Ogznet.com
Güvenli Olmayan Sitelere Girerken Asla Yok Saymamanız Gereken Uyarılar Paylaş:
Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay'a yüklendi

Güvenli Olmayan Sitelere Girerken Asla Yok Saymamanız Gereken Uyarılar

İnternette gezinirken, online oyunlar oynarken veya internet tabanlı yazılımlar yüklerken zaman zaman bazı uyarılar ortaya çıkıyor. Güvenli olmayan sitelerle ilgili bu tür uyarılar ortaya çıktığında ne yapmak gerekiyor? İnternet güvenliği uyarıları gerçekte ne anlama geliyor?

Bu yazının içeriği: Kapat

İnternette gezinirken aniden web tarayıcınızdan veya işletim sisteminizden bir uyarı geldiğinde endişelenmeniz, doğru bir harekettir. Bu durumda hemen harekete geçmek çok önemlidir. Bu tür uyarıların örnekleri arasında şunlar bulunur.

Web tarayıcınızdan alabileceğiniz uyarılar:

  • Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor: Ziyaret etmeye çalıştığınız site, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım adı verilen zararlı uygulamalar yüklemeyi deneyebilir.
  • Yanıltıcı bir siteye girmek üzeresiniz: Ziyaret etmeye çalıştığınız site bir kimlik avı sitesi olabilir.
  • Şüpheli site: Ziyaret etmek istediğiniz site şüpheli göründüğünden güvenli olmayabilir.
  • Gideceğiniz site zararlı programlar içeriyor: Ziyaret etmeye çalıştığınız site, internette gezinirken sorunlara yol açabilecek programları yüklemeniz için sizi kandırmaya çalışabilir.
  • Bu sayfa, kimliği doğrulanmamış kaynaklardan komut dosyaları yüklemeye çalışıyor: Ziyaret etmeye çalıştığınız site güvenli değil.

İşletim sistemizden alabileceğiniz uyarılar:

  • Windows 10 "Güvenlik duvarı bu uygulamanın bazı özelliklerini engelledi"
  • Virüs korumasını aç

Bu uyarıları neden göz ardı etmemeniz gerektiğini ve karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerektiğini öğrenmenin zamanı geldi. Hemen harekete geçin ve siber dünyada güvende kalın. Çünkü çevrimiçi güvenliğiniz buna bağlıdır!

Güvenli olmayan sitelerle ilgili uyarılar ve yapılması gerkenler

1. Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor

Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor

Bir bağlantıya tıkladığınızda Google Chrome'da bu mesajla karşı karşıya mı kaldınız? Chrome’un Güvenli Tarama aracı (popüler tarayıcının yerleşik bir özelliği) sayesinde bu mesaj çıkar: Ziyaret etmek üzere olduğunuz siteye kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Devam etmek yerine, tarayıcı sekmesini kapatın ve daha güvenli bir site için başka bir yere bakın.

Bunun gibi uyarılar, kötü amaçlı yazılım barındıran sitelere girmenizi engellemeyi amaçlamaktadır. Bu, bir virüs veya truva atı yada fidye yazılımı barındıran herhangi bir site olabilir.

Çevrimiçi ortamda güvenli kalmak, kimlik avı sitelerinin önüne geçmek anlamına da gelir. Bu nedenle, "Site zararlı yazılımlar içeriyor" veya "Bu sayfa, kimliği doğrulanmamış bir kaynaktan komut dosyalarını yüklemeye çalışıyor." gibi iletilere de dikkat edin.

Durum ne olursa olsun, güvenli bir şekilde geri dönmek için sunulan herhangi bir seçeneği kullanın. Ne yaptığını kesinlikle bilmiyorsan, devam etmekten kaçının ve tarayıcıyı tamamen kapatın.

İlginizi
çekebilir

Antivirüs Programlarına, Gerçekten Para Vermeye Değer mi?

2. Bu siteye olan bağlantınız güvenli değil

Bu uyarı, HTTPS yerine HTTP kullanan herhangi bir sitede görünür. Sunucunun güvenlik sertifikası henüz güvenilir / geçerli değilse de görünebilir. Güvenlik sertifikası doğrulanamıyorsa sorunlar ortaya çıkabilir.

bu siteye olan bağlantınız güvenli değil

Bunun bir sorun olduğunu düşünmüyor musunuz? Tekrar düşünün: Güvenli giriş gerektiren siteler arasında sosyal ağlar, çevrimiçi bankacılık ve online alışveriş gibi siteler ilk sıralarda gelir. Bunun haricinde bir hesapla giriş yapılan tüm sitelerde bu bağlantının HTTPS olması gerekir. Bu uyarı ile karşılaşırsanız, sitenin ele geçirilmesi de mümkündür. Alternatif olarak, web sitesi düşündüğünüz gibi olmayabilir. Kimlik avı girişimi, sizi sahte bir siteye gönderebilir.

Bu hatayı sık sık görüyorsanız, bilgisayarınızın saatini kontrol edip düzgün bir şekilde senkronize edilip edilmediğini kontrol edin.
Bilgisayarın saati yanlışsa, güvenlik sertifikası doğrulanamaz.

3. Windows 10 "Güvenlik duvarı bu uygulamanın bazı özelliklerini engelledi" Hatası

Windows Güvenlik Duvarı, Bu Uygulamanın Bazı Özelliklerini Engelledi

Açıkçası bu, Windows işletim sistemleriyle sınırlıdır, ancak Windows Güvenlik Duvarı ile sınırlı değildir. Herhangi bir güvenlik duvarı böyle bir mesajı görüntüleyebilir ve bir program internete yetkisiz erişim elde etmeye çalıştığında oluşur.

Genellikle, uygulama güvenlik duvarınızın yerleşik beyaz listesine henüz eklenmemiş yeni bir uygulamadır. Bununla birlikte uyarı, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımların faaliyetleri veya veri çalmaya teşebbüs eden bir bilgisayar korsanı anlamına da gelebilir.

Neler olduğunu öğrenmek için ayrıntıları kontrol edin. Uyarı, çevrimiçi erişim elde etmeye çalışan yazılımın ismini göstermelidir. Ayrıca yazılım yayıncısının adını da görmelisiniz.

Daha fazla bilgi için izin isteyen yazılım ile ilgili internette arama yapın; eğer hala şüpheleniyorsan, programı çevrimiçi hale getirmeden önce virüs taraması yapın. Güvenli görünüyorsa, güvenlik duvarınız üzerinden uygulamaya erişime izin verin.

İlginizi
çekebilir

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı 2021

4. Windows 10 "Virüs ve Tehdit Korumasını Aç"

Windows 10 - Virüs ve Tehdit Korumasını Aç

Bu uyarıyı Windows 10'da gördüyseniz, bu virüsten koruma yazılımınızın devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Bazen bu rastlantısal olabilir (belki de üçüncü taraf antivirüsünü kaldırdınız ve Windows Defender'ı yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor), ancak yinede dikkatli olun.

Bu, kötü amaçlı yazılım bulaşmasının bir göstergesi olabilir.

Bunu düzeltmek için Windows Defender'ı yeniden etkinleştirin. Başlat'a tıklayın ve “Windows güvenliği” yazınız. Sonuçlarda, Windows Güvenliği'ne tıklayıp Virüs ve tehdit koruması'nı bulun. Sayfadaki Virüs ve tehdit koruması ayarları kısmından Ayarları yönet'e tıklayın. Koruma seçeneklerini açık konuma kaydırın. Üçüncü taraf bir antivirüs programu kullanıyor olsanız da etkinleştirilir. Windows Güvenliği üçüncü taraf güvenlik araçlarını görüntüleyebilir.

Virüsten koruma yazılımınız yeniden etkinleştirilemiyorsa, muhtemelen bir virüs bulaşmasının onu engellediği anlamına gelir. Hemen Malwarebytes Antimalware gibi bir güvenlik aracı kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması yapın.

Tarayıcınızı ve Antivirüs Programlarını Güncelleyin

Artık bu uyarılarla internet güvenliğiniz için ne yapacağınızı bildiğinize göre, güvenli bir tarayıcıya sahip olmanın önemini anlamanız önemlidir. Düzenli güncellemeler olmadan, tarayıcınız açıklara karşı savunmasızdır. Güncel tutulması bilgisayarınızı ve verilerinizi koruyacaktır.

Aynı şekilde, en iyi çevrimiçi güvenlik araçlarını kullandığınızdan emin olun. Bu, her şeyi kapsayan bir güvenlik paketinden (güvenlik duvarı, antivirüs, fidye yazılımı koruması vb.) daha spesifik bir şeye (her biri kendi korumalarını sağlayan bireysel programlara) ait olabilir.

Güvenlik Uyarılarını Hemen Reddetmeyin: Bunları Okuyun!

İnternette gezinirken her şeye tıklama alışkanlığı bizi yanlış bir güvenlik hissine zorlama eğilimindedir. Okumak istemediğin bir şey mi var? Güzel, görmezden gel ... Ne yazık ki, gereksiz mesajları, okunması gerekenlerden ayırt etmek zorlaşır.

Bu yüzden kendinizi bu mesajlara alıştırın. Onları gördüğünüzde bakın ve zaman ayırın. Tamam'ı tıklamadan önce her şeyi okuyun ve anlayın. Şüpheli bir durum sezerseniz, internette bu uyarı mesajı ile ilgili arka plan bilgilerini bulun.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz