Ogznet.com
Genel ATM (Bankamatik) Sorunları ve Yapılması Gerekenler Paylaş:
Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

Genel ATM (Bankamatik) Sorunları ve Yapılması Gerekenler

Para çekerken ATM eksik para verirse ne yapılmalı? ATM kartımı yuttu, ne yapmalıyım? Bu en yaygın ATM sorunları ve bu sıkıntılı durumlarda yapabilecekleriniz hakkında bazı öneriler bu yazıda.

Bu yazının içeriği: Kapat

ATM, yani otomatik para çekme makinesi veya daha yaygın olarak bilinen adı ile Bankamatik, bir bankanın çalışma saatlerinin dışındada her zaman ve her yerde banka hesabınızdan para çekmenizi sağlayan en hızlı seçenektir. Bununla birlikte, kolay erişilebilirliği nedeniyle, bozulmaya da eğilimlidir.

Bu yüzden bir banka müşterisi olarak, karşılaşabileceğiniz sorunlardan haberdar olmak daha iyidir. En yaygın ATM sorunları ve bu durumlarda yapabilecekleriniz hakkında bazı değerlendirmeler sunuyoruz.

"ATM Parama Yuttu" veya "ATM Kartımı Yuttu" Sorunlarında Ne Yapılmalı?

ATM'nin en sinir bozucu sorunlarından biri, kartı veya parayı vermemesi durumunda ortaya çıkar. Bu sorunları gidermek için aşağıdakileri yapın: 

1. İstenilen Tutarın Altında veya Hiç Para Çekilememesi

Çekmek istediğiniz tutarın hesabınızdan düşmesine rağmen Bankamatik'in parayı vermemesi karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun için yapmanız gereken ilk şey, bankamatikten aldığınız makbuzu saklamaktır. Daha sonra, mümkün olan en kısa zamanda bankayı aramalı veya şubeye gitmelisiniz.       

Bu sorun çoğu durumda yazılımsal bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu durumda müşteri hizmetlerini arayıp hemen bilgilendirmeli ve sorunun çözümünü istemelisiniz. Eğer sorun yazılımsal bir sorun ise merkezden soruna müdahale edilecek ve hesabınızdan düşülen tutar iade edilecektir.

Ancak sorun donanımsal bir sorun ise müşteri hizmetlerini bilgilendirdikten sonra hemen banka şubesine başvurmanız gerekir.

2. Kartın Bankamatikte Sıkışması ve Yutulması Durumu

ATM'de sıkışan bir kart, özellikle de aceleniz olduğunda, bir müşteri için belki de en sinir bozucu sorundur. Bankanın yakınındaki bir para çekme makinesinden işlem yaptıysanız, hemen bankadan yardım isteyebilirsiniz.  

Öte yandan, mesai saatleri dışında veya bankadan uzakta bir para çekme makinesinden para çekiyorsanız, en iyi seçenek, genellikle 7/24 hizmet sunulan müşteri hizmetlerini aramaktır. Ayrıca cep telefonunuzda mobil şube kullanıyorsanız, birçok banka uygulamasında olan kartı kullanıma kapatma seçeneğini kullanabilirsiniz.

3. Eksik Parçalı veya Hasarlı ATM Makineleri

Eksik tuş takımı düğmesi, kırık işlev tuşları veya kırık ekran gibi bozuk parçaları bulunan para çekme makinelerini kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Bu ATM'yi sık sık kullanıyorsanız, muhtemelen bankayı hemen aramalı ve kusurlar hakkında bilgilendirmelisiniz.

4. Makbuz Vermeme Sorunu

Kâğıt makbuz vermeme de karşılaşılan yaygın bir sorundur. İşlem makbuzları daha sonra hak iddia etmek için önemli olduğundan, makbuz çıkışının yeşil yerine kırmızı olduğunu görürseniz, bu para çekme makinesini kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Ancak çevreci bir yaklaşımla kağıt makbuz almak istemiyorsanız, bunun yerine email adresinize dijital makbuz isteyebilirsiniz. Banka iletişim bilgilerininizin güncel olduğundan ve email adresinizin kayıtlı olduğundan emin olduktan sonra, her işlem sonrası işlem özetinin email adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Son Söz

ATM'ler, para çekmenin çok kolay bir yolunu sunuyor. Bununla birlikte, kaçınılmaz olarak bazı sorunlar yaşanabiliyor. ATM'yi kullanmadan hemen önce tüm parçalarını kontrol etmeyi unutmayın ve olası hasarlı alanları görür görmez bankayı bilgilendirin ve bu para çekme makinesini kullanmayın.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz