Ogznet.com
Filmleri İzlemek İçin Bilgisayar TV’ye Nasıl Bağlanır? Paylaş:

Filmleri İzlemek İçin Bilgisayar TV’ye Nasıl Bağlanır?

Filmleri İzlemek İçin Bilgisayar TV’ye Nasıl Bağlanır?
Tv cartoon vector created by vectorjuice - www.freepik.com

Bilgisayarınızdaki programları ve filmleri TV ekranınızda görmek mi istiyorsunuz? Size video izlemek için bilgisayarı televizyona bağlamak için 4 kolay yolu anlatacağız.

Bu yazının içeriği: Kapat

Bugünlerde birçok harika film izleme web sitesi, uygulama ve hizmet var. İster Netflix ister YouTube videoları veya başka bir video hizmeti izliyor olun, her zaman izleyecek yeni ve eğlenceli bir şeyler vardır. Ne yazık ki, küçük bir bilgisayar ekranında film, TV dizisi ve diğer videoları izlemek can sıkıcı olabilir.

TV'nizden bu hizmetleri kendi başına izleyemiyorsanız, en sevdiğiniz videoları izlemek için bilgisayarınızı TV ekranınıza bağlamanın bir yolunu arıyor olabilirsiniz. Neyse ki, bu konuda izleyebileceğiniz birkaç yol var ve biz size bunlardan bahsedeceğiz. Ayrıca, herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmanız durumunda, bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamanız için size bazı yararlı ipuçları da vereceğiz. Gelin bunu yapabileceğiniz bazı yöntemlere geçelim!

Bilgisayarınızı TV'nize bağlamanın 4 yolu:

1. Bir HDMI kablosu kullanarak bağlayın

Bilgisayarı televizyona bağlamanın en kolay yöntemlerinden biridir. HDMI, Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü anlamına gelir. Bilgisayarınızdan TV'nize yüksek kaliteli video ve ses akışı sağlamak için yalnızca tek bir kablo gerekir.

HDMI kablosu
https://www.pngwing.com/tr/free-png-sedvi

Bilgisayarınızı bir HDMI kablosuyla TV'nize bağlamak için kablonun bir ucunu bilgisayarınızın HDMI bağlantı noktasına, diğer ucunu TV'nize takın. HDMI bağlantı noktasını bilgisayarınızın yanında ve televizyonunuzun yanında veya arkasında bulabilirsiniz.

HDMI kablolarının fiyatı, almaya karar verdiğiniz markaya ve kaliteye bağlı olarak 20 TL ile 150 TL arasında değişebilir. Bir tane satın almak istiyorsanız Hepsiburada'da bulunanlara göz atın.

2. Bluetooth ile kablosuz olarak bağlanın

Bilgisayarınızdan TV'nize video aktarmanın başka bir yolu da Bluetooth bağlantısıdır. Bazı televizyonlarda yerleşik Bluetooth özelliği vardır ve hemen hemen tüm bilgisayarlarda Bluetooth işlevi vardır. Bu yöntem, TV ekranınızı bilgisayarınıza kablosuz olarak bağlamanızı sağlar.

Bilgisayarınızı ve TV'nizi Bluetooth kullanarak bağlamanın özellikleri, sahip olduğunuz cihazlara bağlı olarak değişecektir. Tüm bilgisayarlar ve TV'ler aynı ayarlara sahip olmayacaktır. Ancak, bu yöntem için bazı genel talimatlar aşağıda verilmiştir:

Bluetooth kullanarak bilgisayarınızı TV'nize bağlamak için Bluetooth'un her iki cihazda da açık ve etkin olduğundan emin olun. Bilgisayarınızın "keşfedilebilir" bir Bluetooth cihazı olduğundan emin olun, böylece TV'niz bilgisayarınızdan sinyal alabilir. TV'nizin Bluetooth ayarlarını kullanarak bilgisayarınızı TV'nizle eşleştirin.

3. Bir VGA kablosuyla bağlayın

Bilgisayarı televizyona bağlamak için kullanabileceğiniz üçüncü yöntem, bir VGA (Video Grafik Dizisi) kablosu kullanmaktır. Daha eski bir bilgisayarınız ve/veya TV'niz varsa, bunu HDMI bağlantısına alternatif olarak kullanılabilir. VGA kabloları, televizyon ekranınızı bilgisayarınız için daha büyük bir ekran olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca TV'nizden ses akışı yapmak istiyorsanız, bilgisayarınızdan TV'nize ses sinyali göndermek için VGA'ya ek olarak bir yardımcı ses kablosuna ihtiyacınız olacaktır.

VGA kablosu
https://www.pngwing.com/tr/free-png-nhrcs

Bilgisayarınızı bir VGA kablosu kullanarak TV'nize bağlamak için VGA kablonuzun bir ucunu bilgisayarınıza, diğer ucunu TV'nize takın. Yardımcı bir ses kablosu kullanarak bir ucunu bilgisayarınızın kulaklık jakına, diğer ucunu TV veya hoparlör sisteminize takın.

4. Bir oyun konsolu veya internet TV kutusu kullanın

TV'nizde internetten film izlemenin son yolu, oyun konsolu veya internet TV kutusu gibi başka bir cihaz kullanmaktır. TV'nizin Wi-Fi özelliği yoksa, TV'nizi bir çeşit akıllı TV'ye dönüştürmek için bu cihazlardan birini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamanız gerekmez.

Xiaomi Mi Box S 4K Android Tv Box

Bir oyun konsolu veya internet TV kutusu kullanarak televizyonunuzda video akışı yapmak için, verilen kabloları cihazınıza ve kabloların diğer ucunu televizyonun arkasına takın. Sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak kablo türleri değişebilir; eski tarz A/V kabloları veya HDMI kullanabilir.

Video akışı yapmak için bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamanın dört yolundan bahsettiğimize göre, bu süreçte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu vereceğiz.

Bilgisayarınızı TV'nize bağlamak için ipuçları:

1. Doğru kablolara sahip olduğunuzdan emin olun.

Bilgisayarınızda ve televizyonunuzda bulunan giriş/çıkış bağlantı noktalarına bağlı olarak, kullanabileceğiniz bağlantı kablolarının türü değişiklik gösterecektir. Bu kablolardan herhangi birini satın almadan önce, sizin için hangi seçeneklerin uygun olduğunu görmek için her iki cihazdaki eklentilere bakın. Kullanmak istediğiniz bağlantı yöntemi için doğru türde kablo satın aldığınızdan emin olun. TV'niz büyük olasılıkla sahip olduğu her girişi etiketleyecektir, bu nedenle bir kablo satın almadan önce bunu arayın.

2. TV'nizin kaynak/giriş ayarlarıyla oynayın.

Bilgisayarınızı televizyonunuza bağladıktan sonra, ister kablo kullanarak ister kablosuz olarak, bilgisayarınızda ne olduğunu televizyon ekranınızda görmek için muhtemelen televizyonunuzdaki giriş kaynağını değiştirmeniz gerekecektir. Giriş kaynağını değiştirmek için TV'nizdeki veya uzaktan kumandasındaki kaynak düğmesine tıklayın. Doğru olanı bulana kadar bu ayarlarla oynayın.

3. Bilgisayarınızı bir TV'ye bağlamaya çalışırken sabırlı olun.

Bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamak ve ayarların doğru yapıldığından emin olmak biraz zaman alabilir. Süreç biraz uzun ve sinir bozucu olabilir, ancak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve sabırlı olun.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz