birlikte her yaştan insan tarafından kullanılmaktadır. Milyonlarca kişi evde, okulda, müzelerde, kütüphanelerde ve sosyal merkezlerde Scratch projeleri oluşturmaktadır.

Scratch, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Scratch Foundation tarafından tasarlanmış, geliştirilmiş ve yönetilmiştir. Ücretsiz olarak verilmektedir.

Blockly, Google tarafından sunulmuştur ve Scratch ile aynı iç içe geçmiş yapı blokları metaforunu kullanarak çalışır, ancak çeşitli programlama dillerinde kod çıkışı yapılabilir. Şu anda JavasScript, Python, PHP, Lua ve Dart içerir. Bu, Blockly'yi sadece çocuk dostu bir programlama dili yerine görsel bir editör haline getirir.

Blockly - Seçtiğiniz programlama dilinde sözdizimsel olarak doğru kodu verir.

Blokları birbirine bağladığınızda ekranın kenarı boyunca görebilirsiniz ve aynı temel program için dil sözdizimindeki farkı görmek için programlama dillerini anında değiştirebilirsiniz. Bu, Blockly'yi daha küçük çocuklar için değil, daha büyük çocuklar ve yetişkinler de dahil olmak üzere geniş bir yaş grubuna programlama öğretmek için ideal hale getirir.

Blockly ayrıca Android Uygulama Inventor için çalışan Android uygulamalarını geliştirmek için kullanılan omurga olarak da kullanılır.

Ne yazık ki Blockly, henüz Scratch kadar gelişmiş değil ve ancak mevcut birçok öğreticiler var. Bu nedenle, önerilen yaşı 10 yaş ve üstü olarak artırıyoruz veya artan ebeveyn desteğini öneriyoruz. Ancak, her yaştan programcılar için sağlam bir programlama ortamı olarak müthiş bir geleceğe sahiptir.

3. Alice

Alice, animasyonlar oluşturmayı, etkileşimli anlatılar oluşturmayı veya basit oyunları 3D olarak programlamayı kolaylaştıran yenilikçi bir blok tabanlı programlama ortamıdır. Bulmaca tabanlı kodlama uygulamalarının çoğunun aksine, Alice yaratıcı keşif yoluyla öğrenmeyi motive eder. Alice, mantıksal ve hesaplamalı düşünme becerilerini, programlamanın temel ilkelerini öğretmek ve nesne yönelimli programlamaya ilk kez başlangıç için tasarlanmıştır. Alice Projesi, bilgisayar bilimleri eğitiminde çeşitli ve yetersiz hizmet alan grupları dahil etme ve elde tutma konusunda kanıtlanmış faydaları olan bir dizi yaş ve konuda Alice'i kullanmayı öğretmek için ek araçlar ve materyaller sağlar.

Alice, C++ gibi nesne yönelimli programlama dilleri kavramlarını öğretmek için tasarlanmış 3 boyutlu bir programlama aracıdır.

Çocukların kamera hareketlerini, 3 boyutlu modelleri ve sahneleri programlayarak oyunlar veya animasyonlar oluşturmalarına izin vermek için yapı taşlarının tanıdık yaklaşımını kullanır.

Sürükle ve bırak arayüzü ve kolay "oynat" düğmesi, bazı öğrenciler için Scratch'ın karmaşık arabiriminden biraz daha az kafa karıştırıcı olabilir. Alice’deki Programlar veya "Yöntemler" NetBeans gibi bir Java IDE'ye dönüştürülebilir, böylece programlama öğrencileri bir görsel yapı bloğu arayüzünden standart bir programlama diline geçiş yapabilir.

Alice Carnegie-Melon Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Web sitesi çok basit görünmeyebilir, ancak program hala geliştirilmekte ve araştırılmaktadır.

10 yaş ve üzeri için uygun bir programlama öğrenme sitesidir.

Swift, iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. Swift Playgrounds, Swift'de nasıl program yapılacağını öğretmek için tasarlanmış bir iPad oyunudur. Bu, Apple'dan ücretsiz olarak indirilebilir ve önceden kodlama bilgisi gerektirmez.

Swift Playgrounds, Swift öğrenmeyi etkileşimli ve eğlenceli hale getiren iPad ve Mac için devrim niteliğinde bir uygulamadır. Kodlama bilgisi gerektirmez, bu nedenle yeni başlayan öğrenciler için mükemmeldir. Apple tarafından oluşturulan ve profesyoneller tarafından günümüzün en popüler uygulamalarını oluşturmak için kullanılan güçlü bir programlama dili olan Swift'i kullanarak temel bilgilerde uzmanlaşmak için bulmacaları çözün. Ardından bir dizi mücadeleye katılın ve Apple ve diğer önde gelen geliştiriciler tarafından tasarlanan daha gelişmiş oyun alanlarına geçin.

Uygulama, bu durumda tasarlanmış farklı Swift komutları hakkında bir çok öğretici içerir. Programlama bilgisi gerekli olmasa da, çocukların ders kitaplarının nasıl okunacağını bilmeleri ve problem çözme konusunda biraz ısrarcı olmaları gerekmektedir. Sürükle ve bırak kodu yazım hatalarını ortadan kaldırır ancak Swift Playgrounds birbirine kilitleme bloğu arayüzünü kullanmaz.

Çocuğunuz Swift Oyun Alanlarında uzman olduğunda, Swift'de gelişmeye başlayabilirler. 10 yaş ve üzeri için uygundur.

5. Twine

Oyunlar yaratma ve hikayeler anlatma ve programlamanın teknik detayları konusunda hayal kırıklığı çeken çocuklar için Twine'ı deneyin.

Twine, etkileşimli, doğrusal olmayan hikayeler anlatmak için açık kaynaklı bir araçtır. Twine ile basit bir hikaye oluşturmak için herhangi bir kod yazmanız gerekmez, ancak hazır olduğunuzda hikayelerinizi değişkenler, koşullu mantık, resimler, CSS ve JavaScript ile genişletebilirsiniz.

Twine doğrudan HTML'de yayınlar, böylece çalışmanızı neredeyse her yerde yayınlayabilirsiniz. Onunla yaptığınız her şeyi, ticari amaçlar da dahil olmak üzere istediğiniz şekilde kullanmak tamamen ücretsizdir.

Twine ücretsiz bir çok sayıda yetişkin ve eğitimci de dahil olmak üzere her yaştan kullanıcılar tarafından kullanılan doğrusal hikaye anlatma uygulamasıdır. Twine ile herhangi bir kod öğrenmenize gerek yok. Kullanıcılara kod yazmayı öğretmek yerine, doğrusal olmayan oyun ve hikayelerin nasıl yapılacağını ve sunulduğunu öğretir.

Twine - Twine ile basit bir hikaye oluşturmak için herhangi bir kod yazmanız gerekmez
image from twinery.org

Twine hikayeleri, web siteleri gibi sayfaların metin ve resimlerinden oluşur. Tasarım arayüzü, her biri metin, link ve resimlerle değiştirilebilen bağlı sayfaları gösterir. Her oyuncunun seçiminin hikayenin yeni bir dalına gidebildiği "kendi maceranızı seçin" türü oyunlar için özellikle iyi çalışıyor.

Bu uygulama, çocuklara kodlama öğretmek için yetersizken, oyun tasarımcıları ve öykü anlatıcıları için çok önemli olan birçok planlama ve tasarım becerisini öğretiyor. Uygulama bir destek wiki kitaplığı, öğreticiler ve aktif bir kullanıcı topluluğu ile çok iyi destekleniyor.

Barındırılan uygulama üzerinden çevrimiçi Twine hikayeleri oluşturabilir veya çevrimdışı düzenleme için bir uygulama indirebilirsiniz.

12 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Programlamayı öğrenmeye yönelik bir diğer yaklaşım, robotiğe bakmaktır. Birçok çocuk, gerçek dünyada çalışan şeyleri programlama fikrine daha çok heyecan duyuyor. Programlamak için kullanabileceğiniz çok çeşitli robotik kitleri ve dilleri vardır. Ancak LEGO Mindstorms sistemi, en büyük kullanıcı topluluklarından birine ve çocuk dostu bir görsel programlama uygulamasına sahiptir.

Programlama ortamını ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak programın çalışması için LEGO Mindstorms kitine erişiminiz olmalıdır. Bu mutlaka bir tane almanız gerektiği anlamına gelmez. Bazı okullar ve halk kütüphaneleri, öğrenci kullanımı için kitlere sahiptir.

PC, Mac ve tabletler için EV3 Home uygulaması daha gelişmiş ama tanıdık bir programlama arayüzüyle sizin ve Hero robotlarınızın tamamlaması için beş zorlu görev sunarak robotik becerilerinizi bir üst seviyeye taşıyor. LEGO EV3 programlama yazılımı, tabletlerde ve bilgisayarlarda çalıştırılabilir ve Scratch ve Blockly'nin yaptığı gibi bir yapı bloğu metaforu kullanır.

LEGO'nun programlama yöntemi bir akış şemasına daha çok benziyor. Öğrenciler, LEGO Mindstorms kreasyonlarını değiştirmek için farklı eylemlerin, değişkenlerin ve olayların kombinasyonlarını yaparlar.

Programlama dili, daha büyük çocuklar ve hatta yetişkinler için hala zorluyken, küçük çocuklar için yeterince basittir. 10 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Mac OS veya Windows çalıştıran bir bilgisayar veya Android veya iOS çalıştıran bir tablet gerekir.

Kodu, çocukların basit bir görsel programlama dili aracılığıyla Windows PC'lerde oyunlar oluşturmasına olanak tanır. Kodu yaratıcılık, problem çözme, hikaye anlatma ve programlama öğretmek için kullanılabilir. Kod'u oyun yapmak için herkes kullanabilir, küçük çocuklar ve tasarım veya programlama becerisi olmayan yetişkinlerde.

Kodu, Microsoft Xbox 360 için tasarlanmış bir oyun programlama uygulamasıdır. Windows sürümü ücretsizdir. Çocuklar, 3 boyutlu bir dünyada oyunları keşfetmek ve tasarlamak için uygulamayı kullanabilir.

Kodu'nun grafik arayüzü ilgi çekicidir ve Xbox versiyonundan programlama tamamen oyun kumandasından yapılabilir. Bunu destekleyen bir donanımınız varsa, Kodu eski ama hala sağlam bir seçimdir.

 

8-14 yaş aralığındaki çocuklar için uygundur.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın