Ogznet.com
Google Chrome RAM Kullanımı Nasıl Azaltılır? Paylaş:
Image by Simon Steinberger from Pixabay

Google Chrome RAM Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Chrome’u daha hızlı çalıştırın ve RAM kullanımını azaltın. Chrome web tarayıcınız çok fazla ram tüketiyorsa, bu eklentiler ve ayarlar ile Chrome bellek kullanımını azaltmanıza yardımcı olur.

Chrome, 2008 yılında ilk beta'sı piyasaya sunulduğundan bu yana çok yol kat etti. Şu anda masaüstü ve mobil sistemlerde en çok kullanılan web tarayıcısı. Ancak popülerliği yanında Chrome, çok fazla RAM tüketmesi ve dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü çok fazla tüketmesi ile de meşhur.

Bilgisayarınızda Görev Yöneticisi'ni açtığınızda Chrome için çok farklı girişler görürsünüz. Tarayıcının her sekmesi için bazı görevleri çoğaltması gerektiği için hepsi ayrı görünür. Belli eklentiler ve uzantılar, daha yüksek bellek kullanımına neden olabilir. Chrome'un ön işleme özelliği gibi sahne donanımlarının arkasında, bazıları nereye gideceğinizi önceden tahmin ederek bir web sayfasını daha hızlı yükleyebiliyor. Ancak bu RAM'ı harcar.

Bellek kartınız yüksekse bu hizmetler iyidir. Tüm bunlar deneyiminizi daha hızlı hale getirecektir. Sorun, Chrome'un RAM kullanımını, diğer uygulamalar için sınırladığı zaman başlar.

Google, bu konularda sürekli gelişme gösteriyor; Chrome yeni versiyonlarda, güncellenmiş bir JavaScript V8 motoru ile RAM miktarını önemli ölçüde azaltacak yeni değişiklikler getirdi.

Chrome RAM kullanımını azaltmak, yavaş ve sinir bozucu olmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu makalede web tarama deneyiminizden en iyi şekilde faydalanabilmek için etkinleştirebileceğiniz bazı 'gizli' özellikleri paylaşacağız.

İşlemleri manuel olarak kapat

Chrome yavaşlamaya başladığında bu ilk savunma hattınız olmalı. Çalışan işlemlerin bir listesini görmek için, Windows'ta Shift + Esc tuşlarına veya Mac kullanıyorsanız Pencere menüsüne basarak Görev Yöneticisi'ne gidin. İşlemleri bellek kullanımı ile sıralayın ve ihtiyacınız olmayan her şeyi kapatın.

Kullanmadığınız uzantılardan kurtulun

Yüklediğiniz uzantılar hakkında seçici olun. Muhtemelen bir avuç özeliğe ihtiyacınız vardır ancak gereksiz uzantıları kaldırmak gerekir. Bu nedenle adres çubuğuna chrome://extensions yazın, düzenli olarak kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakın.

Web eklentilerini oynatmak için tıkla oynat

Chrome zaten Flash reklamlarını engellemeye başladı ve birkaç büyük web sitesi haricinde bu yıl varsayılan olarak Flash'ı engellemeye başlayacak. Ancak tarayıcı zaten her eklenti için çalışan yerinde tıkla oynat özelliğini içeriyor. Etkinleştirmek için chrome://settings adresine gidin, Gelişmiş ayarları göster'i tıklayın ve Gizlilik altındaki İçerik ayarları'nı tıklayın. Eklentiler bölümüne gidin ve 'Eklenti içeriğini ne zaman yayınlayayım' seçimini yapın.

"Oynatmak için her zaman izin verilmesine", chrome:// eklentilerinde etkin olmadığından emin olun; çünkü bu, oynatmak için tıklama ayarını geçersiz kılar. Ayrıca, eklentiler listenizde önemli olmayan bir şey görürseniz, devam edip uzantılarda yaptığımız gibi devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.

İlginizi
çekebilir

Chrome ve Safari'ye Alternatif En İyi Mobil Tarayıcılar

One Tab ve The Great Suspender

Bir sürü sekmeyi açık tutmayı ve bu alışkanlığı değiştirmeyi düşünmüyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç uzantı vardır. En popüler seçeneklerden ikisi One Tab ve Auto Tab Discard'dır.

One Tab temel olarak her açık sekmeyi bir tıklama ile kapatmanıza ve sekmeleri bir listeye dönüştürmesine izin verir. Sekmelere tekrar erişmeniz gerektiğinde, ilgili bağlantıyı tıklayarak hepsini bir defada veya tek tek geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca sekmelerinizi URL'lerin bir listesi olarak kolayca dışa aktarabilir ve içe aktarabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz sekme sayısına ve sekmelerinizde kaç komut dizisi çalıştırdığınıza bağlı olarak, bunları OneTab'a taşımak performansı önemli ölçüde artırabilir.

Öte yandan Auto Tab Discard, bir süre kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak askıya alacağından, sekmenin tükettiği bellek ve CPU'yu serbest bırakır. Sekmeler favicon'larını ve başlık metinlerini korur ve gerektiğinde sayfadaki herhangi bir yeri tıklayarak geri yüklenebilir. Bir sekmenin askıya alınmadan önce ne kadar bekleneceğini ve beyaz listedeki siteleri yapılandırabilirsiniz.

 

Bu uzantılar ile ilgili daha detaylı bilgiye Comparitech sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Chrome'un Deneysel Özelliklerine Ulaşın

Google'ın test ettiği ancak ana tarayıcı deneyiminin parçası olmayan deneysel özellikleri ile oynayabilirsiniz. Bu özelliklere erişmek için adres çubuğuna chrome://flags yazın. Bu deneysel özelliklerin herhangi bir zamanda değişebileceğini, çökebilceğini veya yok olacağını söyleyen kısa bir uyarı görürsünüz. İşte size denemenizi tavsiye ettiğimiz birkaçı:

  • Number of raster threads: Bu sayının "Varsayılan" değerinden "4" e değiştirilmesi görüntü oluşturma işlemini hızlandıracaktır.
  • Enable fast tab/window close: Bu, sekmenin daha hızlı kapanmasını sağlamak için Chrome'un onunload JavaScript işleyicisini GUI'den bağımsız olarak çalıştırır.
  • Enable experimental canvas features: Bu, Chrome'un, kullanıcılara görünmeyecek şekilde tuval piksellerinin altındaki her şeyi otomatik olarak kaldırması gibi, oluşturulmakta olan içerik hakkında belirli varsayımlar yaparak web sayfası yükleme sürelerini hızlandırmak için opak tuvallerden faydalanmasına olanak tanır.
  • Automatic tab discarding: Etkinleştirilirse, sekmeler sistem belleği azaldığında otomatik olarak bellekten silinir. Atılan sekmeler sekme şeridinde görünmeye devam eder ve üzerine tıklandığında yeniden yüklenir. Atılan sekmelerle ilgili bilgi, chrome: // discards sayfasında bulabilirsiniz.
  • (Bonus) Tab audio muting UI control: Bu hızla ilgili değil, kesinlikle kullanışlı. Bunu etkinleştirdiğinizde, sekme şeridindeki ses göstergeleri, sesli sesi kapatma denetimleri olarak iki katına çıkar; bu nedenle, sesi kapatmak için sekmelere geçmeniz gerekmez.

Aralarında seçim yapabileceğiniz yüz farklı deneysel özellik var ve Google, testin bir parçası olarak sürekli bir grup ekliyor ve bunlardan bir kısmını kaldırıyor. İhtiyacınız olanı seçin ve ayarları uygulamak için ekranın alt kısmındaki Şimdi Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.

İlginizi
çekebilir

Google Chrome için Faydalı Eklentiler

Diğer İyi Uygulamalar

Gerekirse biraz alan açmak için Geçmiş ve Önbellek içeriğini de silebilirsiniz ve gereksiz yere daha fazla sistem kaynağı kullanmanız için özel temalar kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Chrome'un klavye kısayollarını öğrenip ve kullanarak göz atma deneyiminizi hızlandırabilirsiniz.

Son söz olarak diğer tarayıcılarıda da denediğinizden emin olun. Mac kullanıcıları için Safari, işletim sistemiyle sıkı bir şekilde entegre olduğundan hızlı ve etkili bir şekilde mükemmel bir alternatiftir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz