Photo by Yuvraj Singh on Unsplash

Mutlaka İzlenmesi Gereken 90’ların En İyi Filmleri

Doksanlar, bir dizi yeni ve ilginç film türüne sahipti ve en sevilen film repliklerinin çoğu bu dönemde ortaya çıkmıştı. Bu yazıda size 90’ların en iyi 9 filmini verelim dedik.

1. Groundhog Day (1993) (Bugün Aslında Dündü)

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynamıştır.

 • Türü: Komedi
 • Konusu:

1 Şubat'ta hava durumu sunucusu Phil Connors izleyicilerine yaklaşmakta olan bir kar fırtınasının Batı Pensilvanya'yı ıskalayacağını söyler. Yapımcı Rita Hanson, kameraman Larry ve Phil her yıl yapılan Kunduz Festivali için Punxsutawney kasabasına seyahat ederler.

2 Şubat'ta Phil, Cherry Tree otelinde saatli radyoda Sonny & Cher'den "I Got You Babe" şarkısıyla uyanır. Kunduz Günü festivaliyle ilgili haberini yapar. Phil'in tahmininin aksine kar fırtınası bölgeyi vurur ve tüm seyahatlere engel olur. Phil gitmek için bir yol arar ama geceyi Punxsutawney'de geçirmek zorunda kalır.

Bir sonraki sabah, Phil tekrar radyoda "I Got You Babe" şarkısı ve DJ'in aynı esprisiyle uyanır. Phil bir önceki gün yaşadıklarının tekrar ettiğini görür ama başta bunu önemsemez. Yine kasabayı terk etmeye çalışır fakat başarısız olur. Tekrar uyandığında yine 2 Şubat'tır. Phil git gide bir şeylerin farkına varmaya başlar. Phil durumu Rita'ya açar ve Rita onu bir nörologa, nörolog da bir psikologa yönlendirir fakat ikisi de bu olayları açıklayamazlar. Ardından olaylar gelişir.

Bu film inanılmaz bir oyuncu kadrosuna, iyi çizilmiş karakterlere ve sürükleyici bir olay örgüsüne sahiptir.

 • Türü: Suç/Gerilim
 • Konusu:

Orta Batı Amerika'da geçen film, bir araba satıcısının (William H. Macy), 1.000.000$'lık fidye almak amacıyla karısını kaçırmaları için iki adamı (Steve Buscemi ve Peter Stormare) tutması hakkındadır. Kaçırma olayı bir dizi cinayete sebep olur ve hamile polis memuru Gunderson (Frances McDormand) bu cinayetleri araştırmaya başlar.

3. Goodfellas (1990) (Sıkı Dostlar)

Sıkı Dostlar (Goodfellas), 1990 yılında çekilen, Martin Scorsese'nin yönettiği, Nicholas Pileggi'nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanmış, Henry Hill adında bir gangsterin gerçek hikâyesini anlatan filmdir.

 • Türü: Suç/Dram
 • Konusu:

Wiseguys kitabından uyarlanan Goodfellas, gangsterlikten muhbirliğe giden bir adamın hikayesini anlatıyor. Hapishanede vakit geçirir ama mafyanın etkisiyle krallar gibi yemek yer. Sarımsağa bir daha asla aynı gözle bakmayacaksın.

4. Wayne's World (1992) (Wayne'in Dünyası)

Wayne'in Dünyası, Penelope Spheeris tarafından yönetilen 1992 Amerikan komedi filmidir.

 • Türü: Komedi/Müzik
 • Konusu:

Wayne'nin halka açık kendi TV şovu var. Yerel bir istasyon onu ve yardımcısı Garth'ı şovlarını profesyonelce yapmaları için işe almaya karar verir ve Wayne & Garth artık bunun eskisi gibi olmadığını anlar. Wayne bir bas gitariste aşık olur ve onun ve Garth'ın Video bağlantılarını kariyerine yardımcı olmak için kullanır.

Friday, F. Gary Gray'in yönettiği ve Ice Cube ve DJ Pooh tarafından yazılan 1995 yapımı bir komedi filmidir.

 • Türü: Komedi/Drama
 • Konusu:

Filmde, kendi arzını artıran bir uyuşturucu satıcısı, korkutucu tedarikçisi ve elbette Felisha dahil olmak üzere birçok unutulmaz karakter var.

6. Clueless (1995) (Fırlama Kızlar)

Clueless, Amy Heckerling tarafından yazılan ve yönetilen bir 1995 Amerikan gençlik komedi filmidir.

 • Türü: Komedi/Romantik
 • Konusu:

Jane Austen'in 1815 tarihli Emma romanına dayanmaktadır ve günümüz Beverly Hills ortamına sahiptir. konu, Tai Frasier adında yeni bir öğrenciyle arkadaş olan ve onu baştan yaratmaya karar veren güzel, popüler ve zengin bir lise öğrencisi olan Cher Horowitz'e odaklanıyor.

7. Swingers (1996) (Hızlı Yaşayanlar)

Swingers, 1990'ların salıncak canlanması sırasında Hollywood, California'nın 'doğu yakasında' yaşayan bekar, işsiz aktörlerin hayatlarını anlatan 1996 yapımı bir Amerikan komedi-drama filmidir.

 • Türü: Komedi/Drama
 • Konusu:

Mike Peters, Los Angeles'ta başarı elde etmek için New York'tan ayrılan bir komedyendir ve altı yıllık kız arkadaşı olan Michelle'in altı ay önce ondan ayrılmasından dolayı hala üzgündür. Mike'ın depresyonuna yardımcı olmak için, kadın düşkünü arkadaşı Trent ve diğer bazı hevesli arkadaşları onu sosyal sahneye geri döndürmeye çalışıyor.

8. Reality Bites (1994) (Gerçekler Acıtır)

Reality Bites, Helen Childress tarafından yazılmış ve Ben Stiller tarafından yönetilen bir 1994 Amerikan romantik komedi-drama filmidir.

 • Türü: Romantik/Dram
 • Konusu:

Üniversiteden yeni mezun olan dört arkadaş, Houston, Texas'ta birlikte yaşıyorlar. Kahvehane gitaristi Troy Dyer ve acemi film yapımcısı Lelaina Pierce, kısa, sarhoş bir karşılaşma dışında duygularına göre hareket etmemiş olsalar da birbirlerinden hoşlanırlar. Troy birkaç asgari ücretli işi kaybettiği için bocalıyor ve sonuncusunu işvereninden bir şeker çubuğu çaldığı için filmin başlarında kaybediyor. Lelaina, üniversitesinin birincisiydi ve başlangıçta kaba ve iğrenç bir TV sunucusunun yapım asistanı olarak bir pozisyona razı olmak zorunda kalmasına rağmen, bir belgeselci olmak için can atıyor.

9. The Big Lebowski (1998) (Büyük Lebowski)

Büyük Lebowski, 1998 ABD-İngiltere ortak yapımı suç-komedi filmi. Filmin yönetmeni ve yapımcısı olan Coen Kardeşler aynı zamanda senaryoyu yazıp filmin kurgusunu da yapmışlardır.

 • Türü: Komedi/Suç
 • Konusu:

Her şey Los Angeles'lı işsiz güçsüz, kaygısız ve miskin, bowling hastası "The Dude" (Ahbap) lakaplı Jeffrey Lebowski'nin (Jeff Bridges), kendisiyle aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılmasıyla başlar. Tekerlekli sandalyeye mahkûm milyonerin genç karısı şehirdeki birçok kişiye borçlanmış ve borcunu ödememiştir. Dude Lebowski'nin evine gelen iki ganster onu tartaklayıp çok kıymetli halısına işeyince o da halısının parasını istemek için soluğu adaşının malikanesinde alır ve hiç ummadığı bir maceranın içine girmiş olur. Klasik hikâye anlatma tekniğinden uzak olan film, bir dizi acayip skeçin bir araya getirilmesiyle oluşmuş gibi duruyor.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın