Apartman Yönetmeliği Nedir?

Apartmanlarda yaşayanların belirli kurallara uyma zorunluluğu bulunuyor. Bu kurallar da apartman yönetmeliği kapsamında belirleniyor ve bu yaşam alanlarını kullananlara bildiriliyor. Kısaca apartman yönetmeliği nedir sorusunun yanıtı olarak apartmanda yaşayanların uyması gereken kurallar bütünüdür diyebiliriz. Elbette apartman yönetmelikleri de belirli yasalar çerçevesinde düzenlenmelidir.

İlgili yasalara uygun olmak kaydıyla kat malikleri kurulu tarafından apartman yönetmelikleri hazırlanır. Bu arada apartmanlarda yaşayan kişi sayısının belirli bir oranda olması durumunda apartman yönetiminin de olması gerektiğini belirtmeliyiz. Bu durum yasal anlamda mevcut olan zorunluluklardan biridir. Apartman kuralları hazırlanan tek bir yönetmelikten ibaret olmak zorunda değildir. Apartman gürültü yönetmeliği, apartman altı dükkan yönetmeliği ya da apartman aidat yönetmeliği gibi farklı yönetmelikler ile kuralların belirlenmesi mümkün olabiliyor.

Apartmanlarda Yönetici Olmak Zorunda Mı?

Bu sorunun yanıtı apartmanda yaşayan kişi sayısına bağlıdır. Genellikle ülkemizde 4, 5 ya da 6 katlı apartmanlar bulunuyor. Bu apartmanlarda bir yönetici bulunmak zorundadır. Yöneticiler oylama ile seçiliyor ve kendi isteği doğrultusunda görev süresi sona erdiğinde yönetimi bırakabiliyor. Apartman hakkında alınacak tüm kararların apartman yönetim kurulları tarafından tartışılması gerektiğini de belirtmeliyiz. Oy birliği ile karar alınması hedeflenir. Ancak kritik durumlarda oy birliği sağlanamadığında oy çokluğu ile de karar alınması söz konusu olabiliyor. Tüm bunlar da ilgili yasalarla belirlenmiş kurallardır.

Apartman yöneticisinin ya da yöneticilerin yönetmeliklerde yazılı olan tüm kuralları eksiksiz bir şekilde, harfiyen uygulama zorunluluğu bulunuyor. Bununla birlikte kurallara uymayanlarla ile ilgili gerekli yaptırımların gerçekleştirilmesi de gerekir. Aynı zamanda apartman yöneticilerinin kurallara uyulmaması durumunda yasal yollara başvurma seçeneğinin de bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu sayede apartmanlarda belirli kurallara göre yaşanması ve huzur içerisinde yaşamın sürdürülmesi amaçlanıyor.

Artık apartmanlarda yöneticilerin kullandıkları ve apartman yönetimini de bir hayli kolaylaştıran programlar da mevcut. Bunlar arasında en çok ön plana çıkanlardan biri de Apsis apartman yönetimi programı oluyor. Bu program hakkında merak edilen soruların yanıtlarını öğrenmek isteyenler ise Apsiyon.com internet sitesini ziyaret edebilir. Site üzerinden bu programı her yönüyle inceleyenler ise hemen kullanmaya başlamak istiyor.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın