Photo by Dario on Unsplash

Android TV vs. Google Chromecast: Hangisi Daha İyi?

Bir Google Chromecast’i mi yoksa Android TV cihazı mı satın almanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda, hangisini satın almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olmak için Google Chromecast’e ve Android TV’yi inceliyoruz.

Android TV Nedir?

Android TV, akıllı telefon işletim sisteminin televizyon sürümüdür. 2014 ortasında, Chromecast'ten 12 ay sonra piyasaya sürüldü.

Akıllı telefon işletim sistemi gibi, Android TV platformunun tek bir sürümü yok. Üreticilerin birçoğu kendi kişiselleştirmelerini ekledi ve piyasaya onlarca Android TV dongle ve set üstü kutusu çıktı.

Android TV, Samsung, LG, Sharp ve Sony gibi üreticilerin bazı akıllı TV'lerine de güç veriyor. Google, şirket içi Android TV ekipmanı üretmemektedir.

Android TV vs. Google Chromecast

Android TV vs. Google Chromecast: Maliyet

Chromecast cihazının maliyetini ölçmek kolaydır. Giriş seviyesi model 250-400 TL arasında ve Chromecast Ultra (4K videoyu destekleyen) 450+ TL fiyat etiketine sahip.

Android TV'ye gelince, durum oldukça karmaşık. Tek bir Android TV modeli olmadığı için fiyatlar oldukça değişebilir.

Uyarı; piyasaya giren birçok ucuz Android TV kutusu var. Bazı markasız Çin cihazları, AliExpress gibi sitelerde 20 doların altında bir fiyat karşılığında bulunabilir. Bunları tavsiye etmiyoruz.

Ancak, bazı ucuz Android TV kutuları tavsiye etmeye değer. Onlar Xiaomi Mİ Box 4K (yaklaşık 400+ TL), MXQ Android Box (350+ TL).

Oyunun diğer tarafında, sınıfının en iyisi hala Nvidia Shield. Nvidia Shield'de Chromecast yerleşiktir.

Android TV vs. Google Chromecast: Arayüz

Kendinizi bir işletim sistemine sokmaktan hoşlanan biriyseniz, bir Chromecast dongle sizin için uygun olmayabilir.

Chromecast'ler bir kullanıcı arayüzüne sahip değil. Bunun yerine, telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan (Chrome yoluyla) içerik yayınlarsınız.

Bazı uygulamalar Chromecast etkindir; TV ekranınızdaki görsel ve ses çıkışlarını çoğaltacak özel bir Cast düğmesine sahiptirler. Alternatif olarak, cihazınızın tüm ekranını yansıtabilirsiniz, ancak bu, telefonunuzun ekranının açık kalmasını ve böylece pilin tükenmesini gerektirir.

Android TV cihazları, bir uzaktan kumanda veya akıllı telefon uygulaması kullanarak kontrol edebileceğiniz özel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Uygulamaları bilgisayarınıza veya cep telefonunuza yüklemek yerine, doğrudan Android TV aygıtına bağımsız uygulamalar yüklersiniz.

Android TV vs. Google Chromecast: Uygulamalar

Büyük platformların çoğu (Netflix, Spotify vb.) Android TV platformu için kullanılabilir uygulamalara sahip ve aynı zamanda akıllı telefon uygulamalarını Chromecast için etkin hale getiriyor.

Önemli istisna, Amazon Prime Video. Kullanılabilir bir Android TV uygulaması var, ancak videoyu Chromecast'e kolayca aktaramazsınız.

Amazon Prime Video'yu Chromecast'te izlemenize izin veren birkaç geçici çözüm vardır, ancak bunlar kolay değildir.

Android TV vs. Google Chromecast: Veri aktarma özelliği

Android TV kutuları, Google Play Store'un özel bir sürümüne erişebilir. Ne yazık ki, mevcut uygulamaların seçimi, mağazanın normal akıllı telefon versiyonundaki kadar farklı değildir.

Neyse ki, Android TV'deki uygulamaları sideload ile yükleyerek bu sorunu azaltabilirsiniz. Bir uygulamanın APK dosyasını bulabilirseniz (bulmak için APKPure ve APKMirror gibi sitelere bakın), işletim sistemine herhangi bir Android uygulamasını yükleyebilirsiniz ve çalışacaktır.

Sideloading uygulamalarının en büyük sakıncası navigasyondur. Android TV platformu için uygulamalar değiştirilmediğinden, cihazınızın uzaktan kumandası çalışmayabilir. Android TV kutunuzun bir USB bağlantı noktası varsa, bir fareyi takabilirsiniz. Olmazsa, kutunuzu Bluetooth özellikli bir oyun kumandasıyla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Android TV vs. Google Chromecast: Oyunlar

Bir oyun severseniz, Android TV cihazları en iyi seçimdir. Sadece düşük güçte bir kutu satın alarak birkaç dolar kazanmaya çalışmadığınızdan emin olun.

Oyun oynamak için bir Chromecast kullanmak istiyorsanız, mobil cihazınızı kontroller için kullanmanız gerekir. Telefonunuzla TV'niz arasında nadiren karşılaşacağınız gecikme ile eşleştirilen bu gariplik, herhangi bir hızlı tempolu oyun için uygun değil. Ancak, Solitaire veya sınavlar gibi daha sakinleştirici oyunlar iyi olacak.

Buna karşılık, birçok Android TV cihazı oyun denetleyicileriyle eşleştirilebilir. Daha önce belirtilen Nvidia Shield gibi yüksek özellikli bir kutu alırsanız, bir oyun kumandasının kutuya dahil olduğunu bile görebilirsiniz.

Google Play Store'un Android TV sürümü, Grand Theft Auto, Asphalt 8: Airborne ve Badland gibi çok çeşitli popüler oyunlara ev sahipliği yapıyor.

Android TV vs. Google Chromecast: Kullanım Ömrü

Chromecast’lerin Google’ın ürün grubunda uzun vadeli bir geleceği olup olmadığını sormak doğru olur.

Evet, talep üzerine internet videosu akışını ilk kez kitlelere ulaştırdıklarında, 2013'te büyük yenilikti, ancak gittikçe artan bir şekilde eski yılların teknolojisine benziyorlar.

Chromecast'in rakiplerinin tümü - Amazon Fire TV, Apple TV, Android TV ve Roku - daha bütünsel bir hizmet sunuyor. Nvidia Shield'dan gördüğümüz gibi, Chromecast'in ekran yansıtma özelliklerini anında yayınlama için Android TV işletim sistemine bağlamak mükemmel bir şekilde mümkün. Roku, Apple ve Amazon'un cihazlarının hepsi de kendi ekran yansıtma versiyonlarını sunuyor.

Google’ın Android TV işletim sistemini Chromecast’e uygun bir donanım kilidine koyup buna benzer bir fiyatla teklif etmesini engelleyen şeyin ne olduğundan emin değiliz. Bir noktada olması muhtemeldir.

Android TV vs. Google Chromecast: Kazanan…

Her şey ortadayken, açık ara kazanan Android TV. Daha fazla özelliği var, kullanımı kolay, geleceği daha açık görünüyor ve daha esnek. Ancak Chromecast'i tamamen çöpe atmayın.

Otellerde, iş sunumlarında ve diğer insanların evlerinde çalışacak taşınabilir bir cihaz istiyorsanız, bunlar piyasadaki en iyi seçenektir. Ayrıca, evinizdeki yatak odaları ve mutfaklar gibi ikincil TV'ler için uygun maliyetli bir seçimdir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın