Ogznet.com
64 Bit ve 32 Bit: Ne Demek? Paylaş:
Image by PublicDomainPictures from Pixabay

64 Bit ve 32 Bit: Ne Demek?

Bilgisayar dünyasında, 32 bit ve 64 bit, kullanılan işletim sistemini, sürücüyü, yazılımları vb. belirtir.

Muhtemelen bir program indirirken 32 bit veya 64 bit indirme seçeneklerine rastladınız. Aslında fark önemli, çünkü ikiside ayrı sistemler için programlanmışlardır.

  • 32 bit donanım ve yazılım genellikle x86 veya x86-32 olarak adlandırılır.
  • 64 bit donanım ve yazılım, genellikle x64 veya x86-64 olarak adlandırılır.

32 bit sistemler 32 bit parçalardaki verileri kullanırken 64 bit sistemler 64 bit parçalardaki verileri kullanır. Genel olarak, bir kerede işlenebilecek veriler arttıkça, sistem daha hızlı çalışabilir.

64 bitlik bir sistemin diğer bir çok avantajı vardır, pratikte önemli ölçüde daha fazla miktarda fiziksel bellek kullanma yeteneği gibi (32 bitlik bir makinenin izin verdiği 4 GB'den fazla).

64 bit ve 32 bit İşletim Sistemleri

Günümüzde yeni işlemcilerin çoğu 64 bit mimariye dayanıyor ve 64 bit işletim sistemlerini destekliyorlar. Bu işlemciler ayrıca 32 bit işletim sistemleriyle tam uyumludur.

Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista'nın çoğu sürümü 64 bit biçiminde bulunmaktadır. Windows XP sürümlerinde 64-bit'te yalnızca Professional sürümü kullanılabilir.

Windows XP'den 10'a kadar olan tüm sürümler 32-bit olarak ta mevcuttur.

V10.8'den (Mountain Lion) beri her Mac işletim sistemi 64-bit olmuştur.

Windows gibi, Linux da 32-bit veya 64-bit olabilir. Hangisini çalıştırdığınızı lscpu komutuyla görebilirsiniz .

Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32-bit mi yoksa 64-bit mi?

Windows'un 32 bit veya 64 bit sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığınızı görmenin en hızlı ve kolay yolu, Denetim Masası'nda ne yazdığını kontrol etmektir.

Windows'ta hangi işletim sistemi mimarisini kullandığınızı bulmanın bir başka basit yolu Program Files klasörünü kontrol etmektir.

Donanım mimarisini görmek için Komut İstemi'ni açıp komutta girebilirsiniz:

Windows 10 komut isteminde işlemci mimarisini görmek için aşağıdaki komut satırını kullanabilirsiniz.

echo %PROCESSOR_ARCHITECTURE%

X64 tabanlı bir sisteminiz olduğunu belirtmek için AMD64 veya 32 bit için x86 olduğunu bildiren bir yanıt alabilirsiniz .

Başka bir komut:

Windows 10'daki reg sorgusu ile işlemci mimarisini görebilirsiniz.

reg query "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment" /v PROCESSOR_ARCHITECTURE

Bu komut çok daha fazla metinle sonuçlanır ancak bunlardan biri gibi bir cevapla bitmelidir:

PROCESSOR_ARCHITECTURE REG_SZ x86 PROCESSOR_ARCHITECTURE REG_SZ AMD64

Bu komutlardan birini kullanmanın en kolay yolu, kod satırını bu sayfadan kopyalamak ve ardından Komut İstemi'nde siyah alana sağ tıklayıp komutu yapıştırmaktır.

Bu komutlar, çalıştırmakta olduğunuz Windows sürümünün türünü değil, yalnızca donanım mimarisini gösterir. Bu sonuçlarla Windows'un doğru sürümünü yükleyebilirsiniz.

Neden Önemli?

Farkı bilmek önemlidir, böylece doğru türde yazılım ve aygıt sürücülerini yüklediğinizden emin olabilirsiniz. Örneğin, 32 bit veya 64 bit sürümü indirme arasında bir seçenek verildiğinde, bir 64 bit programı yüklemek daha iyi bir seçimdir. Ancak, Windows'un 32 bit sürümünde iseniz bu program hiç çalışmaz.

Sizin için son derece önemli olan faydalarından biri, büyük boyutlu bir programı indirmeden önce, o programın bilgisayarınız ile uyumlu olup olmadığını önceden belirleyebilmenizdir. Bu, 32 bit işletim sisteminde kullanmayı umduğunuz 64 bit bir programı indirdiyseniz geçerlidir.

Ancak, bazı 32-bit programlar 64-bit bir sistemde gayet iyi çalışabilir. Başka bir deyişle, 32 bit programlar 64 bit işletim sistemleriyle uyumludur. Bununla birlikte, bu kural her zaman doğru değildir ve özellikle bazı aygıt sürücülerinde söz konusudur, çünkü donanım aygıtları yazılımla arabirim oluşturmak için tam sürümün kurulmasını gerektirir (yani 64 bit işletim sistemi için 64 bit sürücüler gerekir ve 32 bit işletim sistemi için 32 bit sürücüler).

32 bit ve 64 bit farkların ortaya çıktığı bir başka zaman, bir yazılım sorununu giderirken veya bir programın kurulum dizinine bakarken olur.

Windows'un 64 bit sürümlerinin, 32 bitlik bir dizin de içerdiklerinden, iki farklı yükleme klasörüne sahip olduğunu anlamak önemlidir. Ancak, Windows'un 32 bit sürümünde yalnızca bir tane yükleme klasörü vardır. Bunu biraz daha karışıklaştırmak için, 64 bit sürümün Program Files klasörü, Windows'un 32 bit sürümündeki 32 bit Program Files klasörü ile aynı addır.

Bunun nedeninin bir örneği, 32 bit programın işe yaramayacak olan 64 bit DLL kullanmaya çalışmadığıdır. Bunun yerine, 32 bitlik bir program 32 bitlik Program Dosyaları klasörüne yüklendiğinde ve ardından belirtilen programı çalıştırdığınızda, Windows 64 bitlik programlar için kullanılanların yerine bazı 32 bitlik belirli dosyaları çıkarması gerektiğini bilir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz